Main menu

 

Mám doma dvojčátka!

2 Čvn 2017

Milé maminky, jmenuji se Markéta a mám doma dvě desetileté děti. Ano, dvojčata. Když jsem se dozvěděla, že místo jednoho miminka čekáme dvě, myslela jsem na nejhorší, měla jsem velký strach, bála jsem se, že si nebudu vědět rady. Nikdo v rodině ani nikdo z přátel dvojčata neměl, tedy mě nikdo nedokázal povzbudit. Bylo to moje první těhotenství, tím hůře, že jsem ani nevěděla, co to péče o dítě je a jak je náročná. A teď mě vše čekalo dvakrát. Ale nakonec jsem veškerou péči zvládla s přehledem a díky své mateřské intuici, na kterou nezapomínejte. A samozřejmě jsem moc vděčná za každou pomoc, kterou mi nabídla má rodina, tu také nikdy neodmítejte, bude potřeba. Nyní vám nabídnu ke čtení své zkušenosti a každá z vás už bude vědět na co se připravit, nebudete tápat ve strachu z nevědomosti jako já. A tak vám, milé maminky, přeji pěkné počtení.

Dvě děti, dvoje starosti, dvoje výdaje

Když se mi mé krásné děti narodily, byla jsem ta nejšťastnější maminka, protože prostě přišlo dvakrát tolik štěstí, Kuba a Kačenka byly na světě. A pak to přišlo, strašná psychická krize. Myslela jsem, že nemůže být hůře. Vůbec jsem nevěděla, jak mám kojit, dvojčátka měla hlad, neustále plakala, Kuba někdy až křičel, vůbec nic nebylo v pohodě. I rady odborníků se hodně lišili. Někteří říkali – nekojte, lépe být bez stresu se spokojenými miminky, dvě děti, málo mléka atd. A jiní říkali proč kojení nezkusit, je to přirozené a nabízím tím svým dětem to nejlepší, tedy až po mateřské lásce, co pro miminka existuje. Nakonec jsem se rozhodla pro kojení a dopadlo to dobře. Sice ze začátku opravdu žádná legrace nebyla, ale vyšlo to. Ovšem pokud se rozhodnete dvojčata nekojit, jsem také na vaší straně, mít vícerčata je i tak náročné a stresující, tak proč se ještě stresovat něčím, co jde ihned a bezpečně řešit. Pokud máte málo mléka nebo vám kojení jednoduše není umožněno, začněte se soustředit především na děti a vše bude v pořádku.
Dále by vás mohlo zajímat, že moje dvojčata začala obě spát celou noc až v roce. Co mi bylo platné, že dcerka spinkala ukázkově od sedmi do sedmi, když její bráška prokřičel šest nocí v týdnu? Dvojvaječná dvojčata toho nemají geneticky společného víc než běžní sourozenci, jen se narodila ve stejný den.
Není výjimkou, že jednomu dvojčeti stačí osm hodin spánku a druhému je dvanáct málo. Přesto se od začátku snažte o společný režim. V prvních měsících to asi bude spíš teorie než praxe, zvlášť pokud kojíte (potřeba jídla se často liší stejně radikálně jako potřeba spánku), nicméně vytrvejte, později se vám to bohatě vrátí. Pokud nekojíte, můžete na pravidelný režim najet hned.
Co mě ze začátku také hodně trápilo, byly výdaje. I jedno miminko stojí spoustu peněz, natož když vám přihraje osud rovnou dvě. Abych minimalizovala výdaje, maximum věcí jsem si půjčila nebo koupila z dětských bazarů. A to nejen kojenecké oblečení, ale i postýlky, přebalovací podložku, kolotoč nad postýlku, koupací kyblík, elektronickou chůvu, odsávačku mléka… Výjimka? Kočárek. Kupte nový a nejlepší, jaký si můžete dovolit. Nejspíš ho dost „dorasujete“, takže půjčovat si ho nedoporučuji, ale i tak ho později dobře prodáte a mnohem lépe než kočárek pro jedno dítě, protože nabídka dvojkočárků je výrazně menší.

Kdo si hraje, nezlobí!

Co ještě bych vám chtěla napsat a mimo jiné doporučit je důležitý fakt, že je dobré děti odmalička vést k tomu, že jsou parťáci. Po čase jsem zmiňovaný fakt vyzkoušela a pochopila. Už v batolecím věku si totiž můžou po určitý čas „vystačit samy“, třeba ráno, než vyrazíte do víru hřišť či parků. Jejich pokojíček nechť je jejich královstvím! Nemusíte být u všeho, využijte výhody, že máte dvě děti, které jsou na tom vývojově i mentálně dost podobně. Občas se člověk hračkami doslova brodí a s nehodami se počítá, ale když dětem necháváte určitý prostor, a tedy důvěru, učíte je tím samostatnosti a zodpovědnosti.

Čas na sebe

Tohle je nejtěžší, ale moc důležité. V zájmu svého duševního zdraví a rodinné pohody jsem si po čase každý den naplánovala aspoň čtvrthodinku pro sebe, i kdyby to mělo být kafé vypité s „kamarádkou na telefonu“, zatímco moje děti, páni, zázrak! – spí. Nechala jsem prach prachem a nádobí nádobím a chvíli jsem byla sama (se) sebou. Léčivý okamžik. Možná jsem teď nejvíc ze všeho máma, ale přece nejsem „jenom“ máma.
Mimochodem, od školkového věku výš seznáte, že jako úžasný, téměř lázeňský odpočinek vnímáte i program s jedním dítětem, ať je to holčičí nakupování, nebo zmrzlina se synem. Teprve v tu chvíli vám dojde, že jinak jste v permanentním zápřahu a podprahovém stresu a potřebujete relax za dvě mámy!

Dvě děti naráz? Větší příděl radosti a výhod

Ze začátku mi dvojčátka dala zabrat, ale to se postupem času obrátilo! Zatímco uštvané kamarádky s dětmi přebíhaly ze školky do školy a z kroužku na kroužek, já jsem si zanechala obě děti na tomtéž místě a tanečním krokem zamířila domů či do práce s vědomím, že si své 2v1 zase pěkně při jednom vyzvednu.
Teprve postupem času právě oceníte, že vaše děti jsou ve stejné vývojové fázi, že neznáte hádky a křivdy typu „mladší kontra starší“, že mají společný pokojíček i společný režim, že se společně učí lyžovat, bruslit, jezdit na kole atd. Prostě parťáci!
Tip: Až je budete přihlašovat na cvičení pro děti nebo dávat do koutku, zkuste se poptat po slevě pro dvojčata či prostě pro druhého sourozence.
Kamarádky nadevše
Pravé přítelkyně jsou nejlepší životní dar, který se vám nabízí. Dobrá kamarádka chápe, že máte plné ruce práce, a sama od sebe vám pomůže, za žádných okolností vás nelituje. Nikdy nezapomenu, jak moje kamarádka Petra po cvičení pro batolata vždycky plynule přešla od svého syna k některému z mých dvojčat a začala ho oblékat, aniž by přerušila hovor. Coby „druhorodička“ měla vše dávno v malíčku, zatímco já, nejistá, se mořila se vším a ještě mi leckdy tekly nervy. To díky ní jsem přežila mateřskou ve zdraví a odvážila se s dětmi na spoustu akcí a výletů. Zkrátka jsme byly dvě na tři děti, a bylo jedno, které je čí. A rozhodně se také setkávejte s maminkami s vícerčaty, mohou vám hodně poradit i pomoci a zároveň také zjistíte, že rozhodně si nevedete jako máma dvojčátek špatně.

Mám dvojčátka a jsem hrdá maminka

I když někdy padáte na pusu, vy to zvládnete a vyjdete z toho silnější. Když jsem byla chronicky nevyspalá, opakovala jsem si, že Bůh/příroda (doplňte si samy) ví, co dělá, a dvojčátka nadělí jen ženě, která to zvládne. Že zkrátka není náhoda, že jsem „dostala důvěru“, a že ji přece nemůžu zklamat! Užívejte si své dvojité mateřství a buďte právem hrdá na svoje děti, ale i na sebe. Máte proč.

Přečtěte si také další články na téma sourozenci:

 

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “Mám doma dvojčátka!

  1. Pingback: Jak zvládnout péči o miminko v horkých letních dnech | Blog Mimulo

  2. Pingback: Můj první týden s miminkem | Blog Mimulo

  3. Pingback: Co mi mateřství dalo … | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia