Main menu

 

Jarní úklid

18 Bře 2016

Jaro s sebou přináší pro většinu samá pozitiva. Příroda, která se po dlouhé zimě probouzí k životu, stromy začínají kvést a v trávě vykukují první jarní květiny. Ptáci zpívají. Lidé tráví stále víc času venku v přírodě. Pracovité hospodyňky však čeká dost práce. Jarní úklid!

Jarní úklid nebude jednorázová akce. Většina žen, které chodí do zaměstnání a nemohou se úklidem zabývat ve všední dny, bude muset pracovat o víkendu. Úklid je potřeba pečlivě naplánovat. Nezapomenout ani na ta nejodlehlejší místa. A také zapojit další členy domácnosti. Nebo alespoň poslat tatínka s dětmi ven, ať máte na úklid klid a čas, protože všichni víme, jak se uklízí s dětmi za zády.

Jestliže se připravujete na velký jarní úklid, můžete vyzkoušet místo agresivních čistících prostředků také nějaké přírodní, ekologičtější, zkrátka ty, které mohly používat i naše babičky a jsou neméně účinné.

Wiping off dust

Mytí oken

Jarní slunce na oknech odhalí špínu, přes kterou není mnohdy ani vidět. Jak dosáhnout toho, aby byla okna čistá a lesklá?

Na zaschlé dešťové kapky se doporučuje potřít okenní tabuli studeným černým čajem. Do sucha pak doleštit hadrem (nejlépe flanelem) nebo novinami. Ty nenadělají šmouhy.

Zaschlé mušince na oknech jdou špatně odstranit. Pomoci může cibule, kterou rozpůlíme a šťávou z ní pak potřeme znečištěná místa. Chvíli necháme působit a pak by měla jít místa lehce vyčistit obvyklým způsobem.

Co proti zamlžování oken? Mlžení oken zabráníte roztokem glycerinu a lihu (v poměru 1:10), kterým okna potřete.

Záclony

Okna máme umytá. Nesmíme tedy zapomenout na záclony. Běloskvoucí záclony jen podtrhnou krásně umytá okna. Nežádoucího zažloutnutí záclon nebo šedavého přídechu z prachu se zbavíme tak, že záclony namočíme přes noc do teplé vody s několika plátky citrónu. Druhý den záclony i s citróny vyperete. Budou pak zářivě bílé a navíc budou svěže vonět.

Voňavé spaní

Není nad čistě povlečené peřiny, které se předtím důkladně provětraly. Svlékněte povlečení a peřiny a polštáře nechte celý den větrat.

Pokud máte rádi hedvábné povlečení, a to ztrácí svůj lesk, můžete mu ho vrátit tím, že jej vyperete v bramborové vodě. Tu si připravíte tak, že asi 4 brambory nastrouháte do vody, necháte asi hodinu vylouhovat, poté scedíte a vodu použijete na praní.

Čistá kuchyně

Mikrovlnnou troubu zbavíte mastnoty tak, že na půl minuty vložíte na otočný talíř rozpůlený citrón (řezem nahoru). Poté jen stěny setřete suchým hadříkem.

Odmrazení lednice je také neoblíbená činnost. Celý proces můžete uspíšit tím, že do mrazáku dáte hrnec s horkou vodou. Také pomáhá natřít led silným solným roztokem, případně vnitřek rovnou posolit.

Jak na připálené hrnce? Stačí do hrnce nalít vodu a přisypat prací sodu, kterou seženete v drogerii. Do druhého dne necháte působit a pak hrnec půjde krásně umýt.

Pokojové rostliny

Při jarním gruntování nezapomínejte ani na pokojové rostliny, které si zaslouží pořádnou sprchu, případně orosení vodou z postřikovače. V zahradnictvích či květinářstvích jsou ke koupení i speciální postřiky na bázi parafinového oleje, které na listech vytvoří ochranný lesklý film.

Odpočinek

Po řádném jarním úklidu, když už bude domov čistý, si dopřejte oddych a odpočinek. Na čistém gauči s výhledem na nablýskaná okna.

S přáním krásného dne

www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jarní úklid

  1. Pingback: Jak se po zimě nastartovat? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia