Main menu

 

Kinetóza aneb proč je dětem v autě špatně?

21 Čvc 2016

V letních měsících, kdy rodiny více cestují, se častěji setkáváme s tím, že dětem bývá v autě nevolno. Jistě jste se s tím někdy setkali. Dítě, sedící v autosedačce, je mrzuté, nudí se, zlobí, navíc mu k tomu začne být zle a z prázdninového cestování se stane pro všechny zúčastněné noční můra. Jedná se o kinetózu, neboli nemoc z pohybu. Co je kinetóza? Jaké má příznaky? Jaká jsou preventivní opatření a léčba?

Co je kinetóza?

Kinetóza, zvaná též nemoc z pohybu, není nemoc v pravém slova smyslu. Jde spíše o nepříjemný stav, který může vzniknout z jakéhokoliv způsobu přemístění těla, kromě chůze a běhu. Chůze a běh jsou pro člověka přirozeným pohybem, přírodou daným, proto v těle nevzniká problém s interpretací takového pohybu.

Oči vidí stále stejnou věc (dítě např. zadní stranu sedačky před sebou), avšak v rovnovážném ústrojí ve vnitřním uchu se přelévá tekutina a vytváří se tak informace o pohybu. Zrakové vjemy jsou statické, ale tělo přitom polohu mění. Vyhodnocovací centrum v mozku už na tuto konkrétní situaci může být zvyklé, a tak se nemusí dostavit žádná reakce. Avšak také může být centrální nervový systém zmaten a může vysílat nelogické nepříjemné reakce, jako je nevolnost a zvracení.

Podobně může ke kinetóze dojít i při rozporu – tělo se nehýbe, ale oči se pohybují, třeba stojíme-li na mostě a díváme se na hladinu proudící vody.

U dětí se orgán rovnováhy zcela vyvine asi od 2. roku života. Od té doby pak mohou děti trpět kinetózou stejně jako někteří dospělí.

Kinetóza se může projevit v různých dopravních prostředcích či při jízdě na koni nebo kolotoči.

Příznaky kinetózy

Typický projevem je nevolnost a zvracení. Je možné, že dítě začne při kinetóze zvýšeně zívat, může ho bolet hlava, být bledé a mít nízký krevní tlak. Může se objevit i plynatost, říhání, zvýšená tvorba slin, studený pot.

Prevence

  • Prevencí kinetózy je vyhnout se pohybu, který ji spouští. U někoho např. jízda autem či točení se na kolotoči.
  • Pokud cestu někam absolvovat dítě musí, doporučuje se, aby se lehce najedlo. Prázdný žaludek není ideální. Dítěti nedávejte tučná a těžká jídla.
  • Dětem pomáhá sedět po směru jízdy, tedy tak, aby mohli pozorovat trasu. V autě to bývá místo spolujezdce, v autobuse místo vepředu. Ideální místo, kam směrovat pohled, je horizont.
  • Riziko vzniku kinetózy snižuje pocit, že můžeme pohyb ovlivnit. Třeba takovým řidičům se dělá špatně jen málokdy.
  • Eliminovat kinetózu je možné tak, že při jízdě dítě usne. Pak vyhodnocovací centrum nedostává informaci od zraku, jen z rovnovážného ústrojí. A tak se nedostávají do rozporu. Na delší trasy je lepší cestovat v noci, kdy dítě zajisté usne.
  • Na prevenci kinetózy existují různé léčebné prostředky. Homeopatika, žvýkačky a lízátka proti nevolnosti. A také léky (např. Kinedryl).
  • Doporučuje se také přísun čerstvého vzduchu, tedy otevřít okno nebo pustit větrák. Dále dělat časté zastávky s možností volného pohybu, aby se dítě proběhlo.
  • Starším dětem může pomoci poslech hudby nebo pohádky (pouze audio). Navodí to pocit relaxace.

Léčba

Vzhledem k tomu, že se nejedná o nemoc, tak ji ani nelze léčit. Lze ji pouze předcházet. Existují sice cvičení, která zvyšují odolnost člověka proti kinetóze, nebo jsou speciální kliniky, které se na odstraňování kinetózy zaměřují. Výsledky takové léčby však nejsou jisté.

Nejznámější je lék Kinedryl (Nokinal, Travel Gum), který se podává asi 30 minut před jízdou. Dávkování je uvedeno v příbalovém letáku a nedoporučuje se jej používat déle než 2-3 dny po sobě.

Možností jsou i žvýkačky nebo lízátka proti nevolnosti. Opět se užívají asi 15 – 30 minut před zahájením jízdy.

Účinky proti nevolnosti a zvracení má zázvor, může pomoci cucat zázvorové bonbóny nebo pít zázvorový čaj.

Při cestování dětem dáváme s sebou igelitový sáček pro případ, že bude potřeba.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Kinetóza aneb proč je dětem v autě špatně?

  1. Pingback: Cestování s dětmi – Kam na výlet | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia