Main menu

 

Když kojím, ale málo…

4 Led 2018

Po porodu se vám začne tvořit mléko a vy máte radost, v porodnici vás chválí, miminko šikovně saje, ale pořád to není dokonalé. Ovšem většinou v šestinedělí, obzvláště po porodu, si s tím nedělejte starosti. Málo komu jde v šestinedělí kojení bez bolesti a bez potíží. Důležité je, že se vám mléko tvoří a miminko po kojení spokojené spí a prospívá.

V případě, že doma zjistíte, že mléka stále není dost a miminko pláče a pořád se dožaduje kojení, tak se skutečně může v mléčných žlázách tvořit méně mateřského mléka. Nebo také může jít o špatnou techniku kojení. Jak tedy tvorbu mléka posílit a při tom nepropadnout stresu a panice? Zbytečný strach je především pro kojící maminku velmi špatný rádce. Řiďte se pocity vlastního těla a v případě, že si již nevíte rady, můžete se obrátit na odborníky. A co odborníci maminkám radí především? Především klid a trpělivost.

Podívejme se, jaká doporučení nejvíce uvádí laktační poradkyně.

Čím více, tím lépe

Tvorba mléka je otázkou nabídky a poptávky. Čím častěji se miminko k prsu přiloží, tím více mléka se pro něj vytvoří. Problém ale bývá i ve špatné technice nebo v psychickém stavu a vyčerpání maminky. V období růstových spurtů se pak dítě zdá nenasytné, množství mléka by se však mělo během několika dnů upravit k jeho potřebě.

Miminko nepláče jen z hladu

Můžete si také myslet, že máte málo mléka, protože miminko neustále pláče. Ale to vůbec nemusí být z hladu. Možná mu jen chybí vaše přítomnost, nebo ho bolí bříško a trápí ho „prdíky“ nebo jednoduše z nepohodlí – nemůže usnout apod. Jeho pláč vůbec nemusí souviset s tvorbou vašeho mléka. To zjistíte pak z toho, jak bude miminko prospívat.

Důvodů je několik

Když už déle pozorujete, že vaše mateřské mléko malému nestačí. Může se vám skutečně tvořit méně mléka. Pocit nedostatku mléka může ovšem souviset se spoustou situací. Nelze je ani všechny vyjmenovat. Malá sebedůvěra maminek (ve svou schopnost kojit) je jedna z hlavních příčin. S tím souvisí i několik dalších možností, týkajících se psychických problémů maminky. Jindy je důvodem určitý problém při porodu, v poporodním období, někdy je na vinně nesprávný postup v zahájení kojení na porodnici. A také nevhodné a zbytečné dokrmování může být problémem, i když v některých případech to jinak nejde.

Jak tvorbě mléka dopomoci?

Odbornice z laktační ligy radí:

1) správná technika kojení

2) často kojit 10 až 12krát za den, z toho jednou až dvakrát v noci

3) přikládat k oběma prsům při každém kojení

4) prsy i 4 x vystřídat během jednoho kojení

5) 8-10x denně mezi kojením odstříkávat vždy 10-15 minut

6) nepoužívat láhev, dudlík

7) v případě dokrmování používat alternativní způsoby krmení- sondou po prsu či prstu, lžičkou, hrníčkem

Další strategie, které mohou pomoci s tvorbou mléka:

A rozhodně se nevzdávat! Kojení je pro miminko to nejlepší a za jeho zdraví stojí bojovat. Ale ne se trápit. Pokud se budete trápit, bude se trápit také vaše dítě. V případě, že se vám rozkojit nedaří, tak nezoufejte a přikrmujte. Vaše štěstí a štěstí vašeho dítěte je v prvních dnech jeho života to nejpodstatnější.

Přečtěte si také další články o kojení:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Zdroj: Laktační liga a https://ona.idnes.cz/problem-kojeni-duvody-proc-nejde-do9-/deti.aspx?c=A150730_234706_deti_haa

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia