Main menu

 

Kojení na veřejnosti

30 Čvc 2015

Není pochyb o tom, že nejvhodnější stravou pro miminko je mateřské mléko. Kojení má nespočet výhod, ale přináší s sebou i dilema, zda kojit či nekojit na veřejnosti. Přeci jenom, když miminko dostane hlad, je nutné ho nakrmit, ať už je maminka kdekoliv. Ale jak se cítí kojící maminka a jak to může vnímat její okolí?

Kojení je přirozená věc, ale některé straně (ať už kojící mamince nebo okolí) to může být nepříjemné. Ještě před pár lety či desetiletími byla miminka převážně krmena umělým mlékem a kojení na veřejnosti bylo tabu. Dnes je jiný trend. Maminky se snaží kojit co nejvíc a co nejdéle.

mateřské mléko

Maminky by se rozhodně neměly stydět za to, že kojí. Stejně tak by nikdo neměl odsuzovat maminky, které nekojí. Každá matka chce pro své dítě to nejlepší, a když kojit nemůže, tak to neznamená, že nemá ráda své dítě. Jistě, kojení je přirozená věc, ale za samozřejmé ho všichni nepovažují, zejména ti dříve narození. Stejně jako u jiných otázek, i v názoru na kojení na veřejnosti se najdou ti, kteří budou kritizovat a odsuzovat.

Největším problémem je v této otázce ohleduplnost. Oboustranná. Okolí by mělo respektovat kojící maminky a ne se pohoršovat a kritizovat. I ze strany kojící maminky. A ač se s kojencem moc domlouvat nedá, ve smyslu – vydrž až domů, kojení na veřejnosti by mělo mít určitá pravidla a i kojící maminky by měly být ohleduplné k ostatním. Někoho by to mohlo uvést do rozpaků, tak se dopředu zeptat, oznámit, že bude maminka kojit….zkrátka dodržovat základy slušného chování a oboustranně si vyjít vstříc.

Pokud maminka nechce jen sedět doma, ale vést normální život, cestovat, chodit do společnosti, nezbývá jí nic jiného než kojit i mimo domov. Každá maminka je jiná, některé kojení na veřejnosti nedělá problém, jiná se na to necítí. Přeci jen není běžné ukazovat na veřejnosti svá prsa. Jenže dítě jíst potřebuje, a tak ty stydlivější maminky by si měly říkat:

  • Kojení je nejpřirozenější potrava pro mé dítě. Když mám hlad, taky se najím. Není na tom nic obscénního.
  • V kojení nejsem sama. Kojí stovky, tisíce jiných maminek.
  • Kojení je přece praktické. Nemusím mít s sebou žádné speciální jídlo pro miminko, žádné lahvičky a podobné věci nutné k nakrmení miminka.
  • Během kojení se soustředím jen na své dítě, nebudu si všímat okolí a nebudu přemýšlet, co si kdo myslí.
  • Budu respektovat okolí. Kojím pro své dítě, nemusím dávat okázale najevo, že právě teď kojím a všichni musí všechno vidět.

Mohlo by Vás také zajímat

4 comments on “Kojení na veřejnosti

  1. Pingback: Jaké výhody mají děti narozené na jaře a jaké v létě či v zimě? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Hubne se kojením? Ano či ne? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Když mateřské mléko nestačí | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia