Main menu

 

Když táta není pořád doma

17 Kvě 2017

Žena (nejen) na mateřské má svůj úděl, většinou musí být doma s dětmi a dát jim jen to nejlepší, nehledě na to, že také domácnost musí trochu vypadat. A rozhodně takové poslání není jednoduché. Ovšem také muži mají komplikovanou úlohu, visí na nich velké břemeno v podobě podpory a zaopatření celé rodiny. Ale v současnosti jsou mnohdy tátové více v práci než doma a děti vidí, když už jsou v posteli, v horším případě, když už spí. Jaké to je pro maminky i pro děti, když svého tátu vidí sotva jeden den v týdnu? Vynahradí nám peníze a pohodlí prázdnou náruč a dětem absenci druhého rodiče? S odpověďmi nám pomohou ženy/maminky, kterých se tato skutečnost týká.

1) Tíživá samota

Před půl rokem se nám narodilo druhé dítě – chlapeček, ale svého tátu pořádně ještě neviděl, můj muž bývá často na služebních cestách a já bývám s dětmi sama. Je pravda, že si můžeme mnohé dovolit, peníze nám rozhodně nechybí, ale mně chybí pravidelný kontakt s partnerem nebo aspoň pravidelná společná večeře. Potřebovala bych s ním někdy mít dlouhý rozhovor o nás, o našich dětech, ale není na to čas. Závidím kamarádkám, kterým muž každý večer přijde z práce a ještě zvládne vykoupat děti a mohou spolu mluvit aspoň na chvíli v posteli. My někdy nestíháme ani to. Bývá mi moc smutno, a i když mám kolem sebe spoustu přátel, cítím se sama a opuštěná.“ Svěřuje se maminka Petra (31)

Pohled z jiné strany:

I když je dnes složitá doba a muži skutečně musí být dlouho v práci či na cestách, stejně je zapotřebí najít si aspoň malou chvíli na váš vztah. Promluvit si jak dál. Komunikace mezi partnery je základem úspěšného vztahu. A na tom musíte pracovat. A pak snáze najdete řešení. I když jsou děti tak malé, tátu určitě musí poznávat a vnímat.

2) Peníze, klid a svoboda

My máme zatím jen roční holčičku a můj muž je také často mimo domov, ale já si zase tak nestěžuju. Svého muže mám ráda, ale jsme oba trochu divocí a tvrdohlaví. Někdy je to u nás trochu po italsku, ale jinak je nám fajn. Ovšem volné společné chvíle jsou pro nás taková časovaná bomba. Samozřejmě trávíme spolu zimní i letní dovolenou, ale musí být hodně aktivní. Když náš táta není doma, já si užívám holčičku, nakupujeme spolu, chodím s kamarádkami do kaváren a večer, když malá usne, mám čas pro sebe, nikdo po mně nic nechce, nikdo mi nevnucuje své názory a své večerní programy. Když jsem večer bez něj, cítím se vážně svobodně, i když s malou té svobody moc není, ale mám ten pocit. Peněz díky manželově práci máme hodně, tak si mohu cokoliv pro sebe a malou pořídit. Když není doma, mám prostě větší klid, ale chybí mi. Jen se na věc dívám jinak.“ Objasňuje maminka Dáša (34)

Pohled z jiné strany:

Přesně tímto způsobem je třeba řešit situaci, kterou nemůžete zatím změnit, brát tedy věci, jak jsou a najít si na všem to lepší. Scházet se s dalšími maminkami a užívat si dítěte je skvělá volba. Ale na společné chvíle s tatínkem rozhodně nezapomínejte, je důležité spolu vycházet, scházet se spolu jak doma, tak ve společnosti, mít společné zážitky a komunikovat, to především. Pokud by měl váš partner v budoucnu jiné pracovní možnosti s lepším časovým rozvrhem, bude to ideální jak pro vás, tak pro dítě. Jste přece rodina.

3) Děti neznají tátu

Já mám dvě malé holčičky a můj muž jezdí kamionem. Je doma tak dva dny za dva týdny, někdy ani to ne. Bohužel mi přijde, že opravdu na nás moc času nemá. Jeho práce nás živí, ale někdy je toho na mě opravdu moc, péče o děti, o domácnost a ještě jsem dost na holky sama. Když partner přijede, nemá na holky moc času, je unavený, chce mít chvíli klid a nějak se nám prostě nestíhá věnovat. Moc mě to mrzí, již kvůli dětem, jelikož někdy mi přijde, že tátu už neznají, nemají k němu vztah a bojí se ho. Jen nevím, jak situaci řešit, protože jeho práci potřebujeme, jde to vůbec?“ Ptá se sama sebe maminka Jitka (36)

Pohled z jiné strany:

Když na svět přijdou děti, většinou muž živí rodinu a měly bychom si ho za to velmi vážit. Ale zároveň muž si musí vážit své ženy a dětí, které s ní má. Proto by aspoň trochu měl svou pracovní pozici přizpůsobit rodinnému stylu života. Partneři by v tomto případě rozhodně měli najít kompromis i za cenu menšího platu. Děti potřebují tátu, ale tátu se vším všudy a ve všech směrech, potřebují tátu v celé jeho roli. A pracující tatínkové by si měli uvědomit, že tu jsou teď právě také pro své děti, pokud své rodičovství myslí vážně.

4) Žádný milostný život

Můj přítel chodí hodně často pozdě domů a neustále je unavený. Máme dvě malé děti a vůbec si s nimi nestačí večer vyhrát ani nic jiného. Jelikož nejmladšímu dítěti jsou teprve 4 měsíce, nemám moc času se příteli věnovat. Ale přijde mi, že on o to také nestojí, nemáme téměř žádný milostný život. A co více, já už začínám žárlit, mám pochybnosti o jeho věrnosti a neustále ho prověřuji. Jenže když chodí věčně kolem deváté nebo desáté, tak mám strach a nedá mi to. Tedy bývám na něj protivná hned, jak přijde z práce, a to nám také moc neprospívá.“ Hodností situaci maminka Eva (30)

Pohled z jiné strany:

V rodičovství nesmíme zapomínat na to, že než jsme se stali rodiči, byli jsme prvně milenci, zamilovaný pár. A měli bychom v tom pokračovat, jelikož právě láska, dotyky, mazlení živí partnerský vztah nejvýživněji. A čím více lásky máme, tím více ji můžeme rozdávat. Najděte si čas sami na sebe. Promluvte si, mazlete se. I s dítětem to jde. Hůře, ale jde. A užívejte rozkoší, co jen vám dovolí vaše možnosti, mnohdy léčí vše – strach, únavu, stres i nedůvěru.

Přečtěte si také další články na téma rodičovství:

S přáním nádherného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia