Main menu

 

Malá hlava, nízké IQ? Pravda či fáma?

13 Čvc 2018

Spousta lidí se vtipem baví o tom, že člověk, co má malou hlavu, musí mít jistě také malý mozek. Ale přece – na každém šprochu pravdy trochu. Tedy je tomu tak i u této zvěsti? A jak je to vlastně u dětí?

Při narození miminka píšeme rodině, a jako první nás zajímá, váha a délka našeho děťátka. Ovšem stejně důležitý je i další ukazatel: obvod hlavy. Velikost lebky totiž koreluje s velikostí mozku.

Důležitá lebka

Pokud by lebka byla neúměrně malá, může to ukazovat na problém, který zásadně ovlivní další život. Existuje totiž jasný vztah mezi růstem mozku a růstem lebky a mezi velikostí mozku a výší IQ. Patrné je to zejména do čtvrtého roku věku, kdy s nadsázkou skutečně platí – malá hlava, nízké IQ.

Lebka miminka totiž nejvíce roste před porodem a první dva roky života. Její velikost se proto sleduje už během prenatálního vývoje – jednak kvůli vývoji dítěte, ale také s ohledem na plánování porodu. Je totiž třeba vzít v úvahu situaci, kdy bude hlavička dítěte příliš velká vzhledem k šíři matčiny pánve.

Lebka, a s ní i mozek nejvíce rostou poslední tři měsíce před porodem a pak v prvních dvou letech po narození. Při porodu má dětská hlava v průměru obvod 34 cm. Během prvního půl roku povyroste lebka dítěte zhruba o jeden až jeden a půl centimetru měsíčně. Roční dítě tak má o devět až deset centimetrů větší obvod hlavy než při narození. V šesti letech má dítě 90% velikosti hlavy, které dosáhne v dospělosti.

Mozek holčiček a kluků

Chlapci mají totiž v průměru o něco větší lebku než dívky, při narození činí rozdíl asi půl centimetru. Proto se používají pro obě pohlaví odlišné grafy. V některých rodinách jsou navíc běžné hlavy menší či větší a neznamená to žádnou odchylku či problém.

Je rovněž pravděpodobné, že jeden a půl roku starý chlapec, který je celkově většího vzrůstu, bude mít viditelně větší hlavu než jeho drobnější vrstevník a oba přitom budou zcela v pořádku. V těchto případech je potřeba posuzovat celkové proporce, rodinné dispozice, vývoj velikosti hlavy v čase a všímat si případných výkyvů, ty jediné totiž mohou předznamenat zdravotní problém v rámci psychomotorického vývoje.

Malý mozek

Když se mozek nevyvíjí, zůstává i lebka malá a hovoříme o mikrocefalii. Pokud je obojí v normě, jde o normocefalii. Mikrocefalii mohou způsobit genetické změny, ale i poškození během fetálního vývoje (nedostatečné prokrvení a tím pádem nedostatečná výživa, nadměrná konzumace alkoholu v těhotenství u matky, virová infekce jako zarděnky nebo toxoplazmóza během těhotenství). Naštěstí má mozek úžasnou autoregenerační schopnost, takže během gravidity dokáže leccos dohnat. Ale každou změnu ve vývoji i růstu mozku/hlavy po porodu hlaste svému pediatrovi, ať v případě nějaké odchylky můžete započít včasnou léčbu, která vašemu maličkému zajistí nejen potencionální vyšší IQ, ale také plnohodnotný život.


Přečtěte si také další články o vývoji dětí:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia