Main menu

 

Kdy začít s výchovou dítěte

5 Čvn 2015

Kdo by nechtěl mít šťastné a vychované dítě? Každý rodič chce ze svého dítěte vychovat slušného člověka. Kdy však s takovou výchovou začít?

Rodiče často mají obavy, aby s výchovou nezačali příliš pozdě a zajímá je, odkdy je potřeba regulovat dětské chování. Většinou mají strach, aby z dítěte nevyrostl malý vzteklý tyran, kterého hlídat je za trest. Jak tedy poznat, kdy končí neodkladné přizpůsobení se potřebám kojence a kdy začít s výchovou?

Pokud do výchovy zahrneme i porozumění dětskému pláči, musíme s ní začít hned po narození dítěte. Miminko v prvních měsících života potřebuje, aby jeho rodiče uspokojovali jeho potřeby, a to nejen tělesné (krmení, přebalování,…), ale i psychické (bezpodmínečné přijetí a pocit bezpečí). Kojenci často pláčou, rodiče často nevědí proč a je pro ně velmi těžké se s takovým pláčem vypořádat. Dítě však i pláčem komunikuje. Může vyjadřovat bolest bříška, vyjadřovat svou nespokojenost, ale i zpracovávat např.zážitek z porodu. Miminka potřebují, aby na jeho pláč někdo reagoval. Pokud bude kojenecký pláč bez odezvy, dětské tělo začne vyplavovat stresové hormony, začne se zvyšovat srdeční činnost a tělesná teplota. Tato fyzická reakce se posléze přetransformuje do emocionální roviny. Dítě si zafixuje, že jeho potřeby nikdo neuspokojuje a že není pro okolí důležité. V životě mu to pak bude snižovat sebevědomí a samostatnost. Chcete-li vychovat samostatného a sebevědomého člověka, který má důvěru sám v sebe, reagujte na kojenecký pláč!

Infant child baby girl toddler sad crying yelling isolated on a white background

Z miminka postupem času vyrůstá batole, které nezná limity a možnosti pro své chování. Nyní přichází na řadu ta pravá výchova, protože veškerým přáním a touhám batolete se vyhovět nedá. Výchova batolete není nic snadného a leckterému rodiči přináší nelehkou chvilku. Někteří rodiče jsou zastánci autoritativní výchovy, tedy být přísný,neoblomný, vyžadovat absolutní poslušnost i za cenu fyzických trestů a nenechat si dítě přerůst přes hlavu. Taková autoritativní výchova často vede k neustálým bojům a nedorozuměním mezi rodičem a dítětem, u dítěte k oslabení důvěry v sebe sama, ke snižování sebevědomí.

Oproti tomu volná výchova zastává opačný názor, že dítěti by se mělo všechno povolit, fyzické tresty nepoužívat a podřídit se vůli dítěte. Doslovné plnění liberální výchovy také není správné. Takovou výchovou sice rodiče vychovají sebevědomého člověka, ovšem často s ním bude k nevydržení a při setkání s autoritou (např.učitelem, později v práci) těžce narazí.

Dobré bude, když si každý rodič najde tu svoji zlatou střední cestu, která vyhovuje jemu. Vyhnout by se rodiče měli křiku, tělesným trestům, ale i psychickému nátlaku. Vychovávání křikem a bitím dítěti naruší důvěru v sebe sama a v okolní svět, naruší mu smysl pro spravedlnost. Rodič není biřicem, který může dítě vychovávat z pozice své síly a moci, ale láskyplným a moudrým učitelem, který má k dítěti porozumění, ale zároveň dítěti vymezuje a nastavuje hranice.

Jak vychovat batole?

  • Buďte trpěliví rodiče! Nenechte se vytočit. Věřte, že váš hněv rozhodně žádoucí výchovný výsledek nepřinese. Nevhodné chování vašeho dítěte neusměrňujte ve vzteku.
  • Vyhněte se tělesným trestům. Stejně většinou pochází ze situace, kdy vy jako vychovatelé, nezvládáte vlastní emoce.
  • Nevyužívejte k výchově strach.
  • Pokud chcete dítě potrestat, vyberte trest přiměřený.
  • Neposílejte ani nezavírejte dítě samotné do jiné místnosti v bytě.
  • Nastavte jasná pravidla, která dítě pochopí. Taková pravidla dítěti připomínejte a opakujte. Batolata musí některé věci, než je přijmou, slyšet několikrát.
  • Používejte pozitivní zpětnou vazbu. Hodně dítě chvalte, málo napomínejte a málo trestejte. Chvalte dítě za dobré chování.
  • Buďte důslední. Děti potřebují mít jístotu vymezených hranic. Přináší jim to pocit bezpečí.
  • Naslouchejte dítěti a nechte je mluvit o jeho vlastních potřebách. Povedete ho tak k empatii vůči jiným.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia