Main menu

 

Mám dost mléka? Jak poznám, že moje miminko dost pije?

8 Dub 2016

Maminky mají často strach, zda mají pro miminko dostatek mléka. Pochybují o svých schopnostech kojit, myslí si, že miminko je nespokojené a uplakané z důvodu nedostatku mléka. Jak maminky poznají, zda mají dost mléka a zda miminko vypije dostatečné množství?

act-841501_640

Jak poznám, že miminko vypije dostatečné množství mléka?

Poznat se to dá podle přírůstků na váze a podle dostatečného počtu počůraných plen za den. A také podle způsobu kojení. O kojení se miminko hlásí, není příliš spavé. Při kojení je dítě spokojené, nepláče, soustředěně a aktivně saje.

Po porodu dítě během prvních dnů ztratí asi 5-10% své váhy. Na svou porodní váhu by se mělo dostat do 10 – 14 dnů po porodu. Poté jsou hmotnostní přírůstky asi 150-200 g za týden. Po 3. měsíci života asi 100 g za týden. Jestliže jsou váhové přírůstky nižší, sdělte své obavy lékaři a poraďte se, co dál. Růst dítěte (délka i hmotnost) se zapisuje do růstových grafů ve zdravotním průkazu. Dítě by si mělo v grafech držet stále svou růstovou křivku. Abyste poznali, zda dítě přibývá, stačí běžné preventivní prohlídky, které jsou během prvního půlroku života dítěte velmi časté. Pokud jsou rodiče na pochybách, mohou dítě vážit i doma na speciální kojenecké váze.

Kojené dítě, pokud má dostatečný příjem mateřského mléka, čůrá obvykle 6-8x za den. Moč by měla být světlá, neměla by být cítit. Když by dítě mělo méně než 6 počůraných plen za den a moč by byla tmavě žlutá a zapáchala by, pak je pravděpodobné, že má nedostatečný příjem mléka. V tomto případě se pak rodiče poradí s lékařem.

Počet stoliček není tak rozhodující jako počet počůraných plen. Stolička má žlutou barvu. Počet stoliček za den může být různý. Do 6. týdnu věku miminka jich může být 3-6. Starší, plně kojené dítě, může mít stoličku i 1x za několik dní.

Kojení má oproti umělé výživě kojence téměř všechny výhody. Jednou z nevýhod však je, že matka neví, kolik mléka miminko z prsu vypilo. Když je dítě plačtivé, neklidné a nemůže usnout, maminka se hned domnívá, že příčinou bude hlad. Příčinou však může být i zvýšená dráždivost dítěte, bolení bříška, touha po kontaktu…

newborn-457233_1920

Jak poznám, že mám dost mléka?

Nejlépe to poznáte podle miminka. Pokud je miminko aktivní, živé a usměvavé. Dobře prospívá, roste, tak pravděpodobně dostává dostatek mléka, které se vám tvoří. Pokud si myslíte, že máte mléka málo, přikládejte miminko k prsu častěji. Čím častěji budete kojit, tím víc mléka se bude tvořit.

Může se stát, že dítě bude vyžadovat kojení častěji (např. po hodině či dvou), nemusí to však znamenat, že máte málo mléka. Může se jednat o tzv. růstový spurt. To je období, kdy se růst dítěte zrychluje a skokově zvyšuje potřeba mléka. V tomto období děti vyžadují častější kojení (i častěji v noci). Množství mléka se však přizpůsobí poptávce a potřebám dítěte během několika dnů. Vinou častějšího dožadování se prsu, nemusí být ani hlad, ani růstový spurt. Dítě sání prsu uklidňuje, naplňuje mu potřebu kontaktu.

Rozhodně se nedá dostatek mléka posuzovat podle nalitých prsou. To jen v počátcích kojení po porodu. Stav nalitých či na oko nenalitých prsou není známkou nedostatku mléka. Mnoho žen má prsy nalité mlékem jen v šestinedělí, později se tvoří mléka až při sání dítěte.

S přáním pěkného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Mám dost mléka? Jak poznám, že moje miminko dost pije?

  1. Pingback: Strach o dítě | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia