Main menu

 

Když zácpa trápí naše nejmenší

6 Říj 2017

Všichni se jistě shodneme, že zácpa není příjemná věc. Ten pocit, když nás něco tíží a tlačí v břiše, je velmi nepříjemný. Co teprve, když zácpa trápí ty nejmenší z nás! Zácpa je totiž poměrně častým problémem, jehož léčení může být velmi obtížné, protože příčiny se mohou kombinovat. Jaké jsou příčiny zácpy, co na zácpu pomáhá a kdy je potřeba navštívit s dítětem lékaře?

Co je to zácpa?

Se zácpou u dětí se setkává poměrně dost rodičů. U kojenců je zácpa spíš výjimečná. Děti, které jsou kojeny, mají stolici měkkou a řídkou, tedy i vyprazdňování je snadné. Zácpa se často poprvé objeví v době zavádění prvních příkrmů z důvodu složení stravy. První příkrmy se totiž připravují z potravin, které zácpu způsobují (rýže, mrkev, banán, apod.). Děti krmeny umělým mlékem na zácpu mohou trpět. Pak se doporučuje změnit podávané mléko. Existují i UM s probiotiky.

Zácpa se definuje jako obtížné vyprazdňování střev (neboli problematická, opoždění a bolestivá defekace). V dětském věku patří zácpa k docela častým potížím. Abychom mohli určit, že naše dítě má zácpu, musíme nejprve znát jisté informace, které se týkají vyprazdňování střev dítěte. Defekační reflex je řízen centrem v křížové oblasti. U kojenců jde o reflex nepodmíněný, neboli nekontrolovatelný. U dětí od přibližně druhého roku věku si již dítě začíná reflex uvědomovat a ovládat, kontrolu defekačního reflexu pak přebírá mozková kůra. Dítě mezi 2. a 5. rokem na zácpu trpět může, může při vyprazdňování pociťovat bolest a následně se snaží vyprazdňování stolice oddalovat.

Jestliže se jedná o zácpu trvající déle jak 3 měsíce, pak se dá hovořit o tzv. chronické zácpě. Když je zácpa dlouhodobá, může být projevem jiného onemocnění, jako celiakie, vrozené vady trávicí soustavy, onemocnění štítné žlázy, atd.

Jak se zácpa projevuje?

Rodiče si musí všímat frekvence vyprazdňování střev u dítěte. Některé děti chodí na stolici jednou denně, jiné děti vícekrát za den. Jsou i děti, které chodí na stolici jednou za dva či tři dny. Jestliže je frekvence vyprazdňování pravidelná, i přesto že to není každý den, pak se rodiče nemusí znepokojovat, protože u dětí je velká variabilita v normální četnosti stolice. Zcela orientačně platí, že kojené děti mají stolici 3x denně, děti živené UM pak 2x denně. S přibývajícím věkem se dětem pohyby střev upravují na přibližně jednu stolici denně. O zácpě se mluví, jestliže je vyprazdňování střeva obvykle delší než 72 hodin.

Dítě se obtížně vyprazdňuje. Jestliže je pro dítě vyprazdňování namáhavé, obtížné či bolestivé, pak se může jednat o zácpu. Tato informace je velmi důležitá vzhledem k frekvenci stolice.

Důležitým ukazatelem je i konzistence stolice. Stolice při zácpě může být řídká, vodnatá, ale i hustá a tvrdá.

K dalším ukazatelům zácpy patří bledost, bolesti bříška, neprospívání dítěte, zvracení, nechuť k jídlu.

Jaké jsou příčiny zácpy?

  • Nevhodné složení stravy. Málo zeleniny a ovoce, které obsahují tolik potřebnou vlákninu. Časté pojídání sladkostí.
  • Málo tekutin.
  • Nedostatek pohybu.
  • Úmyslné oddalování vyprázdnění, mnohdy jako důsledek nucení dítěte na nočník.
  • Stres z nedostatku soukromí. Dítě na záchodě ve školce či jeslích nemá potřebné soukromí, které je u malých dětí nesmírně důležité. Podobný problém mají i děti na základních školách.
  • Stres z rodinných poměrů. Pokud dítě žije ve stresu (např ztratí rodiče, sourozence, rodiče se rozvádí,…), může to být příčinou zácpy.
  • Potlačování vyprazdňování. Mohou vzniknout v okolí konečníku prasklinky a také infekce.
  • Poruchy funkce střev a látkové výměny.

Všechny tyto příčiny a jejich kombinace mohou postupně vést k chronické zácpě. Čím déle potíže s vyprazdňování trvají, tím hůř se poté upravují. Rodiče i děti se o těchto problémech stydí hovořit. Mnohdy se zmíní, až když si neví rady. Potíže se zácpou se však musí řešit a nečekat, že se to samo upraví.

Jak se zácpy zbavit?

Hlavním krokem je úprava stravovacích návyků. Zvýšení podílu vlákniny ve stravě. Nejvíce vlákniny obsahuje čerstvá zelenina a ovoce (může být i sušené), švestky, meruňky, hroznové víno, hrášek, brokolice, jablka, hrušky. Také celozrnné pečivo a ovesné vločky.

Také omezit pojídání potravin, které zácpu podporují (rýže, mrkev, banán, bílé pečivo, sladkosti).

Zvýšit příjem zakysaných mléčných výrobků (zakysané smetany, kefíry, jogurty).

Důležitý je příjem tekutin. Nejlepší jsou neslazené nápoje, voda, ovocné a zeleninové šťávy. Nevhodný je černý čaj a slazené limonády.

Dítěti dopřát dostatek pohybu. Kojencům pomáhá cvičení s nožičkami, přitahování nožiček k bříšku a polohování na bříško.

Vhodné je naučit dítě pravidelnému vyprazdňování. Naučte dítě, aby se pravidelně vyprazdňovalo. Ideálně po snídani. Vy buďte v klidu, ať je v klidu i dítě.

Na nočník učte dítě nenásilně. Každé dítě je jiné a trvá různě dlouho, než pochopí smysl tohoto úkonu, proto nesrovnávejte děti mezi sebou.

Ve výjimečných případech můžete použít glycerinový čípek.

Se zácpou k lékaři?

Pokud se nedaří ani po zmíněných opatřeních zácpu zmírnit, je nutné situaci konzultovat s lékařem, který navrhne podrobnější vyšetření. U dětí se nepoužívají projímadla, protože jsou návyková.

Lékaře s dítětem navštivte, jestliže se dítěti nedaří vyprázdnit v domácích podmínkách. Jestliže se zácpa opakuje a dítě naříká bolestí. Jestliže při vyprazdňování křičí a pláče. Jestliže má na kalhotkách či pleně či stolici krev.

Přečtěte si i další články:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia