Main menu

 

Kariéra nebo rodina?

30 Čvn 2017

Některé ženy v dnešní době řeší dilema, zda budovat kariéru nebo založit rodinu. Toto dříve nebývalo. V minulosti měly ženy budoucnost jasnou. A to založit rodinu a starat se o manžela a domácnost. V současnosti mají ženy na výběr a mohou se svobodně rozhodnout, jak si zařídí svůj život. Většina žen chce rodinu založit a mít děti. Existuje však menší množství žen, které mají velké pracovní nasazení, milují své zaměstnání a děti nechtějí. Pak jsou ženy, které se nacházejí někde mezi. Chtějí pracovat, budovat kariéru, ale zároveň si uvědomují, že i děti by chtěly mít. Je vůbec možné najít optimální řešení?

Najít univerzální řešení pro každou ženu nepůjde. Každá žena je jiná, každá má jiné priority. Důležité je, aby rozhodnutí ženy o kariéře a rodině vycházelo z jejích přání a potřeb. Mnoho žen se nerozhoduje, zda mít či nemít rodinu nebo kariéru, ale spíš jakým způsobem to udělat, aby mohly skloubit obojí. Každá žena by měla nejprve přemýšlet, čeho se v životě nechce vzdát, čeho by mohla následně litovat. Během sebepoznávání je nutné si uvědomit, že naše skutečné chování ovlivňují naše ideály, mezi které patří představa, že ideální žena zvládne vše, tedy péči o dítě, domácnost i kariéru. A tak mnoho žen řeší dilema, jak dobře pečovat o děti, a domácnost a zároveň se pracovat. Pro mnoho žen je obtížné pro zvládnutí všeho přijmout pomocnici na úklid nebo žehlení, když by přece měly zvládnout vše samy.

Při rozhodování nám vstupují do hry další dva faktory, a to schopnost upřímnosti k sobě samé a schopnost vývoje. Když si žena něco nalhává, podléhá módním trendům, předsudkům nebo tlakům okolí a není k sobě upřímná, nemusí se správně rozhodnout a nebude pak se svým rozhodnutím spokojena. Svá přání a touhy musí každá žena korigovat podle toho, jak se vyvíjí ona sama, jak se vyvíjí situace, ve které se nachází. Přání středoškolačky se budou lišit od přání vysokoškolačky a zcela jiné bude mít přání žena okolo třicítky. Také je třeba si uvědomit, že dítě roste. V prvních letech jde z matčiny strany o jisté sebeobětování a nesobecké podřízení se přáním dítěte, rovněž je třeba si uvědomit, že děti odrostou.

Jaké možnosti výběru má každá žena?

Rodina hned po škole a kariéra až „po dětech“

Výhodou této situace je to, že žena má na rodičovství ideální věk. Má plno síly a energie a spolu s celou novou rodinou si teprve vytváří nový životní styl. Nevýhodou je to, že se žena nemůže k žádné kariéře vracet, všude je jako nezkušená bez praxe. U některých povolání je nutné stále doplňovat vzdělání (různé atestace apod.), což však zabere dost času. A při mateřské to jde jen velmi těžko.

Rodina odsunuta na pozdější dobu

Po dokončení vzdělání může žena budovat kariéru a praxi, potom nebude návrat po mateřské takovým problémem. Nevýhodou je, že žena v této situaci mateřství odkládá, a v pozdějším věku může mít problémy s otěhotněním, v těhotenství může mít více potíží, na výchovu dětí ve vyšším věku nemusí mít tolik elánu a energie. Žena má zažitý jistý styl života, který narození dítěte velmi naruší.

Děti a práce najednou

Jde o skloubení obojího dohromady. Vždy to závisí na dané ženě a konkrétní práci. Pokud obojí dělá žena ze svého rozhodnutí, nemusí nastat žádný problém. Jestliže má však na výchovu dětí, chod domácnosti vysoké nároky, těžko může obojí zvládnout na sto procent. Proto není žádnou hanbou najmout si, pokud to finanční situace rodiny dovolí, pomocnici na úklid. Pokud ženy pracují a méně se věnují dětem, pak je dobré aby dobu, kterou si pro děti vyčlenily, věnovaly opravdu pouze a jen dětem.

Mnoho žen si již v průběhu mateřské dovolené uvědomí, že se do původní práce vrátit nechtějí a hledají jiné možnosti uplatnění na trhu práce. Některé z nich jsou již při rodičovské dovolené velmi aktivní a zkouší si rozjíždět své vlastní podnikání, mnohokrát i v úplně odlišném oboru, než dříve pracovaly. V bytě nebo domě si zařídí svůj vlastní kancelářský koutek se stolem židlí a tiskárnou a začínají rozjíždět svoji kariéru ze svého obývacího pokoje. Využívají času po večerech a nocích, nebo pokud hlídá otec dítěte nebo babičky. Tatínci pak často pomáhají akční mamince s technickými věcmi. Jako např. který program naistalovat do notebooku, jak zapojit tiskárnu nebo jak vybrat správný toner do tiskárny. V dřívější práci tyto záležitosti nemusely vůbec řešit a tím že poslední měsíce strávili kojením, uspáváním a nošením dětí nemají na tyto technické otázky ani pomyšlení.

Rodina versus kariéra

Zůstat doma s dětmi má velkou výhodu, a to fakt že do tří let dítěte můžeme nejvíce ovlivnit jeho výchovu. Děti jsou v tomto věku jako houby. Můžeme jim láskyplně vštípit základní pravidla, aniž by dítě trpělo nedostatkem blízkosti a lásky maminky. U nás je mateřská dovolená oproti jiným západním evropským zemím velmi dlouhá. První půl roku žena pobírá peněžitou pomoc v mateřství a dále je možné až do čtyř let věku dítěte pobírat rodičovský příspěvek. Zaměstnavatel ze zákona musí ženě do tří let věku dítěte umožnit návrat do zaměstnání. Pro mnoho rodin však mateřská dovolená znamená, že otec musí přinést do rodinného rozpočtu více peněz.

Jsou některá zaměstnání, ve kterých je obtížné budovat vrcholovou kariéru a zároveň nešidit rodinu. Dítě, zejména v prvních letech života, potřebuje cítit lásku, bezpečí, a to za přítomnosti matky. Čím víc času dítěti matka dá v prvních letech, tím samostatnější bude v pozdějších letech.

Přečtěte si i další články:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a potřeb pro miminka.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia