Main menu

 

Máme batole – jak si vytvořit bezpečnější byt?

12 Lis 2015

Malé miminko se nám mění před očima a z nepatrného, pohybem neoplývajícího tvorečka se mění v šikovné a zvídavé batole, začíná pěkně sedět a hlavně, a to v mnohem větší míře, pěkně všude cestovat po bytě po čtyřech. Musíme začít být v těchto dnech opravdu více ve střehu, ale není nutné dítě každou vteřinu pronásledovat, omezovat nebo ho snad zavírat neustále do postýlek či ohrádek, jelikož dítěti přece každý pohyb svědčí, o to více pokud jde o lezení. Stačí mít byt tak upravený, aby nedocházelo k nechtěným zraněním. Na co musíme myslet především?

baby girl crawling on floor over white background

Pozor na rohy a ostré hrany

Máte-li v bytě stoly nebo jiný nábytek, který má ostré hrany, tak ho neprodleně na čas uschovejte, než vám dítě trochu poporoste nebo, obzvláště u stolů, si kupte zaoblené chrániče rohů, vyrábějí je v dřevěné, silikonové nebo plastové podobě, tedy vybírat lze dle vašich potřeb a nenarušíte designový ráz stolu. Také pokud má váš byt takové schéma, kde se objevuje více hran (jde především o byty, které mají uprostřed zakomponované tzv. bytové jádro), můžete si pořídit silikonové obložení těchto hran tak, abyste předešli jakýmkoli úrazům svého děťátka.

Pryč s drobnými předměty

Velmi nebezpečné pro vaše dítě může být vdechnutí či spolknutí nějakého drobného předmětu. Každé batole musí všechno, v rámci svého poznávání, ochutnat a vyzkoušet v ústech. V mnoha domácnostech takto došlo také k úmrtí dítěte. V případě staršího sourozence okamžitě všechny drobné hračky bezpečně schovejte, aby si s nimi děti nemohly hrát a (v případě zvědavého batolete) strkat do úst. Pokud také vy máte nějaké malé dekorace, všechny dejte na nějakou dobu z dosahu svých dětí. Vše pro jejich bezpečnost.

Všude zarážky

Aby mělo vaše dítě opravdu bezpečný domov, je dobré si také pořídit do bytu pár funkčních zarážek. Pro dobrý pocit a samozřejmě nejen pro něj si pořiďte pár dveřních zarážek (i jiných např. k šuplíkům a skříním), slouží k zabezpečení dveří nejen proti průvanu a k ochraně zdí či nábytku, ale též zabrání skřípnutí dětských prstů a důležitá je zarážka/zábrana ke schodům pokud je doma někde máte. U schodů se lezoucí batolata rády motají a nehoda na sebe pak nenechá dlouho čekat. Schody jsou oblíbené překážky našich nejmenších a není nic lepšího než je překonávat.

Pozor na elektrické zásuvky

Naši malí „zkoumálci“ milují zásuvky. Strkají do nich prsty, olizují je a zasunují do nich také lecjaké další předměty a hračky. Proto je lepší, když zásuvky dětem znepřístupníme nebo je jinak zabezpečíme, existují pojistky do elektrických zásuvek a prodávají se dokonce po několika kusech, ty se stanou nejlepšími pomocníky zase pro nás rodiče.

Pryč s dekoracemi

I když vám to možná bude moc líto, své krásné dekorace si raději také na čas uschovejte nebo si je vystavte mimo dosah vašeho batolete, protože takové věci, které bývají výrazné, zajímavé a ty které bude mít vaše ratolest nejvíce zakázané, si bude chtít nejvíce vyzkoušet a nechat je prozkoumat svými prstíky a ústy. Proto mnoho krásných věcí končí v odpadkovém koši a někdy hůře nato i dítě v nemocnici.

Ať už si necháte poradit či nikoliv, bude vše záviset na vašem rodičovském přístupu a na vaší opatrnosti. Domov má být vždy pro naše děti symbol jistoty a bezpečí a takový domov tvoří dětem především rodinné zázemí, tedy samotní rodiče.

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

music-818459_1920

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Máme batole – jak si vytvořit bezpečnější byt?

  1. Pingback: Chodí vaše děťátko tak, jak má? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Společný pokoj pro sourozence | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia