Main menu

 

Jsem máma, jsem táta – jak zvládnout nové role?

5 Úno 2016

S novým přírůstkem v rodině se náhle mění vše, na co jste doposud byli zvyklí, svět je vzhůru nohama, nic neběží tak, jak předpokládáte, každý plán se mění i vy se stáváte někým, kým jste doposud nebyli, a nikdo neví, dokud si rodičovství nezkusí, kolik sil a úsilí obnáší. Rodičovství dáváte kus sebe. Ano, jste máma a táta, jste rodiče a s tím získáváte nové životní role, jak je zvládnout a nezničit se? Není to vůbec jednoduché, ale zkusme najít odpověď v článku.

birth-466140

Nejsem na vše sama

Od první chvíle, kdy se vám narodí miminko, si rozdělte podle možností své úkoly. Muž sice chodí do práce a má dojem, že kojenecké období je čistě jen obdobím, které zastupuje maminka, ale není to tak prosté. Mnohé země Evropy nabízejí rodičovský příspěvek ze začátku oběma rodičům a proč? Je bezesporu jisté, že maminka je pro miminko v tomto období důležitá nejvíce, ale pokud nemá mít dítě v dalších měsících těžké separační období, je důležitá také role táty. Proto tatínka zapojte ihned, aby si dítě postupně zvykalo na obě tváře. Ze začátku se věnujte dítěti jen čistě vy, ať si zvykne na tváře a láskyplnou náruč těch nejdůležitějších v jeho životě, tedy rodičů, později můžete zapojit i babičky, tety a další příbuzné…

Partner musí být samozřejmě oporou také vám, proto se musí své role chopit okamžitě, jedině tak, můžete vlastní roli zvládat snadněji. Pocit, že nejste na tu obrovskou starost (přímo horor), kterou ze začátku mateřství zažíváte, sama, je ten nejpodstatnější, jedině takový pocit vás může postavit na nohy. Také partnerovi role táty půjde lépe, když bude vědět, že jste spokojenější, vyrovnanější a je za svoje dílo chválen – to především.

father-and-son-1153919_1920

Rozdělení péče

Dítě sice roste devět měsíců v maminčině lůně, každopádně si ho ale žena nestvořila sama. O miminko jste se snažili dva, miminko jste vytvořili dva, proto se oba musíte zapojit do všech úloh, jež obnáší péče o dítě, stejnou měrou, tedy pokud je to možné. Základem stát se dobrými rodiči je rozdělení svých povinností. Vy jako máma kojíte, krmíte, oblékáte, léčíte, muž může třeba, až se „zacvičí“, občas dítě přebalit, utišit, uspat, vykoupat. Maminky zastupují cit (emocionální oblast), tátové rozum (racionální oblast). Maminky učí děti fantazii, tátové smysluplné chování. Maminky v dětech rozvíjí nadání, kreativitu, tátové rozvážnost i hravost. Až jsou děti větší: ty vedeš dítě do školky, já vyzvedávám, já čtu pohádky, ty stavíš kostky, já navařím, ty občas nakrmíš apod. Zvolte činnosti, které vám vyhovují více, pobavte se o tom společně a nebojte se převzít zodpovědně svou roli, takové záležitosti už k rodičovství prostě patří.

baby-feet-402844_1920

Jsem máma, jsem táta a jsem hrdý rodič

Být mámou a tátou není za trest, i když vám to mnohokrát bude tak připadat, je mateřství či otcovství dar. Proto musíme být za svou novou roli rádi a hlavně musíme se z ní těšit a být na ni náležitě pyšní. Vždyť jaká role je zároveň tak náročná, ale při tom není krásnějšího povolání? Jaká role vlastně může být víc? Existuje vůbec něco tak naplňujícího a obohacující jako je rodičovství? Když si uvědomíte krásnou náplň rodičovství a ponesete si s ní samozřejmě také veškeré následky svých pochyb, tak se chopíte svých rolí náležitě a uvidíte za sebou překvapující, nedostižné výsledky své práce. Být mámou a tátou není jednoduché a nikdy nebude, nesčetněkrát zapláčete a budete se ptát, kde se stala chyba, kde jste udělali chybu, ale věřte, vše zmiňované stojí za to a odměna vás nemine. 🙂

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Jsem máma, jsem táta – jak zvládnout nové role?

  1. Pingback: Když táta není pořád doma | Blog Mimulo

  2. Pingback: Výchova dětí homosexuály? Ano či ne? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia