Main menu

 

Kojící polštář – důležitý pomocník při kojení

12 Lis 2015

Polštář určený pro pohodlné kojení jednoho miminka či dvou může sloužit také jako víceúčelový výrobek, který nabízí komfort a pohodlí též pro maminku v době těhotenství. Při kojení ho můžete použít ve všech polohách – jak při kojení vleže, tak vsedě a také při bočním, tzv. fotbalovém držení. Kojícímu polštáři se také říká „umělá děloha“. Dobře to vystihuje jeho další funkci – v době po porodu se totiž většina miminek bojí velkého prostoru kolem sebe. Kojící polštář udělá z velkého prostoru malý, a jelikož ho používá i maminka, miminko se cítí bezpečně a myslí si, že máma je stále nablízku. Můžete jej použít i jako bezpečnostní bariéru kolem miminka při jeho odpočinku, pro jeho polohování např. při jídle a také jako opora dítěte při sezení. Protože se kojící polštář nepoužívá zdaleka jen na kojení, ale slouží i pro relaxaci maminky a při spaní na boku jako opora rostoucího bříška, je vhodné si jej pořídit již v druhém trimestru těhotenství.

kojící polštář

Jak se kojící polštáře používají?

Při kojení je důležitá především pohodlná pozice matky i dítěte, k čemuž právě slouží kojící polštáře, protože jakékoliv nepohodlí, stres a bolest způsobují horší spouštění mléka. A za zmínku také stojí, že pokud se bude dítě cítit nepohodlně, bude nespokojené a bude na to samozřejmě reagovat pláčem, neúčinným sáním, únavou.

Kojící polštář nám pomůže eliminovat strnulé pozice při držení čím dál těžšího dítěte. Taktéž stupínek pod nohama a tím přizvednuté nohy pomohou rozložit váhu dítěte a zajistit jeho lepší stabilitu. Dítě musí mít jistotu, že nikam nespadne, že je pevně drženo. Je třeba si uvědomit, že ze začátku budeme u kojení trávit mnoho hodin denně a třeba i 45 minut bez přestávky, takže pohodlí je skutečně nutné. Bolavá záda nebo namožené ruce k naší pohodě ani spokojenosti miminka rozhodně nepřispějí, proto je lepší si aspoň pro začátek nějaký kojící polštář pořídit. Mezi mnohými maminkami jsou kojící polštáře velmi oblíbenou záležitostí, kterou pak využívají také pro sebe, i když jsou děti již větší.

kojící polštář s miminkem

Typy a materiál kojících polštářů

Kojící polštáře většinou seženeme s pratelným potahem, s různými vzory a motivy, ze 100 % bavlny, některé potahy jsou jemně semišové (100 % polyester), ale pod potahem je pak opět polštář pokrytý 100 % bavlnou. Výplň tak většinou tvoří polystyrenové kuličky (mikroperly), které by se měly doplňovat a náhradní náplně se běžně dají dokoupit již k polštáři. Také můžeme objevit kojící polštáře s vatovou výplní či s polystyrenovou výplní ale bez kuliček, těch je ovšem o dost méně, většina kojících polštářů má kuličkovou výplň.

Polštář se dá koupit většinou ve tvaru podkovy, buď jen nasazovací – maxi nebo standart (podle potřeby pohodlí – pokud na polštáři chce relaxovat také maminka, je lepší polštář maxi, je výborný také pro kojení dvojčat) nebo může být zavazovací. Ale pokud bychom chtěly polštář menší, seženeme také polštáře ve tvaru bumerangu či rovný polštář ve tvaru hada, který se dá různě tvarovat, ale některé nedrží formu. Polštáře je lepší si vyzkoušet, abychom zjistily, který tvar nejvíce vyhovuje nám i miminku, nechat si poradit a prohlédnout si více druhů.

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia