Main menu

 

Kdy jet do porodnice?

30 Dub 2015

Všechny nastávající maminky prvorodičky si tuto otázku dříve či později jistě položí. Jak poznat, že je čas vyrazit porodnice?

Co vše se děje před porodem a jak může nastávající nezkušená maminka poznat, že se něco začíná dít a že se bude rodit?

Poslíčci neboli nepravé porodní bolesti

Poslíčci mohou leckterou těhotnou ženu pěkně zmást. Už během těhotenství dochází u některých žen ke stahům dělohy (tvrdnutí bříška). Pokud ale nezačnou být stahy pravidelné, nic se neděje a neprovází-li je další příznaky, můžete zůstat v klidu, ještě nerodíte.

Opravdové porodní bolesti jsou pravidelné a nabývají na síle a četnosti.

pregnant woman with clock

Odchod hlenové zátky

Hlenová zátka je hustý a krvavý hlen, který v době těhotenství blokuje hrdlo děložní. Jeho odchod je příznakem právě začínajícího porodu. Objevuje se většinou ještě předtím, než začne časné stadium porodních bolestí nebo během něj.

Začít odcházet mohou ale krvavé hleny i několik dní před porodem. Každopádně je to známka toho, že porod se blíží a vaše tělo se na něj připravuje. Objeví-li se krvavý hlen, buďte tedy v klidu a vyčkejte, zda se k němu přidají i některé další příznaky porodu – prasknutí plodové vody či pravidelné stahy.

Pokud by se objevila čistá krev, kontaktujte lékaře nebo jeďte rovnou do nemocnice.

Prasknutí plodové vody

U některých žen může porod začít prasknutím plodové vody. Jde o prasknutí vaku s plodovou vodou, která obklopuje miminko. Prasknutí může být buď náhlé, což si nemůžete s ničím splést a nebo začne vytékat jen malý pramínek plodové vody. To se stává většinou v případě, kdy již hlavička miminka vstoupila do vchodu pánevního a proud vody tím blokuje.

Praskne-li vám plodová voda, je třeba jet do porodnice, i když ještě nemáte žádné porodní bolesti. Při nedostatku plodové vody hrozí miminku nebezpečí infekce.

Tip: Jistě vás bude také zajímat, jaká bude mateřská 2020.

Kontrakce, porodní bolesti

Kontrakce nebo-li stahy dělohy pocítí maminka jako tvrdnutí bříška. To může ovšem nastávat již během těhotenství nebo k jeho konci v podobě tzv. poslíčků. V případě opravdových porodních bolestí se ke tvrdnutí bříška mohou přidat i bolesti zad („v kříži“), označované jako křížové bolesti.

Pokud začnou být stahy pravidelné, jsou čím dál častější a silnější, můžeme mluvit o porodních bolestech, které pravděpodobně brzy povedou k porodu. Doporučujeme vzít si k ruce hodinky a intervaly mezi jednotlivými stahy si zapisovat. Když jsou bolesti velmi silné a opakují se po 5 minutách a častěji, je čas vyrazit do porodnice. Pokud během stahů praskne voda, jeďte hned. Samozřejmě také záleží na tom, jak daleko to máte do porodnice. Pro urychlení porodu lékaři často navrhují hamiltonův hmat, který by měl pravidelné kontrakce vyvolat. Pokud je tělo maminky na porod připravení, může tento zákrok pomoci.

U každé maminky mohou kontrakce probíhat jinak. U někoho se zesilují pomalu, porodní bolesti mohou trvat několik hodin a pro nastávající maminku je příjemnější tuto dobu porodní strávit doma než v porodnici.

Každá maminka tráví tuto dobu porodní jinak a stahy prodýchává v jiné poloze. Pro jednu bude příjemné ležet, pro jinou chodit, houpat se na míči, nechat se masírovat od partnera, sprchovat se, klečet, apod. Teplá sprcha či koupel mohou pomoci porod „rozjet“, pokud se jedná o pravé porodní bolesti. V případě poslíčků naopak kontrakce zastaví.

Přečtěte si i další články o porodu:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Kdy jet do porodnice?

  1. Pingback: Co si sebou vzít do porodnice? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia