Main menu

 

Je lepší být starší či mladší mámou?

12 Čvc 2019

Moc si přejete miminko a nevíte, zda jste v tom správném věku? Myslíte, že je to moc brzy či moc pozdě? Možné je, že pokud cítíte, že miminko skutečně chcete, žádný věk není ten špatný. Většinou bychom se měly řídit podle biologických hodin a podle toho, kdy příroda volá. Ovšem jde-li o zdraví dítěte a jeho správnou výchovu, možná musíte trochu pohlížet i na svůj věk. Pojďme se podívat proč.

Psychická připravenost

Mladé maminky: Někdy si mladé ženy myslí, že na dítě nejsou ještě úplně připravené či zralé, proto je lepší zvážit vaši situaci, zda si skutečně troufáte být mámou, ale která z nás vlastně je skutečně připravená. Pokud si miminko přejete, jděte do toho. Pokud jste mladší maminka, tak budete mít na dítě více času a také s ním budete více propojená a nebudete z potomka tolik nervózní.

Starší maminky: Ve vyšším věku je většina žen již na miminko připravená, má vše prostudováno a vše nachystáno, má také kolem sebe již ženy, které děti mají, tedy tak trochu již ví, do čeho jdou. Na druhou stranu miminko vždy překvapí a někdy se žena musí kvůli mateřství mnohého vzdát. Proto to ani pro starší ženu nemusí být psychicky jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Starší maminka pak také mnohem více své dítě chrání a má o něj větší strach, což také není ideální.

Fyzická náročnost

Mladé maminky: Mladší ženy mají v tomto směru výhodu, mají více síly, jak na porod, tak na pozdější péči o miminko, lékaři proto doporučují mít první dítě již po 25. roku. Také si více chtějí s dítětem hrát a mají i dostatek energie na různé aktivity s dítětem.

Starší maminky: S věkem nám trochu ubývá sil i energie. Pociťujeme to u všech našich činností, již nic není tak jako dřív. To je tak trochu nevýhoda, když chceme být pro své dítě maminkou pro každou špatnost. Ale právě zase mateřství v nás může probudit zvíře a zažehnout oheň. Tedy nevzdávejte to, ani když už vám není dvacet. Dítě se správně nemá úplně plánovat, má být přirozenou součástí vývoje vašeho vztahu s partnerem a životním stupínkem.

Zkušenosti

Mladé maminky: Dalším kritériem pro to být dobrou mámou je také vyzrálost a zkušenosti, které mladičké ženy musejí ještě načerpat. Občas tak jednají naprosto bez špetky zodpovědnosti. Mají život před sebou, ale také před sebou spoustu dalších věcí, které je třeba zkusit si či udělat, než se rozhodnou opatřit si rodinu. Ale někdy je moc rozumu zase na škodu.

Starší maminky: Za to ženy, které už mají také mezi maminkami kamarádky, mohou už mnohé očekávat, svůj život mají tak nějak v zajetých kolejích a dítě je pro ně další životní krok, který už mají promyšlený. Budou na dítě opatrnější a budou v mnohém pečlivější. Prožily se svými známými i ty horší situace s dětmi či s porodem, tedy jsou se vším obeznámené. Ovšem rizikových situací se zase více obávají.

Finanční zabezpečení

Mladé maminky: A to je docela podstatný problém u mladých žen, jelikož finanční dávky mateřské (prvních šest měsíců) se vypočítávají z výšky platu, proto je lepší několikaletá praxe, než mít miminko rovnou po škole. Kdo by si totiž chtěl půjčovat od rodičů na plenky svého potomka?

Starší maminky: Ženy, které již delší dobu pracují, mají právě tu výhodu, že o zabezpečení své rodiny se nemusí bát. Ale zase se těžce vzdávají svých pozic. Po několika letech už mají své dobře placené (tedy většinou) místo, které se hůře opouští. A s příchodem dítěte je čeká mnoho změn. Což zase tak mladší ženy netrápí.

Zdraví dítěte

Mladé maminky: Zdraví dítěte je nejdůležitější. U pětadvacetiletých maminek se snižuje riziko vývojových vad, například Downova syndromu. U mladších žen je postiženo jen jedno dítě ze sedmnácti set. A další vady se také vyskytují velmi málo. Mladé maminky mají vitalitu i vitální dítě. Bohužel v tomto směru hraje čas rozhodně proti nám.

Starší maminky: U žen nad pětatřicet je postižené jedno miminko ze tří set padesáti. A u pětačtyřicetiletých žen je to již dokonce jedno ze čtyřiceti. V tomto aspektu, který je jeden z těch nejdůležitější, mají veškeré body mladší maminky.

Ale pokud mámou chcete být a cítíte se na to, rozhoduje jen to, zda máte pro své miminko dostatek síly a lásky a jak velkou náruč vlastníte.

Jaký je podle vás ideální věk na mateřství?

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia