Main menu

 

Když se narodí příliš brzy aneb nedonošená miminka

22 Zář 2015

Děti narozená v termínu se rodí mezi 38. a 42. týdnem, s porodní váhou nad 2500g. Pokud se miminko narodí dříve, mezi 24. a 37. týdnem těhotenství, považuje se za nedonošené a je potřeba se o takového drobečka starat jinak než o miminko narozené v termínu. Avšak i takto malým dětem umí dnešní moderní medicína pomoci.

Lékařská péče o těhotné je v dnešní době na vysoké úrovni, přesto však může dojít k situaci, že se miminko narodí dříve, než by mělo. Všichni jsou zaskočeni a začnou si pokládat spoustu otázek. Kdo za to může? Proč se to stalo zrovna nám? Nezanedbal lékař péči?

Příčinu předčasného porodu většinou neznáme. Avšak svůj podíl na tom hraje zhoršující se životní prostředí, špatná životospráva, vyšší věk matek, vyšší krevní tlak, vícečetné těhotenství, těhotenská cukrovka, také závažný stav matky, kdy pokračování těhotenstív by ji mohlo ohrožovat na zdraví a životě, další příčinou může být infekční komplikace placenty a plodových obalů, ty způsobují předčasnou činnost dělohy a to vede až k porodu nezralého miminka.

mother carrying her premature baby on her breast

Nedonošená miminka dle stupně nezralosti

  • Extrémně nezralé – narozené do 28. týdne těhotenství – s váhou 500 – 999g.
  • Velmi nezralé – narozené do 32. týdne těhotenství – s váhou 1000 – 1499g.
  • Středně nezralé – narozené do 34. týdne těhotenství – s váhou 1500 – 1999g.
  • Lehce nezralé – narozené 38. týdne těhotenství – s váhou 2000 – 2499g.

Neonatologie se zabývá předčasně narozenými miminky a jako medicínský obor se velmi rychle vyvíjí. Ještě před pár desítkami let byly životaschopné děti s porodní hmotností nad 1 kg. Dnes se hranice životaschopnosti posunula na 500 g a 24. týden těhotenství. I takto extrémně nezralá miminka však mají všechny části těla vytvořeny. Jsou však malinká a nevyzrálá a funkce jejich orgánů není dokonalá. Takové děti potřebují spoustu času a trpělivosti. A samozřejmě špičková pracoviště neonatologické péče. U předčasně narozených dětí se jejich věk koriguje a uvádí se také jejich korigovaný věk, což je věk, který by děti měly, kdyby se narodily v řádném termínu. Tato korekce věku se u nedonošených dětí používá 2-3 roky.

Pro nedonošené čerstvě narozené miminko jsou rozhodující první hodiny po porodu. Je to doba, kdy probíhá mnoho fyziologických adaptačních změn. Pro předčasně narozené děti je to předchod o mnoho náročnější. Jejich tělíčka ještě nejsou připravena na mimoděložní život.

Jak nedonošencům adaptaci usnadnit?

Inkubátor

Nezralé děti se umisťují do inkubátorů. Ten zabezpečuje přiměřenou tělesnou teplotu. Jde o bedny z plexiskla, které není nijak škodlivé. Miminko je tam napojeno na řadu monitorů. Ty snímají jeho základní životní funkce. Maminky, když vidí své malinké miminko napojené na spoustu hadiček a přístrojů, musí být velmi silné. Miminku však žádné hadičky a drátky neubližují, pouze sledují jeho funkce a potřeby. V dnešní době se neonatologové snaží rodiče miminka co nejvíc zapojit do péče. Je to pro rodiče i miminko velmi důležité, než izolace. Děti mohou své miminko hladit, dotýkat se ho. Pokud to jeho stav dovolí, mohou ho i chovat a klokánkovat.

Klokánkování

Je proces, při kterém mohou nedonošená miminka lépe překonávat mnohé problémy, a to v blízkosti matky či otce. Dostanou se do lepší psychické pohody a lépe se vyrovnají s tělesnými problémy, způsobenými nezralostí.

Adaptace dýchání

Adaptace dýchání bývá největším problémem nedonošených dětí. Plíce jsou anatomicky nezralé. Nedonošené děti nedokážou produkovat látku surfakant, ta vystýlá plicní sklípky a pomáhá je udržovat rozepjaté a usnadňuje tak dýchání. Nezralým dětem je tedy nutné surfakant do plic uměle dodávat a pomáhat tak s dechovou stabilizací.

Nezralé srdce

U nedonošeňátek se objevuje často i oběhová nestabilita. Nezralé srdce se nnestahuje tak, jak by mělo a miminko neumí udržet potřebný krevní tlak k dobrému prokrvování všech orgánů. Miminku se podávají léky na zlepšení srdeční stažlivosti.

Mléko pro předčasně narozené miminko

Krmení nedonošeného miminka není jednoduché. Ústy přijímat potravu dokáže jen málo nedonošenců. Aby mohlo miminko přijímat potravu ústy, musí mít vyzrálý trávicí trakt a musí umět polykat. Děti narozené před 32.týdnem tuto koordinaci dýchání, sání a polykání ještě nemají vyvinutou. A tak jsou zpočátku krmeny nitrožilně nebo hadičkou zavedenou do žaludku. Ideální je, když maminka odstříkává mateřské mléko. To je pro nedonošené miminko nejlepší.

Z nemocnice domů

Všichni rodiče, kteří se svým nedonošeným miminkem často tráví v nemocnici po porodu několik týdnů i měsíců, se už moc těší domů. K tomuto cíly vede velmi trnitá cesta. Většina dětí je propuštěna domů kolem termínu porodu. Domácí péče o nedonošeňátko může být náročnější. A i nadále se děti, propuštěné z neonatologie, sledují a dochází na kontroly ambulantně a sleduje se jejich psychomotorický vývoj, včetně neurologických vyšetření.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia