Main menu

 

Jakou vybrat dětskou láhev?

16 Bře 2015

Je lepší skleněná nebo plastová láhev?

Plastové láhve jsou lehčí a prakticky nerozbitné, mléko v nich ohřejete určitě rychleji než ve skle. Jsou ideální na cesty nebo pro případ, kdy z nich starší dítě již pije vlastně samo. Plast ovšem také lépe tepelně izoluje, a proto je po hmatu složitější odhadnout teplotu tekutiny. Navíc je jeho životnost o něco kratší, než je tomu u skla – časem se totiž zabarví od mléka, čaje nebo ovocné šťávy. Starším dětem pořizujte láhve s vytvarovanými úchyty pro pevné držení, aby se je rychleji naučily správně uchopit. Starší děti už pijí z láhve většinou samy, proto je rozumné jim pořídit takovou láhev, kterou udrží v dětských ručkách. Plastová láhev je lehká a prakticky nerozbitná.

12051_1

Pro správnou sterilaci jsou vhodnější láhve skleněné, popřípadě plastové bez barevných obrázků. Skleněné láhve jsou těžší a mohou se rozbít, ohřev jejich náplně také zabere delší dobu. Na druhou stranu jsou zase odolnější vůči vysokým teplotám a déle vydrží. Zůstanou stále čiré a nezabarví se od tekutin, které do nich naléváte. Jsou vhodné zejména tehdy, pokud dítě z láhve krmíte Vy.

Kojenecké lahvičky jsou k dostání v různých objemech, proto vybírejte takovou, která vyhovuje věku dítěte. Novorozenci vyberete tu s menším objemem a třeba ročnímu dítěti pořídíte láhev s vyšším objemem.

Nemůžete kojit? Buďte připravená!

Když přestáváte kojit nebo nemůžete z jakéhokoli důvodu kojit a Váš lékař vám doporučil krmit miminko z láhve, je třeba si pořídit dostatek vybavení ke krmení kojeneckým mlékem. Zvolit si můžete z různých materiálů, tradiční skleněné či plastové a tvarů se širším či užším hrdlem. Dobrou volbou je rovněž sada kojeneckých lahví, protože savičky Vám budou sedět k ostatním lahvím nebo hrníčkům z této sady.

Kolik lahví si pořídit?

Dětských lahviček budete potřebovat hned několik – například na čaj byste si měli pořídit samostatnou láhev, kterou nikdy nebudete plnit mlékem. Jednu láhev na mléko byste měla mít doma a další láhev si pořiďte na cesty. Může se stát, že když jedete třeba k prarodičům, zapomenete si vzít s sebou láhev. Proto se vyplatí nechat jednu záložní lahvičku u nejčastější návštěvy.

Je lepší pořídit láhev se širokým hrdlem nebo se zúženým hrdlem?

Výhodou kojeneckých lahví s širokým hrdlem je snazší plnění sušeným mlékem a snazší mytí. Kojenecké lahve se zúženým hrdlem mohou být pak jednodušší na uchopení malou rukou a miminko se tak může začít učit pít z láhve zcela bez pomoci. Při výběru vhodné lahvičky se tedy řiďte potřebami nejen svými, ale i svého dítěte.

Víte, že polykání vzduchu z láhve je jednou z příčin dětské koliky, která vede k plynatosti?

Někteří výrobci kojeneckých lahví nabízejí speciální modely saviček s mechanismem, jež zabraňuje v polykání přebytečného množství vzduchu – což může vést u kojenců k neklidu či plynatosti. Pozorujete-li u miminka po krmení známky neklidu či zvýšenou plynatost, zkuste vyměnit svou stávající lahvičku za kojeneckou láhev s ventilkem proti kolice – právě tato změna mu může citelně ulevit.

Jaký zvolit průtok, tvar a materiál savičky?12034_1

Pro novorozence jsou nejvhodnější dudlíky s pomalým průtokem, u starších dětí, které si již na krmení z lahvičky zvykly, lze zvolit dudlík s rychlejším průtokem. Jednotlivé typy saviček jsou odstupňovány podle stáří dítěte i podle síly průtoku (velikosti/počtu dírek v savičce). Slabý průtok je vhodný na řídké tekutiny (čaj), střední na mléko a silný na kaši.
Savičky (označované rovněž jako náhradní dudlík) se vyrábějí buď z gumového latexu nebo ze silikonu. Silikonové savičky vydrží o něco déle (guma totiž po čase změkne), ovšem nejsou vhodné pro starší děti s vyvíjejícími se zoubky, mohly by savičku poškodit. Co se týče tvaru, existují na trhu savičky kulaté a plošší, anatomicky tvarované. Přestože kulatá savička může na první pohled více připomínat prs, kupujte vždy raději savičky se speciálním tvarem. Jsou totiž navrženy tak, aby napomáhaly správnému vývoji čelisti a patra a napodobují chování dásní při kojení. Výběr správné velikosti a průtoku savičky je velmi důležitý.

Jak poznám, že jsem vybral/a správnou savičku?
Tekutina by neměla z lahvičky při otočení téci, ale jen pomalu odkapávat, aby byl uspokojen sací reflex dítěte. Správnou rychlost průtoku můžete ověřit rychlým testem: otočte láhev dnem vzhůru a sledujte, jak rychle z ní tekutina kape. Měla by odkapávat pomalu, nikoliv příliš rychle nebo dokonce téct pramínkem.

Co když zvolíte špatnou savičku?
Jestliže se miminko během krmení z kojenecké lahve zalyká nebo vykašlává mléko, průtok použitého dudlíku je příliš rychlý. Jestliže naopak během krmení s lahvičkou zápasí a má potíže s rovnoměrným sáním mléka, znamená to, že průtok dudlíku je příliš pomalý. Pokud nedodržíte správnou velikost, miminko si zvykne na to, že se mu z láhve saje lépe a nebude se chtít k prsu vrátit. Nepřecházejte proto na další typ savičky s větším průtokem příliš brzy. Určitě je na místě si uvědomit, že dudlíky nejsou věčné a jejich vlastnosti se mohou s časem zhoršovat.

Proč sterilizovat kojenecké láhve?

Imunita miminek není po narození plně vyvinutá, a proto jsou miminka velmi citlivá na mikrobiální nákazu – pro novorozence to platí dvojnásobně. Důležitým okamžikem v péči o zdraví kojence je tedy důsledná sterilizace všech potřeb pro krmení z kojenecké láhve, kterou se ničí škodlivé bakterie. Po každém použití opláchněte všechny potřeby horkou vodou. Lahvičky vždy pečlivě vymyjte pomocí kartáče a opláchněte. Zkontrolujte savičku, její otvor, těsnění na láhev. Sterilizujte varem (3-5 minut) nebo párou ve sterilizátoru. Nádobí, které je vysterilizováno, nechte uschnout a uchovávejte na čisté podložce přikryté vyvařenou a vyžehlenou utěrkou. Před dalším krmením si omyjte ruce, čistých saviček se snažte při nasazování nedotýkat. Lahvičky a savičky pro miminka musí být z těch nejkvalitnějších materiálů – právě do takových se vyplatí investovat.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia