Main menu

 

Když babička a dědeček hlídají…

24 Čvc 2015

Právě prožíváme dobu prázdnin a dovolených a nebylo by od věci odpočinout si také od těch našich nejmenších. Přece jen se potřebujeme občas svobodně nadechnout, což rozhodně znají maminky na mateřské dovolené, pro něž slovo „dovolená“ má zcela jiný význam. Kam ale s těmi našimi nejmenšími. Využít dnes můžeme různé tábory (včetně těch příměstských), ale některé z nás maminek z toho nemusí v noci spát a máme po dovolené. Tedy jedinou pak bezpečnou volbou je pro nás návštěva prarodičů. Babičky se často rády této příležitosti chopí a uvítají naše potomky i na delší prázdninovou dobu. Volba je to sice téměř ideální, ale má jistě také své mouchy. Má pobyt u babičky a dědečka nějaký vliv na výchovu a vývoj našich potomků? Nevrátí se nám po dovolené domů docela jiné dítě? Tyto otázky často trápí mnohé z rodičů. Jak je to doopravdy?

Grandmother cheerfully playing with her grandson indoors

Když prarodiče rozmazlují

Stává se někdy, že prarodiče si chtějí vynahradit léta, která se svým dětem tolik nevěnovala, a proto svým vnoučatům, když je mají na starosti, věnují mnohdy více času a lásky. Nebylo by na tom nic špatného, kdyby to ale nebouralo naše již zažité výchovné procesy. Tedy dítěti se dostává více pozornosti, je více středem pozornosti. Malému nezbedníkovi nechávají prarodiče více svobody a volnou ruku. Když nechce jíst, nejí, když se chce celý den válet a dívat se na televizi, tak se prostě dívá, chce-li nahé běhat po dvoře, běhá apod. Jaké zlatíčko se nám potom vrátí domů? Ztřeštěné, sebevědomé, neposlouchající se špatnými zlozvyky, absolutně bez respektu k našim přáním a příkazům.

Řešení?

Po předání dítěte prarodičům stanovte svá pravidla, důrazně na nich trvejte, aby se neměnily, jinak že nabourají systém vaší výchovy a samozřejmě celý vývoj dítěte. Opakujte jim, že je to pro vás nesmírně důležité (přece jen jde o vaše dítě). Řekněte a předejte prarodičům vše, co vaše dítě během dne potřebuje, pište seznamy i s oblíbenými jídly.

Když prarodiče neposlouchají

Ovšem mnohdy prarodiče nabádáme a upozorňujeme naprosto zbytečně. Udělají si vše po svém nebo s námi čistě jen chtějí soutěžit, aby dokázali, jak jsou ve výchově zkušenější a že mají ve všem pravdu. Tedy dostanou bonbón před jídlem, i když jsme to důrazně zatrhli, dostanou zmrzlinu za každého počasí i při kašli, denně dostávají dárky či nové hračky. Mohou se v jídle tzv. „šťourat“ a nedojídat ho. Naše dítě jí jen to, co mu chutná, tedy nezdravě. Vrátí se nám opět potomek drzý a bez respektu.

Řešení?

To je bohužel jen jediné. Oznámit babičce a dědovi, že pokud to tak půjde dál, vnoučata u nich na prázdninách nebudou bývat a omezí se návštěvy během roku. Sice zmiňovaný rozhovor či řešení není příjemné, ale zamezí se soutěžení o přízeň dítěte, které zajisté ani pro dítě není vhodné (dítě je více roztržité, půlí se osobnost dítěte), jak mohou potvrdit též rodiče, co mají děti po rozvodu v střídavé péči.

Když prarodiče zapomínají

Další kapitolou je, když prarodiče zapomínají. Ať už zmíníme cokoliv, stejně se nic i při sebevětší snaze o výchovu našeho dítěte u prarodičů neuplatní. Ale na vině jsou spíše zdravotní problémy (s blížícím se stářím) babičky a dědečka.

Řešení?

Opět jediné – psát stále dokola a neustále nekončící seznamy, seznamy a seznamy s pokyny.

Závěrem můžeme uvést, že dítě se zkrátka bude chovat, tak jak mu dovolí okolí. Výchova, i přes vrozené a dané geny či vzorce chování, je jednoznačně důležitý prvek k vytváření osobnosti našeho potomka. A dítě je dost chytré rozpoznat, že v jistých situacích si může dovolit víc a šikovně toho využít. Každá chvíle, kdy svěříme dítě, třeba jen na zanedbatelný čas, do rukou jiné osoby, je důležitá, jak při výchově, tak při vývoji dítěte. Také u odborníků je prokázáno, že pokud už se dítě naučí chodit, ale pak je často nošeno, chodit pak „naschvál“ zapomíná (nebo se mu jednoduše nechce). I když se jedná o miminko, postup výchovného procesu v rámci vývoje musí být daný a neměnný, a na to musí upozornit i naše milé prarodiče, kteří už přece jen jsou pár let mimo systém vychovávání, ať je jakkoliv zažitý, jak tvrdí.

Článek pro Vás připravila

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Když babička a dědeček hlídají…

  1. Pingback: Babička, poklad k nezaplacení | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia