Main menu

 

Která jména „frčí“ u nás a za hranicemi?

18 Srp 2015

Stejně jako v jiných oblastech i při výběru jména pro dítě jsou rodiče ovlivňováni módními trendy. Která jména letí u nás a v zahraničí? Četností jmen narozených dětí se zabývá Český statistický úřad. Ze statistik se dají určit módní jména, nejčastěji dávaná jména pro holčičky a pro chlapečky. Také počet jmen v populaci a jak tomu bylo v minulosti.

Vede Jakub a Eliška

V loňském roce se v Česku narodilo skoro 104 tisíc miminek. Z toho nejčastěji daným jménem bylo jméno Jakub (2902 chlapečků) a pro holčičku Eliška (2332 holčiček).

V posledních několika letech je nejčastěji dávaným jménem Jakub, kterého naposledy v roce 2010 předehnal Jan. Z holčičích jmen vede Eliška, kterou naposledy v roce 2010 předehnala Tereza.

Přehled nejčastěji dávaných chlapeckých a dívčích jmen v České republice v roce 2014:

jména

Zvláštní jména

V posledních letech je módním trendem dávat dítěti více jmen (např.Marie Anna). Oblíbenost ryze českých jmen (Bohuslav, Vladislav, Květoslav, Mahulena, Oldřiška,…) není tak vysoká. Zvláštní a netradiční jména dávají především rodiče, kteří jsou příslušníky cizího státu. Vzhledem k tomu, že i Česká republika je otevřená novým kulturním vlivům, se i u nás můžeme setkat se jmény: Mia, Charlotta, Ketty, Thi Huyen, Emilly, Thelma, z chlapeckých např.Justin, Kevin, Manuel, Attila, Huu Trunc, Brian, Nathan.

Ovšem dříve se nám mohla zdát jména typu Matyáš, Bruno, Tadeáš zvláštními. Dnes je považujeme za běžná.

Oblíbená jména v zahraničí

Spousta zahraničních jmen se stává populárními i u nás v Česku. Pokud se rodiče rozhodnou dát dítěti „cizí“ jméno, které není v našem kalendáři, je nutné oficiálně ověřit, zda jde o jméno uznané a existující. Rodiče se mohou řídit knihou od M.Knappové – Jak se bude Vaše dítě jmenovat.

Oblíbenost jmen se liší podle států světa.

jména2

Máte již vše potřebné pro Vaše očekávané miminko? Nebo už maminkou jste a potřebujete ještě něco dcerce nebo synovi dokoupit? Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Přečtěte si také další články o porodu:

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia