Main menu

 

Kojenecká moučnivka

5 Srp 2015

Moučnivka, odborně nazývána soor, je kvasinkový zánět dutiny ústní. Jde o přemnožení kvasinky z rodu Candida. Tento povrchový plísňový zánět je typický perlově bílými povlaky na jazyku, na tvářových sliznicích a patře. U kojených novorozenců a kojenců je poměrně častým problémem.

Ač je to poměrně nezávažné onemocnění, může mnohdy způsobit nepříjemnou bolest a neklid dítěte. Dítě pak odmítá příjímat potravu a může dojít až k dehydrataci. Bělavý povlak v ústech vypadá jako sražené mléko nebo tvaroh. Zpočátku se dá povlak setřít. Při déle trvající nákaze již na sliznici pevně drží. Tato infekce se může přenést z dutiny ústní i na sliznici rtů a tam napadnout koutky.

White coating on tongue baby. Oral thrush.

Léčba

Moučnivku je potřeba včas zaléčit. Pokud se infekce nepodchytí včas, může se kvasinka rozšířit z ústní dutiny přes hltan a trávicí soustavu až ke konečníku dítěte. Tam se pak projeví zčervenáním sliznice, mokvajícími puchýřky. Dítě je pak uplakané, neklidné, místa kolem konečníku ho ošklivě a bolavě svědí a pálí.

K léčbě se používají různé dezinfekční a antimykotické tinktury. Napadená místa se jimi potírají několikrát denně. Obvykle lékař doporučí genciánovou violeť, roztok z tea tree oleje nebo aloe vera. Během několika dní by mělo dojít k ústupu nákazy. Pokud má dítě oslabeno imunitu, dětskou cukrovku nebo je jinak vážně nemocné, je možné moučnivku léčit pomocí antimykotik v podobě polykacích léků.

Součástí léčby musí být i důkladné vyvaření všech věcí, které dítě strká na pusy (dudlíky, savičky, hračky, kousátka a chrastítka,…).

Pokud má moučnivku v pusince kojené miminko, je velmi pravděpodobné, že jsou nakaženy i bradavky maminky. Bradavky mohou maminku svědit až pálit a během odstříkávání či kojení se svědění zhoršuje. Může dojít i k zčervenání prsního dvorce, nebo se na prsou moho objevit bílé povlaky, které se mají tendenci odlupovat. Je nutné tedy zahájit léčbu i prsních bradavek a dvorců. Nejlepší prevencí moučnivky je nechat po kojení bradavky větrat a oschnout.

Změna jídelníčku

Moučnivka je způsobená kvasinkami, tedy houbami, a těm se daří dobře ve vlhkém teplém prostředí, s dostatečným přísunem cukru. Kojící maminka by tedy měla upravit svůj jídelníček – omezit přísun cukru. Žádné slazené nápoje, sladkosti. Pozor i na sladké ovoce a džusy.

Moučnivka se týká předevšík kojenců. Zdraví dospělí ji většinou nechytí. I když je přenos na dospělé výjimečný, stát se může, zejména u lidí se sníženou imunitou, u lidí s cukrovkou či dlouhodobě nemocných a onkologických pacientů.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia