Main menu

 

Jedináček, ano či ne?

19 Led 2016

V celém západním světě je stále více rodin s jedním dítětem. Dáno je to také tím, že mnoho žen má první dítě až po třicítce, pak se může stát, že už další dítě žena nestihne. Jistou roli hraje i rozvodovost. Některá manželství se rozpadnou, než si stihnou druhé dítě pořídit. Být jedináčkem je tak trochu diagnóza, avšak o člověku to ještě nic nevypovídá. Hodně záleží na výchově. Je život jedináčků snazší nebo naopak? Jaké jsou výhody mít jedináčka a jaké naopak nevýhody?

mom-20666_1920

Jedináček

Jedináček je dítě, které nemá sourozence. Ovšem za jedináčka můžeme považovat i dítě, které má starší sourozence, kdy věkový rozdíl je větší než šest let.

Dříve si každý o jedináčcích myslel, že jsou sobečtí, nafoukaní, zvyklí mít vše, co chtějí. Dnes je to jiné. Je to také dáno tím, že jedináčků je mnohem víc než dřív. A rodiče, kteří k výchově jedináčka přistupují s rozumem, mohou nepříznivé vlivy jedináčkovství omezit na minimum a naopak využít veškeré jedináčkovské přednosti. Jedináčci, tím že jsou víc ve světě dospělých, mohou dřív mluvit, mít lepší slovní zásobu a hlavně dospělejší zájmy. Od svých rodičů mají plnou pozornost, materiální zázemí.

Výhody

 • Mít jen jedno dítě je rozhodně finančně méně náročné.
 • Rodiče svůj čas a pozornost věnují jen jednomu dítěti.
 • Rodiče mají více času na vlastní koníčky a zájmy, protože péče o jedno dítě je časově méně náročná.
 • Ženy, které mají jen jedno dítě, se mohou víc realizovat a budovat kariéru.
 • Jedináčci jsou zdravější. V rodině s více dětmi se totiž nákaza (viróza, angína,…) rozšíří na všechny děti v rodině.

Nevýhody

 • Jedináček vyrůstá jen v malé rodině. Chybí mu další děti v rodině.
 • Jedináček vyžaduje víc času a pozornosti od rodičů. Sourozenci si mohou hrát společně. Jedináčkovi musí sourozence při hře nahradit rodiče.
 • Rodiče jedináčků jsou na dítě víc upnutí, mají na něj vyšší nároky a jsou více úzkostliví.
 • Rodiče mohou být na jedináčka extrémně citově vázáni. Mohou mít ochranitelské sklony, které v pozdějším věku znesnadňují osamostatnění.

Jak vychovat jedináčka?

S péčí to nepřehánějte. Rodiče jedináčků mají nadměrné očekávání a ambice. Dopřejte svému potomkovi více volnosti, nezahlcujte ho pozorností a nároky.

Rodiče by měli mít vlastní zájmy. Dítě není středobodem vesmíru.

Dítěti dopřejte společnost vrstevníků. Pro dítě – jedináčka je důležité, aby získalo důležité sociální zkušenosti. Jedináček by měl chodit do školky, navštěvovat různé kroužky a vrstevnické skupiny. Individuální sporty a zájmy tuto funkci neplní (tenis, klavír).

Jedináčka musíte naučit, jak se mezi dětmi chovat. Dělit se o hračky, umět se domluvit apod.

Při hře nahraďte sourozence. Hrajte si s dítětem a buďte mu v dětských hrách partnerem.

Scházejte se s přáteli, kteří mají děti podobného věku. Dítě občas potřebuje někoho, s kým se může spolčit proti dospělým.

Přílišná ochrana škodí, proto to s ní nepřehánějte. Ano, je to pochopitelné, že o jedináčka mají rodiče větší strach. Pokud dáte dítěti více prostoru, získá důvěru ve své schopnosti a samostatnost. Svěřte mu domácí práce úměrné věku. Dejte mu povinnosti a nedopřejte mu vše, co si přeje, i kdybyste si to mohli dovolit. Pokud jedináček utrpí újmu, a je to mezích normy, nechte ho, ať se s tím sám popere. Např. když na něj někdo zakřičí, když se uhodí či popere,…

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Jedináček, ano či ne?

 1. Pingback: Ideální počet dětí? Existuje výsledek? | Blog Mimulo

 2. Pingback: Jedináček – litovat ho nebo závidět? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia