Main menu

 

Kdy je vhodné dát náušničky?

30 Čvc 2015

Máte doma malou holčičku a přemýšlíte o náušničkách? Už jste možná ve svém okolí zaslechli, že holčička přece musí mít náušničky! Náušnice jsou krásná ozdoba a holčičkám moc sluší. A je na každém rodiči, aby zvážil možná rizika a rozhodl se, zda jeho dcera náušničky bude mít.

Kdy náušnice dát?

Pokud se rodiče pro náušničky rozhodnou, jednou z důležitých věcí je, kdy náušničky holčičce dát. Většina pediatrů doporučuje mezi 3. a 6. měsícem života, protože v té době už má miminko za sebou první očkování. Po 6. měsíci miminka objevují svět rukama a mohlo by se stát, že si do ouška zanesou ručičkama nějakou infekci.

Pokud by rodiče dávat náušnice své malé holčičce nechtěli a chtěli rozhodnutí o náušnicích nechat na dítěti, až trochu povyroste, mohlo by se stát, že by holčička po náušnicích moc toužila, přeci jenom je má většina holčiček, jenže se zároveň bála bolesti spojené s pícháním či nastřelováním, a náušničky by ze strachu z bolesti nechtěla.

Cute baby with blue eyes and blond hair

Píchnout uši nebo nastřelit?

Rodičům se dnes nabízí dvě varianty, buď propíchnutí anebo nastřelení.

Propíchnutí provádí většina pediatrů. Před zákrokem by měly být náušničky minimálně 48 hodin namožené v lihu kvůli dezifekci. Lékař propíchne ušní boltce jednorázovou jehlou. A doporučuje se použít visací náušničky, které se do ucha zasouvají zezadu, aby se protáhly ouškem současně s vytažením jehly.

Nastřelení je méně bolestivá metoda a v dnešní době ji upřednosťnuje většina rodičů. Ouška se po nasřelení náušniček lépe a rychleji hojí. Nastřelování provádí někteří pediatři, anebo se rodiče mohou obrátit na nějakého specialistu, zabývajícího se právě nastřelováním náušnic. Pro nastřelení se používají speciální náušnice, které nabízí většinou přímo pediatr nebo specialista zabývající se nastřelováním. Na výběr mají rodiče velké množství tvarů, barev a materiálů. Náušničky jsou vždy sterilně zabaleny a při správné manipulaci s nimi nedojde k žádnému kontaktu s rukou osoby, která náušnice nastřeluje. Nastřelení je rychlé a minimálně bolestivé. Dírka nekrvácí a hojí se přibližně 6 až 8 týdnů. Poté mohou rodiče nastřelovací náušnice vyndat a vyměnit za jiné.

Při propíchnutí i nastřelení náušnic je nutné dodržovat přísná hygienická opatření. I přes jejich dodržení se může stát, že dojde k následnému zhnisání a zanesení infekce. Proto se doporučuje okolí vpichu 2x denně potírat lihem až do úplného zahojení.

Jaký materiál zvolit?

K nastřelování se většinou používají náušnice z chirurgické oceli nebo speciálního kovu, jenže je potažen zlatem či palladiem. V posledních letech se k nastřelování používá i bioplast (ten je však nutné po čtyřech týdnech vyměnit, nesmí se nosit trvale).

Pokud jste dali holčičce ouška píchnout, nebo měníte nastřelené náušničky za klasické visací, zvolte raději drobnější náušničky, ať na dírku v uchu není vyvíjen velký tlak, a nepořizujte takové, které obsahují nikl (způsobuje často alergické reakce). Nikl obsahuje většina zlatých náušnic, protože zlato jako takové je příliš měkký kov a proto se do šperků přidává se zlatem do slitiny i stříbrem, mědí, zinkem, palladiem a zmiňovaným niklem). Proto bedlivě vybírejte. Vzácně se může objevit tzv.granulom, to je tukov bulka (drobný zbytnělý útvar na uchu), právě tento granulom může být reakcí na některé z použitých kovů.

Napsat komentář

CzechSlovakia