Main menu

 

Klíšťata – letní nebezpečí pro děti

17 Kvě 2019

Blíží se nám letní období a s ním také oblíbené období pro krvelačné nepřátele dětí a zvířat. Ano správně pro klíšťata. Právě malé děti jsou pro klíšťata snadnou kořistí. Najdeme je totiž převážně ve vysoké trávě 60 cm od země. Nevyhýbají se ani městským parkům, lesům či naší zahrádce. Jak chránit naše děti a co dělat, když už se klíště přisaje?

Proč jsou klíšťata tak nebezpečná?

Menší část klíšťat může být nakažená a přenášet tak nemoci. Pokud najdete u dítěte klíště, sledujte, zda se u něj neobjeví příznaky těchto chorob.

Lymeská borelióza

  • Nakaženo cca 8 – 10 % klíšťat

  • Od přisátí proniknou tyto bakterie do 12 hodin do krevního oběhu a šíří se dále v organismu, příznaky však můžete pozorovat až za několik týdnů.

  • Jediným skutečně typickým a nezaměnitelným projevem boreliózy je erythema migrans – červená skvrna, která je buď homogenní, nebo od prostředka bledne.

  • Za několik týdnů možná pocítíte celkové příznaky nemoci, které můžou vypadat jako běžná viróza. Únava, bolest svalů a kloubů, bolest v krku, tlak v zátylku – jako při běžné „chřipce“. Teplota nebývá příliš vysoká. Od virózy je odlišíte především tak, že nedostanete rýmu ani kašel.

Klíšťová encefalitida

  • Kolem 6 % nakažených klíšťat

  • Příznaky klíšťové encefalitidy se vyvíjejí obvykle do 14 dnů od přisátí infikovaného klíštěte

  • Příznaky probíhají dvoufázově

  • Po skončení inkubační doby nastupuje první fáze, která s sebou nese příznaky lehké chřipky. Nemocný trpí bolestmi kloubů a svalů, zvýšenou teplotou, nevolností, může se cítit slabý a malátný. Laboratorní testy zjistily, že v této době dochází ke snížení počtu bílých krvinek. Ale může dojít k úplnému uzdravení.

  • Pakliže někdo takové štěstí nemá, nastupuje druhá fáze, kterou můžeme charakterizovat vysokými horečkami, prudkými bolestmi hlavy, světloplachostí, nevolností, zvracením, ztuhnutím svalů na šíji, svalovým třesem, obrnou, poruchami spánku, paměti a koncentrace a celkovou dezorientací.

Ehrlichióza

  • Méně častá, podobá se borelióze

Jakmile se u vás či dětí objeví příznaky zmiňovaných chorob, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Jak děti chránit před klíšťaty?

Vyhýbejte se oblastem, kde je výskyt klíšťat největší a vždy používejte vhodný, a především šetrný, repelent pro děti, kupujte ho nejlépe v lékárně. Obzvlášť záležet si dejte zejména na nastříkání nohou. Praktickou variantou jsou také repelentní náramky proti hmyzu. Zavěsit je můžete i na kočárek. Prodávají se v různých barevných kombinacích.

Samozřejmostí by mělo být vhodné oblečení. Do přírody jsou to hlavně vysoké boty, ideálně i dlouhé kalhoty.

Po příchodu domů dítě vždy důkladně prohlédněte (pozor dejte zejména ve vlasech).

Jak vyndat klíště?

Pokud se váš potomek vrátí z venkovních radovánek s přisátým klíštětem, je důležité klíště co nejdříve odstranit.

Neodstraňujte ho však hned na místě např. na procházce či v lese, když s sebou nemáte vhodné prostředky a potřebnou dezinfekci. Zbytečně byste riskovali neúplné vyndání a vyšší riziko nákazy. Klíště vyndejte prakticky okamžitě, jak dorazíte domů.

Klíště vždy odstraňujte s co největší opatrností. Nejdříve aplikujte na klíště dezinfekční přípravek. K odstranění použijte speciální pinzetu, která má zkosené hrany – seženete ji téměř ve všech lékárnách.

Klíště uchopíte těsně u kůže a kývavými pohyby doprava a doleva vytahujete, dokud se samo neuvolní. Snažte se klíště nerozmáčknout, neboť tím je riziko infekce mnohem větší. Místo po kousnutí opět vydezinfikujte.

Klíště poté zneškodníte např. vhozením do záchodové mísy nebo ho zabalíte do papírku a spálíte.

Místo po kousnutí alespoň měsíc sledujte. Podezřelé zarudnutí, které nemizí ani po několika dnech, určitě konzultujte s lékařem. Navštivte ho i tehdy, pokud se vám nepodařilo klíště správně vytáhnout a v kůži zůstala zakousnutá hlavička.

Na co si dát pozor?

Nepoužívejte k odstranění žádné oleje, sádlo, masti ani mýdla – jde o zastaralé rady, které nejsou účinné. Naopak se tímto riziko nákazy ještě zvyšuje.

Také klíště nikdy neodstraňujte jen rukou. Používejte vždy jen pinzetu, nebo kleštičky, speciálně určené k vyndávání klíšťat. Nikdy ne pinzetu na obočí, která je nevhodná svým zakončením, ale také proto, že je kovová.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia