Main menu

 

8 nejčastějších příznaků těhotenství

22 Bře 2018

Máte pocit, že se vaše tělo mění, že nejste úplně ve své kůži? Potom tedy můžete být těhotná. Ať těhotná být chcete nebo raději už ne, své tělo poslouchejte. Různými znameními vám může napovědět, zda skutečně nejste v jiném stavu. Jaké jsou typické příznaky, které vám napoví, zda vás miminko čeká a nemine?

1. Bolavá prsa

Citlivá a bolestivě nateklá ňadra jsou jeden z prvních příznaků těhotenství. Důvodem je rostoucí hladina těhotenských hormonů v těle. Citlivost a bolestivost prsů je zpravidla větší než ta, kterou žena obvykle cítí před menstruací. Některé ženy pociťují výraznou bolest prsů po celou dobu těhotenství.

2. Nepravidelné krvácení

Dalším z jasných příznaků gravidity je opožděná menstruace nebo nepravidelné špinění. V době menstruace se dostaví slabší vaginální krvácení, ale do dvou dnů vám špinění skončí. Proč tomu tak je? Toto krvácení může být způsobeno uhnízděním oplodněného vajíčka v silně prokrvené děložní tkáni.

3. Netypická ospalost

Cítíte se každý den velmi ospalá a unavená – více než kdy jindy? Možná bude třeba udělat si těhotenský test. Důvodem únavy a pocitu vyčerpání na počátku těhotenství je zřejmě rychle rostoucí hladina hormonu progesteronu. Ve 2. trimestru únava obvykle ustupuje.

4. Nevolnost

Bývá vám ráno často nevolno. Necítíte se odpočatě ani nemůžete pozřít žádné sousto? Vaše tělo křičí: pozor, něco je jinak! Většina žen začne pociťovat nevolnost až zhruba měsíc po početí, ale u některých žen se nevolnost a pocity na zvracení objevují o něco dříve. Nevolnost nemusí být pouze ranní, i když ta je nejčastější, ale může se objevovat kdykoli během dne. Na začátku 2. trimestru se potíže obvykle zmírňují a během následujícího měsíce u většiny žen zcela vymizí.

5. Zvýšená vnímavost pachů a změny chutí

Zdá se vám, že váš nos reaguje na vůně a pachy citlivěji? A odpuzuje vás vůně, která vám byla dříve příjemná? V těhotenství to tak je. Jako důvod obvykle bývá uváděna rychle rostoucí hladina estrogenů v těle. Stejně tak se může stát, že dříve oblíbené jídlo vyvolává náhle u ženy odpor.

6. Nafouklé břicho

Máte celý den nafouklé bříško, jak po vydatné večeři? Nebo jako těhotná? Tedy jste těhotná. Hormonální změny na počátku těhotenství mohou způsobovat, že se žena cítí jakoby nafouklá po těžkém jídle. Podobně jako těsně před menstruací, vám budou kalhoty trochu těsnější už na počátku těhotenství, i když děloha je v této fázi ještě docela malá.

7. Časté močení

Krátce pro otěhotnění si možná všimnete, že navštěvujete toaletu častěji než normálně. Důvodem je především rostoucí množství krve a dalších tekutin v těle. Tento problém se objevuje poměrně záhy na počátku těhotenství a zhoršuje se s postupujícím těhotenstvím, kdy zvětšující se děloha začíná utlačovat močový měchýř.

8. Vysoká bazální teplota

Pokud jste si zanášely do grafu svou bazální teplotu a vidíte, že teplota zůstává zvýšená 18 a více dnů v řadě, jste pravděpodobně těhotná. Jupí!

Pokud se u vás objeví některý z výše zmiňovaných příznaků, udělejte si těhotenský test a zopakujte si ho pro jistou i dvakrát. V případě, že všechny testy budou pozitivní, rozhodně navštivte svého gynekologa, a to co nejdříve. A pak už si můžete užívat devět měsíců krásného očekávání.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “8 nejčastějších příznaků těhotenství

  1. Pingback: Jak si spočítat plodné dny | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia