Main menu

 

Jarní úklid

23 Dub 2015

Probouzející se příroda, zpěv ptactva, vůně stromů. To je to pravé jaro! Lidé se radují ze slunečných dní, ovšem i jaro má své méně příjemné stránky. Mezi ně patří chvíle, které hospodyňky tráví úklidem domácností. Vánoční úklid už vzal za své, navíc jarní slunce, které zasvítí tak mile do oken, je tak pravdivé a odhalí i to, co normální oko nevidí.

Jarní úklid je pro ženu, která chodí běžně do zaměstnání, celovíkendová dřina. Je dobré si ho pečlivě naplánovat. Ač své domovy většina uklízí pravidelně, velký úklid i těch nejodlehlejších rohů a zapomenutých míst je jednou za čas nutný. Takový úklid je však náročný. Bodem číslo jedna bude dozajista – uklidit!

Wiping off dust

 • Plánujte a zapojte i další členy rodiny. Nejprve si naplánujte, co vše chcete udělat a práci si zorganizujte. Zvládnout celý jarní úklid za jediný den je téměř nemožné. Proto si práci rozdělte do víc dní, ať nejste tak udřené a ať vám zbyde čas i na jiné příjemnější činnosti.
 • Využívejte moderní spotřebiče – ušetříte si čas. Pořiďte si kvalitní pomůcky – mop, kbelík se ždímacím košem, spediální hadříky na leštění skel, papírové vlhčené utěrky, plastové pytle, různé násady na vysávání prachu i na hůře dostupných místech (např.mezi žebry topení). To vše vám usnadní práci.
 • Zvolte účinné čistící prostředky. S jedním obyčejným saponátem toho nenaleštíte a neumyjte tak účinně tolik, jako se speciálními prostředky. Např.na mastnotu digestoře a sporáku, prostředek na trouby a sklokeramické desky, dezifekční protiplísňové spreje, spreje proti vodnímu kameni, leštěnku na nábytek i podlahu.
 • Pokud máte nerezové spotřebiče, na kterých je vidět každý otisk prstů, používejte speciální čističe, neboť obyčejná houbička s hrubou stranou nebo čistící písek na nerez nepatří a mohl by jej poškodit. Speciální čistit navíc na nerezu vytvoří tenký ochranný film.
 • Nezapomínejte na pokojové rostliny. Při jarním úklidu jim dopřejte pořádnou sprchu nebo alespoň řádné orošení vodou z postřikovače. Na rostliny s velkými listy existují speciální postřiky s bází parafinového oleje, který na listu vytvoří ochranný lesklý film. Koupíte v zahradnictvích či květinářstvích.
 • Mytí oken je jedna z nejhorších domácích prací. Nejde jen o naleštěné sklo, ale především o umytí celého okna, rámu, každého rohu a záhybu. Používejte horkou vodou a nejprve smyjte vrchní špinavou vrstvu, teprve pak utírejte do sucha (ideálně froté hadříkem) a pak leštěte.
 • Mezi nenáročné povrchy patří obklady a dlažby. Ovšem malá vrstva nečistoty se bude vždy odstraňovat lépe než velká, proto na ně nezapomínejte. Ve spárách se často tvoří plíseň, kterou můžete likvidovat dezifekčními přípravky a spreji. Ale lze se obejít i bez chemie, a to pomocí křídy na bílé spáry. Křídu rozemelte na prášek a smíchejte s trochou vody, aby vznikla hustá kaše. Tou potírejte obklady včetně spár. Po zaschnutí obklady vyčistěte suchým hadrem, spáry zůstanou krásně bílé a obklady se budou lesknout.
 • Při práci používejte ochranné rukavice. Přece si nechcete jarním úklidem zlikvidovat pokožku, která po agresivních prostředcích praská, skvědí,…
 • Čím méně máte bytového textilu a koberců, tím méně prachu a roztočů se u vás bude držet. Ovšem prach se drží i pod gauči, za skříněmi. Pokuste se vysavačem vysát v každém i hůře dostupném koutu nebo mezi žebry u topení.
 • Nezapomínejte na skříně, prádelníky a šuplíky. Vytřiďte nepotřebné věci či oblečení, ať se vám udělá místo pro nové.
 • Protřiďte třeba i domácí lékárničku a zbavte se starých prošlých léků. Odneste je do lékárny. Nevhazujte je do obyčejného domovního odpadu.

Když už bude váš domov konečně čistý, je čas si odpočinout a oddechnout. Ideálně na čistém gauči, odkud budete mít krásný výhled na vaši dokonale nablýskanou domácnost.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia