Main menu

 

Je nutné žehlit oblečení pro miminko?

21 Čvn 2018

Mnoho maminek dnes uvažuje o tom, zda je třeba žehlit oblečení pro miminko. Přece jen v dnešní době se musíme velmi otáčet. Spoustu maminek na mateřské nejsou jen na mateřské, ale mají i nějaké další přivýdělky. Ovšem samotná péče o miminko je tou nejnáročněji prací. Proč si tedy starostí trochu neubrat, vždyť žehlení je považováno za přežitek a zabírá tolik času.

Žehlení ženy spíše obtěžuje, než baví. Ale co když žehlení malých oblečků chrání citlivou dětskou pokožku, teplem se přece ničí bakterie? Je lepší proto žehlit? Co doporučují odborníci?

Žehlení chrání

Spoustu odborníků doporučuje žehlit oblečení především v šestinedělí, a pak už tolik nevadí, když nebudeme. Ale názory se různí. Někteří zase doporučují žehlit plíny a spodní prádlo, tedy to oblečení, které je nejvíce v kontaktu s dětskou kůží. Žehlení totiž zabíjí bakterie a chrání tak miminko před alergiemi a vyrážkou. Proto některé maminky stále žehlí i dětské ponožky. A ti, kdo u žehlení relaxují, mají vyhráno. Oblečení je totiž díky žehličce měkčí a čistší. Výhodou vyžehleného oblečení je také jeho menší objem.

Žehlit či nežehlit, toť otázka…

Je skutečně důležité dbát na správnou péči o oblečení miminka, malé děti mají neskutečně jemnou pokožku. Proto důležitější než žehlení, je v tomto případě praní dětského prádla, a také materiál, ze kterého je oblečení ušito. Oblečení pro své novorozeně vybírejte raději bavlněné a prodyšné a před prvním použitím nové kousky vždy vyperte, protože v něm mohou být z výroby různé chemikálie. Vyžehlit ho můžete také, ale není to nutné. V rámci utváření se imunitního systému dítěte není třeba žehlit. Imunitní systém miminka se dokáže s trochou bakterií vypořádat stejně zdatně jako žehlička. Perte jen plíny, pokud na žehlení trváte, ale časově ho nedáváte. Jinak stejně sterilního prostředí nedosáhnete, i kdybyste žehlili od rána do večera.

Důležitý je i správný prací prostředek při praní, nejlépe určený na dětské prádlo, které neobsahuje tolik chemie, jako běžné prostředky. Omezte aviváž, která často pokožku miminka dráždí.

Doba sušiček

Kdybychom chtěli skutečně odstranit všechny mikroorganismy, museli bychom dát vyžehlené oblečky ještě do nějakých ochranných obalů. Stejně tak neexistuje žádná studie, kde by bylo naprosto jasně řečené, že je nutné žehlit dětské oblečení. Žehlit jednoduše nemusíme.

Materiály i pro malá miminka se dnes vyrábí z nemačkavých materiálů a bakterií nás může zbavit sušička. V dnešní době se hodně preferují. Pokud sušičku doma máte nebo si ji plánujte koupit, tak si od žehlení oddychnete. Prádlo ze sušičky můžete rovnou skládat do skříně a bez žehlení. Prádlo bude hladké, suché i měkčí, a to vše bez žehlení. Ničí bakterie obdobně jako žehlička, ale méně.

Každopádně sáhněte si na srdce, jak dlouho bude s malými dětmi vaše prádlo čisté? A chcete vůbec sterilní domácnost? Zda žehlíte či nežehlit za vás rozhodne mateřský instinkt. Pak záleží ještě na čase, který hodláte pro žehlení obětovat. Rozhodně ale nemusíte mít špatné svědomí, když se rozhodnete nežehlit vůbec. Žehlit budete u dětí spíše nedostatek času pro vaše společné hraní. To bude někdy náročnější žehlení.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Je nutné žehlit oblečení pro miminko?

  1. Pingback: 7 x jak uspat děťátko | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia