Main menu

 

Jaký je ideální věkový rozdíl mezi sourozenci? Existuje?

25 Kvě 2018

Plánujete již druhé dítě a říkáte si, zda je ta správná doba? Tak to také určitě řešíte, jaký je ten správný věkový rozdíl. Je lepší mít děti hned po sobě nebo raději si dát větší pauzu, aby první dítě mělo trochu rozum? Jaká mezera mezi dětmi je lepší pro děti samotné a jaká pro rodiče? A existuje vůbec nějaký ideální rozdíl? Přečtěte si.

Jeden až tři roky

Výhody

Když si jsou děti blíž, rády si spolu hrají. Mají společné zájmy, řeší společné dětské „starosti“ a většinou mají spolu pěkný vztah po celý život. Častěji se sice perou, ale konflikty mezi sebou rychle řeší. Staršího sourozence nebude trápit žádné žárlení, nebude řešit váš věčný kolotoč kolem druhorozeného. Budou je bavit stejné hry i pohádky. A samozřejmě se vám také zkrátí doba mateřské dovolené, pokud spěcháte zpět do práce.

Nevýhody

Připravte se, bude to velká starost. V šestinedělí vás přepadne velká únava, dvě děti brzy za sebou budou od vás vyžadovat téměř obdobnou péči. Tedy kojení, přebalování, tišení a uspávání i ty dudlíky – vše dvakrát. A někdy i jiný spánkový rytmus dětí bude vysilující. Složitý bude pohyb mimo domov. Může ho vyřešit kombinace golfového kočárku a hlubokého kočáru, dětské nosítko a k tomu krátké procházky. Připravte si také dvojité výdaje – kosmetika, pleny, kočárky, nočníky, popř. umělé mléko. Navíc od druhého roku už po sobě děti nebudou moci věci dědit, protože budou mít podobnou velikost.

Tři až pět let

Výhody

Na děti vzdálené od sebe tři a více let ušetříte o něco více času. Dopoledne budete mít čas na miminko, když starší sourozenec půjde do školky a pak odpoledne budete mít čas na chvilku i pro druhé dítě. Žárlit váš prvorozený od tří let jistě bude, ale stále tato věková hranice nahrává kamarádství. Dvouletý si s pětiletým klidně může hrát. A osmiletý pro tříletého zase bude příkladem, který ho motivuje k pokrokům ve vývoji. Další výhoda je také to, že se žena lépe vzpamatuje z prvního porodu a kila půjdou rychleji dolů. Také práce bude méně. Starší sourozenec už většinou nenosí plenky, sám se nají i oblékne.

Nevýhody

Velkou nevýhodou je již výše zmíněná žárlivost, nevraživost a další projevy nespokojenosti s malým vetřelcem. Ze začátku se budete muset více věnovat prvorozenému. Ale ne nadlouho, tak za dva roky již začnou platit výše zmíněná pozitiva.

Pět a více let

Výhody

Získáte neuvěřitelnou výpomoc. Starší dítě vám již bude schopné hodně pomoci, místo žárlivosti, přijde radost z malého potomka a touha se o něj postarat. Pomocníček vám může pomoci s kočárkem, podá plenu, podrží osušku při koupání, bude vám neustále po ruce a rád. I vy si více odpočinete a budete mít pauzu mezi mateřskou. A tak se na další „prázdniny“ s miminkem budete i těšit. Možná…

Starší sourozenec se obvykle stává pro mladšího přirozeným vzorem: pomůže mu vypořádat se se školkou, školou i první láskou.

Nevýhody

Víceletý věkový rozdíl může způsobit, že se mezi dětmi nevytvoří bližší vztah. Sourozeneckého řádění si moc neužijí, jejich zájmy a potřeby jsou už příliš vzdálené.

První dítě, které hodně let vyrůstalo samo, je psychologický jedináček. Druhé dítě na tom bude podobně. Oba sourozenci se mohou cítit osaměle, což možná budou kompenzovat soupeřením o rodičovskou lásku. Pozor, ať podvědomě nezačnete upřednostňovat to mladší. Místo lásky si tím zaděláte na celoživotní sourozeneckou rivalitu.

Adaptace na miminko pak z druhé strany nebude snadná ani pro vás. Přijdete o relativní svobodu a klid se školákem, znovu začne kolotoč nočního vstávání a kojení.

A tak kdy?

Rozhodnout se, kdy vlastně mít druhé dítě, tedy vůbec není jednoduché. Jednodušší bude nechat to na přírodě. Ale pokud přece jen chcete přírodě i sobě trochu pomoci, spočítejte se všechna pro v každém období a rozhodněte se dle svých individuálních potřeb. Vy jako rodiče přesně víte, co je pro vaše děti nejlepší, ostatně i pro vás.

Přečtěte si i další články o dětech:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jaký je ideální věkový rozdíl mezi sourozenci? Existuje?

  1. Pingback: Ideální počet dětí? Existuje výsledek? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia