Main menu

 

Letní dovolená s miminkem

5 Čvn 2015

Léto již klepe na dveře. Začínáte snít o romantické prosluněné dovolené se spoustou zážitků, ale… Je tu jedno velké „ale“, máte malé děťátko! A náhle se se váš sen o krásné dovolené ztrácí pod tíhou otázek – „Co s miminkem? Mohu s ním jet na dovolenou? A mohu si ji vůbec ještě užít?“ Zdá se, že letos asi budete doma. Nebojte se, nemusíte. Na dovolenou můžete vycestovat i jako nová rodina s malým drobečkem. Bude to jiná dovolená, než jste zvyklá, ale možná i o to krásnější. Stačí si jen veškeré záležitosti řádně naplánovat, to je totiž to, co již s dítětem budete muset pořád – plánovat. Naplánujte si, co sbalit, které destinace se nejvíce hodí pro rodiny s dětmi, a vše si důkladně promyslete.

Happy infant baby toddler sitting in yellow plastic travel suitcase on wheels getting ready for vacation and looking at the corner isolated on a white background

Kam s kojencem vycestovat

Rozhodně se nejprve, než se rozhodnete, kam na dovolenou pojedete, poraďte s pediatrem. Ten by měl mít poslední slovo, zda cestu doporučí, či nikoliv. Záleží na zdravotním stavu děťátka, prodělaných nemocech, očkování. Ale pokud máte zdravé dítě, není důvod nevyrazit. Nicméně každý lékař doporučí letní dovolenou pouze s miminkem, kterému je minimálně půl roku. Do prvního roku života raději necestujte moc daleko. Volte spíše pobyt v rámci republiky (snadněji zachováte dítěti vlastní režim, lékaře máte po ruce) anebo příjemnou přímořskou destinaci, kde se bez problémů dostanete při potížích autem domů. Proto jsou tedy Chorvatsko, Itálie, Francie či další destinace kolem Středozemního moře tou pravou volbou.

Důležitá je také volba dopravních prostředků. Mezi ně bezesporu patří letadlo a auto. Letiště jsou již dnes důkladně pro maminky s dětmi vybavena, mají přebalovací místnosti a také místnosti pro kojící maminky. Do kabiny letadla si můžete vzít cestovní postýlku nebo korbu od kočárku, prostě si tam vezměte věci, na které je miminko zvyklé, aby se při cestě cítilo jisté a v bezpečí. Klimatizace je pro vaši cestu také důležitá, a tu kokpity zajišťují. Auto je pro cestování s dětmi jednoznačně nejvhodnější, můžete si sbalit veškeré věci potřebné pro dítě a cokoliv, co vaše auto uveze. Na zadním sedadle u dítěte si uděláte své pohodlí a budete mít potřeby pro miminko po ruce.

Tip: Před odjezdem na dovolenou si raději zkontrolujte svoje auto. Strávit svojí dovolenou čekáním na odtahovku není nic příjemného. Přečtěte si, na co při kontrole vozu před jízdou nezapomenou.

Co nezapomenout sbalit

Nepochybně vše, co je pro miminko v létě nezbytně důležité.

  • Kojeneckou vodu na převaření pro přípravu čaje či jakéhokoliv nápoje vhodného pro kojence. Pitný režim je pro dítě důležitý!
  • Vybavte se příkrmy, ideálně kupovanými (značkovými s atesty), nebo zavařenými domácí výroby. Budete vždy vědět, že má děťátko zaručenou kvalitu a navíc ušetříte nějakou tu korunu na dobrou kávu či zmrzlinu, abyste si mohla dovolenou vychutnat se vším všudy.
  • Postýlka, kočárek a oblíbené hračky jsou další důležitou součástí vaší výbavy na cestu. Jak již bylo zmíněno výše, dítě se bude cítit bezpečněji, když kolem sebe bude mít věci, které již dobře zná, zkrátka věci, které mu voní domovem a mateřskou náručí.
  • Dalšími nezbytnostmi jsou kvalitní opalovací krémy pro děti s vysokým ochranným UV faktorem nebo plavkový overal s UV faktorem, slunečníky, stany pro děti, nafukovací plavecké potřeby. Malé děti do roku by se ale neměly slunci vystavovat vůbec.
  • Nezapomeňme na domácí lékárničku – léky na bolest, zásypy, mastičku na opruzeniny, speciální krémy nebo tekutý pudr na vyrážky, repelent, náplasti, dezinfekci, teploměr.
  • A vezměte také dostatek bodyček, botiček do vody dle potřeby, čepiček, kloboučků, plen apod. Oblečení kvalitní a z čisté bavlny, kdyby se miminko zpotilo, aby nemělo vyrážku.

Happy toddler on sand beach
Pár cenných rad

Vyberte si místo přátelské k rodinám s malými dětmi (penziony, hotely, apartmány mají na svých stránkách uvedené služby, které jsou schopné zajistit, od postýlek přes speciální vybavení po dětské kouty, bazény, dětská menu, nekuřácké prostory …).
Dodržujte klidový režim v době mezi 11. A 15. hodinou, odpočívejte ve stínu apartmánu.
Změna režimu spánku a bdění se může upravovat i několik dní, připravte se na to. Děti reagují velmi citlivě a s novým prostředím se musí nejprve „srovnat“.
Maminka, která kojí, by neměla experimentovat s jídly. Je třeba dbát zvýšených hygienických opatření nejen při stravování a pití (žádný led, vyvarujte se syrových, nedostatečně omytých a ošetřených surovin), ale i při čištění zubů či manipulaci s miminkem.
Při drobných poraněních či poštípání hmyzem postupujte opatrně. Ranky ošetřujte dezinfekcí, děti preventivně chraňte síťkami na kočárku a potíráním speciálními repelenty. Právě hmyz může přenášet infekce a hrozí i alergická reakce.
Lahvičky, savičky a dudlíky omývejte pouze v pitné nebo kojenecké vodě. Oblečení používejte jedině bavlněné, miminko občas nechejte nahaté, aby nedocházelo k tělesnému přehřátí, dítě otírejte vlhkými ubrousky nebo plenkou namočenou v pitné vodě.
S sebou kromě všeho zmiňovaného si přibalte také prarodiče nebo aspoň babičku, ať máte chvilku na nějakou tu romantiku nebo prostě jen tak pro sebe, abyste si také vyčistila hlavu a trochu odpočinula od každodenního stereotypu, od toho se na dovolenou přece jezdí. Dovolenou si užijte.

Výprava s miminkem je náročná, ale stojí to za ty počáteční starosti. Především se musíte těšit, že pak budete jako znovuzrozená a nabitá energií pro další (nejen) letní dny s vaším zlatíčkem. Tedy šťastnou cestu celé rodině. 🙂

Krásnou a klidnou dovolenou Vám přeje

Daniela Fruhwirtová Hradská (autorka článku)

 

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Letní dovolená s miminkem

  1. Pingback: Letní nebezpečí – úpal a úžeh | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia