Main menu

 

Jaké výhody mají děti narozené na jaře a jaké v létě či v zimě?

25 Led 2019

Za dob našich praprababiček bylo normální plánovat i dobu narození miminka. Nejlepší pro ně byly letní měsíce. Bylo to proto, že maminky v létě měly lepší podmínky pro výživu sebe i miminka. Dítě mohlo být bez oblečení téměř stále na vzduchu a všechny vitamíny měly tehdejší ženy po ruce. O děti pak byla lepší péče. I dnes občas maminky s partnery řeší, která doba je vlastně pro narození miminka nejvhodnější? Je to pořád léto jako v dobách minulých nebo už je to mu jinak, jaké výhody tedy mají naše roční období pro narození dítěte?

Děti narozené na jaře

Spousta rodičů by si přálo, aby se jim dítě narodilo spíše v teplejším období, takže to zůstává stejné jako v milosti. Ale jaké má toto období tedy výhody dnes?

Výhody:

1) Pokud se nám miminko narodí na jaře, tak můžeme hned po šestinedělí vyrazit ven na dlouhé procházky, dítě nám bude na vzduchu lépe spát a také i my budeme mít lepší náladu. Nemusíme řešit teplé fusaky a můžeme malého obléci lehce do zavinovačky a peřinky a zima mu v kočárku nebude a především se nebude vůbec potit.

2) Dlouhé procházky jsou také ideální pro tvrdohlavá nespavá miminka, delší pobyt na čerstvém vzduchu a v pohybu je bezpochyby uspí.

3) Slunečné počasí je také důležité pro vitamín „D“, který je důležitý pro správný vývoj dítěte a jako prevence rakovin a jiných nemocí.

4) Také existuje názor, že pokud dítě během prvních šesti měsíců je více na vzduchu a na slunci, je také veselejší a klidnější.

5) Maminky se také do léta dostanou dříve a snáze na svou původní váhu.

Nevýhody: I toto období má ale také svá mínus, je to přece jen sezóna plná virů a alergií. Většina žen, co porodí na jaře, tak trpí anémií, jelikož všechny živiny a energii, které mateřský organismus načerpá v létě, tak přes zimu věnuje právě svému plodu v posledním trimestru. A někteří rodiče také nemají odvahu vzít dítě narozené na jaře na letní dovolenou. Je to takový nejméně vhodný věk.

Dětí, které přijdou na svět v létě

Léto je sezóna prázdnin, zábavy a odpočinku, většina čerstvých rodičů brzy načerpá energii do nového cyklu svého života a slunečné období má dobrý vliv na psychiku maminky a obnovení její vitality.

Výhody:

1) Opět tedy dostatek vitamínu „D“ (prevence rakoviny) a času pro dlouhý pobyt s dítětem na vzduchu a na slunci.

2) Stačí nám minimum oblečení, výbavička pro miminko v začátku nemusí být tak veliká.

3) Tělo maminky se rychleji zotavuje i na psychiku má slunce velký vliv.

4) Virus chřipky se minimalizuje.

5) Množství ovoce a zeleniny, znamená větší přirozený příjem vitamínů, tedy i posílení imunity maminky i dítěte.

6) Oblečení můžeme sušit venku na slunci.

7) Máme větší šanci, že s námi bude táta déle doma, protože léto je přece ideální na dovolenou.

8) A v létě se také lépe slaví narozeniny! Za to nám děti budou vděčné v teenagerovském věku.

Nevýhody: I toto oblíbené období má své nevýhody. Především poslední trimestr je v těchto vysokých teplotách více než nepříjemný, to samé platí při pobytu v porodnici. Na ukazování se v plavkách mohou čerstvé maminky zapomenout, alespoň v prvních šesti týdnech. Velké teplo může být pro novorozeně nepříjemné a sluneční záření také nebezpečné, musíme dítě venku před sluncem chránit a dostatečně mazat. U miminek tak dochází, kvůli jejich nevyvinuté termoregulaci, k přehřátí organismu. A neustálé pocení, obzvláště v plenkách, vede k vyrážkám a spoustě alergickým reakcím.

Děti narozené na podzim

Když přivedeme miminko na svět na podzim, tak se můžeme vyhnout těm nejhorším vedrům, což je ideální.

Výhody:

1) Stále máme možnost čerpat sílu a vitamíny z přírodních produktů.

2) Procházky mohou být stále příjemné, jen to počasí je občas nevyzpytatelné.

3) Miminko se tolik nepotí a prý děti narozené na podzim také více spí.

4) Můžeme se vyhnout plenkovým opruzeninám a dalším nepříjemnostem pramenících z vysokých teplot.

5) Lépe se spí i nám, v bytech je příjemnější teplota, můžeme více větrat a také končí alergické období.

6) Maminky mohou vrstvit oblečení a skrýt tak ještě nějaké to kilo navíc, přesto toho oblečení stále není tolik.

Nevýhody jsou především spojené se střídáním teplot: větší výskyt viróz, kratší procházky, častější déšť, musíme mít v zásobě nepromokavé a funkční oblečení, méně slunečních dnů znamená také méně energie.

Děti narozené v zimě

U dětí narozených v zimních měsících už je to více o odpočinku.

Výhody:

1) V porodnici i při šestinedělí doma je nám příjemněji.

2) Zima není tak uspěchaná, můžeme více odpočívat a užívat si tak s miminkem každou minutu, můžeme tak čerpat sílu ze vzájemných dotyků.

3) Procházky jsou sice kratší a musíme dosti řešit zimní kojenecké oblečení, ale zase čerstvý vzduch je v zimě velmi zdravý a bez bakterií či virů, obzvláště když mrzne.

4) Nemusíme vůbec řešit postavu, vše v zimě dostatečně skryjeme.

Nevýhody jsou zřejmé: V zimním období, které se vyznačuje krátkými dny, jsme náchylnější k špatným náladám a pesimismu, nedostatek slunce a pohybu způsobuje vyčerpání organismu ve větší míře. Únavu můžeme pociťovat každý den. A tělo ženy se hůře vrací do normálu.

Každé období má tedy pro nás i miminko něco přínosného, pak už je tedy na každém individuálně, pro které období se rozhodneme, každopádně stejně to za nás zařídí samotná příroda.

V jakém období byste chtěli vy, aby se vám děťátko narodilo?

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia