Main menu

 

Jakým potravinám by se měly vyhýbat děti do jednoho roku?

7 Čvc 2017

Dítě do jednoho roku se seznamuje s mnoha potravinami. Jeho první potravou během prvních šesti měsíců života je mateřské mléko. Z mateřského mléka dítě získá veškeré potřebné živiny. Kromě vitamínu D a K, které se dodávají dítěti ve formě kapek. Pokud dítě není kojeno, krmí jej rodiče umělou kojeneckou výživou, jež opět obsahuje vše, co kojenec potřebuje. Umělé mléko se připravuje přesně podle návodu.

Okolo šestého měsíce se začíná s prvními příkrmy. Většinou v podobě různých kašiček a pyré z rozmixované zeleniny, masa, ovoce. Poté obilninové kaše. Každý nový druh potraviny se musí dítěti podávat s odstupem 3-4 dnů, aby rodiče odhalili případné alergické reakce.

Dítě chce v období, kdy už přijímá příkrmy, obvykle ochutnat vše, co vidí u rodičů. Avšak ne všechny potraviny jsou pro dítě vhodné. Je vcelku jasné, že naprosto nevhodná jsou kořeněná, přesolená, smažená jídla, ale je i mnoho dalších potravin, kterým by se dítě do jednoho roku mělo vyhýbat, i přestože je dospělí konzumují a považují za zdravé. Jde o to, že některé potraviny mohou být pro děti do jednoho roku těžko stravitelné, mohou jim způsobovat zažívací problémy. Jiné potraviny jsou nevhodné z důvodu snadného vdechnutí nebo mohou způsobovat alergické reakce. Správná a vyvážená strava je pilířem správného vývoje dětského organizmu.

Sůl

Sůl dítěti do jednoho roku rozhodně nepatří na stůl. Sůl bychom do dětského jídelníčku měli zařazovat co nejdéle. Sůl zatěžuje ledviny. Ty u dítěte do jednoho roku rozhodně ještě nejsou zcela vyzrálé. I po ukončeném prvním roce života dítěte by rodiče měli sůl omezit a jídlo nesolit tolik jako sobě.

Uzeniny

Uzeniny do jídelníčku ročního dítěte nepatří vůbec. Chuť uzenin by dítě mělo poznat až mnohem později. Když už chcete batoleti od jednoho roku zařadit do jídelníčku uzeninu, tak sáhněte po dušené drůbeží šunce s nejvyšším obsahem masa a minimem přidaných látek. Ideálně domácí.

Kravské mléko

Kravské mléko by se rozhodně nemělo používat jako náhrada za mateřské mléko nebo za umělou mléčnou výživu. Pro kojence je kravské mléko špatně stravitelné a těžké na žaludek. Dítě může mléčnou složku konzumovat v podobě jogurtu.

Sladkosti

Měkké bonbóny (marshmallow apod.), žvýkačky a žvýkací bonbóny jsou zcela nevhodné nejen pro své složení a velkou dávku cukru, ale i pro lepkavou konzistenci. Malé děti neumějí lepkavou konzistenci zpracovat a mohly by se začít dusit. Stejně tak tvrdé bonbóny. Hrozí riziko vdechnutí. Sladkosti dítěti nepřináší nic prospěšného.

Tvrdé kousky zeleniny a ovoce

Velké kousky syrového ovoce a zeleniny (např. mrkev) jsou nebezpečné z důvodu udušení. Problém mohou způsobit i velké kuličky hroznů či kanadských borůvek. Dítěti před konzumací ovoce nakrájejte na malé kousky. Tvrdou zeleninu i ovoce podávejte raději vařené nebo syrové nastrouhané. Zeleninu nebo ovoce lze dítěti také podávat v tzv. krmící síťce. Vhodná zejména při přechodu z tekuté stravy na pevnou. Eliminuje riziko zadušení dítěte kousky nedůkladně rozkousané potravy.

Ořechy

Pro děti do čtyř let představují všechny druhy ořechů velké riziko, protože hrozí, že se jimi začnou dusit. Děti do jednoho roku nezvládnou ořechy rozkousat. Pokud chcete ořechy dětem dopřát, vyrábějte oříšková másla a přimíchejte je do kaše, namažte na chleba apod. Pozor však na alergie. Ořechy jsou silným alergenem.

Med

Dětem do jednoho roku med na stůl nepatří. Z důvodu alergie, reakce na pyly. Také může med obsahovat bakterie, které mohou způsobit otravu dítěte. Dětem starším jednoho roku a dospělým již není med nebezpečný, neboť si jejich organizmus umí s bakterií poradit.

Sladké nápoje, cukr a kofein

Pro malé děti jsou zcela nevhodné sladké nápoje, nápoje s bublinkami, či dokonce s kofeinem. Káva, cola, ledový čaj jsou zcela nevhodné pro děti. A to nejen pro svůj obsah kofeinu, ale také pro obsah cukru. Vhodný cukr hledejte v ovoci.

Pozor na ovocné šťávy. Ty jsou zcela jistě zdravé a plné vitamínů. U dětí do jednoho roku však může jejich větší množství způsobit průjem či alergickou vyrážku v podobě kopřivky. Jestliže je chcete dítěti dopřát, potom je nařeďte vodou a kombinujte s pitím vody či dětských čajů.

Nepasterizované sýry

U malých dětí hrozí mírné riziko otravy z nepasterizovaných sýrů. Avšak nemusíte se bát, většina u nás prodávaných sýrů je pasterizovaná. Při koupi si však raději přečtěte etiketu. Riziko se týká výrobků domácích a výrobků z farem.

Mořské plody

Dětem rozhodně nenabízejte krevety, humry, kraby, mušle. Jsou to silné alergeny a zároveň mohou obsahovat vysoký podíl těžkých kovů.

Další nevhodné potraviny

Tvaroh, vaječný bílek, ryby, sója a výrobky z ní, chřest, rajčata, kyselé zelí, celer, křen, citrusové a exotické ovoce, exotická koření.

Recepty pro děti do jednoho roku najdete u nás na blogu.

Podívejte se i na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

Přečtěte si také další články na téma strava u dětí:

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jakým potravinám by se měly vyhýbat děti do jednoho roku?

  1. Pingback: 7 x jak uspat děťátko | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia