Main menu

 

Je vhodné kravské mléko pro miminko?

24 Bře 2016

V minulosti, když některá maminka nemohla kojit, sehnala se pro miminko kojná. Když však kojnou sehnat nemohli nebo si ji nemohli dovolit, nezbylo nic jiného, než dát miminku mléko od kravičky nebo od kozy. V dnešní době část rodičů kravské mléko dítěti do 3 let nedá a raději kupuje kojenecká a batolecí mléka, jiní zase po 1. narozeninách postupně zařazují obyčejné kravské mléko. Jaký postup je správný?

livestock-384628_1920

Kravské mléko místo mléčné výživy u kojenců

Jak je to u nekojených miminek do 1 roku? Pokud je dítě nekojené, do 1 roku věku je potřeba dítě krmit umělými výživami. Umělá mléka se sice vyrábí z kravského mléka, avšak jsou upravena tak, aby byla pro miminka dobře stravitelná a svým složením se podobala co nejvíc mateřskému mléku. Pokud některá maminka nemůže nebo nechce kojit, pak je opravdu potřeba sáhnout po mléku umělém, nikoliv kravském. Běžné kravské mléko se nedoporučuje podávat dětem do jednoho roku pro vysoký obsah bílkovin a málo vitamínů (včetně důležitého vitamínu D, který je důležitý pro správný vývoj pevných kostí).

Kravské nebo umělé mléko u dětí starších než 1 rok

To, že kravské mléko není pro kojence do 6. měsíců – 1 roku, ví dnes snad každá maminka. Co ale po prvních narozeninách? Na trhu je velké množství různých umělých mlék (počáteční, pokračovací, pro alergiky, pro batolata,…).

433449-top_foto1-f3ps4

Pokud se rodiče rozhodnou po 1. narozeninách dítěti podávat kravské mléko, doporučuje se pokud možno plnotučné. Plnotučná mléka se doporučují dětem do 2 – 3 let věku. Stejné je to s mléčnými výrobky. Děti by neměly dostávat nízkotučné či odtučněné jogurty, sýry, apod. Batolatům z kravských mlék raději kupujte ta s označením bio, případně čerstvá pasterizovaná mléka. Rozhodně se nedoporučuje podávat mléka ošetřená UHT technologií (trvanlivá). Mléka z mlékomatů nebo přímo od chovatele z kravína je nutné převařit, protože nejsou pasterizovaná.

Jestliže rodiče preferují umělé mléko, které obsahuje dostatek vitamínů, železa, bílkovin a je voleno s ohledem na věk a aktuální hmotnost dítěte, není to problém a rozhodně mohou v používání umělého mléka pokračovat.

Zavádění kravského mléka – imunologické okno

V posledních letech se prosazuje teorie „imunologického okna“, což je ve vývoji dítěte unikátní období, kdy je doporučováno, aby se kojenec v malých dávkách a pozvolně seznámil s mlékem (a dalšími alergeny). Toto imunologické okno nastává v období mezi 17. – 26. týdnem, jde o dobu, kdy podle posledních výzkumů je nejlepší setkat se s potravinovými alergeny (nejen kravským mlékem, ale dalšími – lepek, vejce,…). Tím se zvyšuje šance na přijetí těchto látek bez alergické reakce. Rozhodnutí na tak brzké podávání mléka je však na rodičích.

S přáním krásného dne

www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Je vhodné kravské mléko pro miminko?

  1. Pingback: Jakým potravinám by se měly vyhýbat děti do jednoho roku? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Začínáme s příkrmy | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia