Main menu

 

Když mateřské mléko nestačí

31 Srp 2015

Nejkrásnější a nejzdravější výživa pro naše děťátko v prvních letech života je bezesporu mateřské mléko. Kojit své miminko si přeje téměř každá maminka a udělala by pro to nemožné. Ovšem může nastat bohužel také situace, kdy maminkám se plně rozkojit nepodaří proto, že děti nedostatečně sají či mají špatnou techniku sání nebo že mléka je stále málo. Bránit v kojení mohou také zdravotní problémy jak maminky, tak dítěte. Některé děti dokonce mateřské mléko odmítají. V takovém případě nezbývá maminkám nic jiného než své miminko přikrmovat nebo zcela přejít na umělou výživu dítěte. Jak ale správně vybrat umělé kojenecké mléko pro naše maličké?

433449-top_foto1-f3ps4

Na trhu je široká možnost výběru kojeneckého mléka. A právě to někdy samotný výběr komplikuje. Nejlepší je se prvně poradit s pediatrem, především pokud vás či někoho z rodiny trápí nějaký druh alergie, a pak už jen dbát na reakce děťátka. Existují tři hlavní typy kojeneckých mlék – kravské, sójové a specializované směsi (např. hypoalergenní, antirefluxní či kojenecké mléko pro předčasně narozené děti).

Formy přípravy kojeneckých mlék

Práškové kojenecké mléko – vyžaduje sice více času na přípravu, ale je cenově nejdostupnější. Na každém balení naleznete doporučený postup.
Základem je zředit správný poměr prášku se správným množstvím vody, abyste dostali směs, která nebude příliš silná, ale dostatečně vaše děťátko nasytí a vyživí. Například 3 odměrky prášku na 100 ml vody (čisté, převařené vody). Na závěr směs dostatečně promíchejte. Takové mlíčko můžete hned po dodělání i uskladnit do chladničky. Nejdéle na dobu 48 hodin a jen v případě, že ho vaše dítko už nezačalo pít. Lékaři nedoporučují přidávat více odměrek prášku do doporučené či předepsané denní dávky. Rodiče tak mnohdy činí, aby dítěti přilepšili, ale mohou mu spíše přivodit různé zažívací problémy jako například zácpu, koliku, reflux nebo může miminko nepřiměřeně přibývat na váze a později se trápit obezitou.

Tekuté koncentrované mléko – je o něco málo dražší než práškové mléko a také je nutná příprava. Většinou platí, že do jistého množství vody se přidá stejné množství tekutého koncentrátu. Například do 100 ml čisté vody přidáte 100 ml koncentrátu. Rovněž si však pozorně prostudujte návod. Připravit můžete pouze 1 kojeneckou láhev, nebo si mlíčko připravíte i do zásoby (max. na 24 hodin)
Instantní kokjenecké mléko – šetří čas i námahu na přípravu, proto je ze všech umělých druhů mlék nejdražší.
Cena a značka

Jelikož umělá výživa tedy kojenecká mléka mohou značně navýšit rozpočet pro vaše děťátko (společně s plenkami představují v prvním období života nejvyšší položku), je dobré zamyslet se nad značkou a cenou kojeneckých mlék. Pokud už se rozhodnete pro jakoukoliv značku, držte se jí. Když miminku mléko chutná a maličké prospívá, není důvod značku měnit. Pokud potřebujete specializované mléko nebo již máte z různých důvodů chuť experimentovat, poraďte se se svým pediatrem. Když vaše děťátko, naopak, na jistou značku nereaguje dobře a má problémy s trávením, můžete zkusit zvolit jinou značku nebo typ mléka.

Co je ještě dobré znát

Reaguje na začátku vaše děťátko na kojenecké mléko přecitlivělým bříškem? Většině zdravých miminek kravské nebo sójové mlíčko výborně chutná. Pokud by však vaše děťátko reagovalo na změnu z mateřského na kojenecké mléko s odporem, zkuste sáhnout po citlivém mlíčku proti nadýmání. Účinně pomáhá s lepším trávením.

Vyskytla se ve vaší rodině alergie na kravské mléko? V tom případě zkuste zvolit raději sójové mléko. Klasické kojenecká mléka (kromě těch ze sóje) se totiž zakládají na upraveném kravském mléce. Poraďte se s lékařem a možná právě sója bude ta správná volba pro vaše miminko.

Klasické „krabicové“ kravské mléko z obchodu v tomto období není vhodné. Klasické kravské mléko, jaké pijeme my, se nedoporučuje pravidelně pít dětem mladším než rok. V prvním roce života jsou pro děti vhodné pouze dvě alternativy: mateřské nebo kojenecké mléko.

Přečtěte si další články na téma kojení:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia