Main menu

 

Jaké je to mít miminko ve 20, 30 nebo 40 letech?

15 Pro 2015

Být těhotná a následně starat se o miminko má svá specifika podle toho, v jakém věku a životním období se žena nachází. Jinak bude snášet těhotenství dvacetiletá mladá žena a jinak čtyřicátnice. Český statistický úřad uvádí, že maminky v Česku stárnou. Ještě v roce 1990 byl průměrný věk prvorodiček kolem 25 let. V roce 2010 se průměrný věk prvorodiček zvýšil na téměř 30 let. Jaký věk je pro početí prvního dítěte ideální? V čem se liší těhotenství, porod a mateřství, když je ženě 20, 30 nebo 40 let?

Ženy často odkládají své mateřství na pozdější dobu. Důvodem bývá budování kariéry, cestování, hledání správného partnera, zábava, pořízení vlastního bydlení či nezávislost. Mít miminko ve 30, ba dokonce ve 40 letech, už dnes není nic výjimečného a nenormálního. Tělo však na graviditu reaguje jinak než ve 20 letech. Narození dítěte se však netýká jen těla, ale také duše, proto ten správný čas na dítě musí žena cítit sama v sobě.

newborn-659685_1920

Maminkou ve 20 letech

Po fyzické stránce je tělo na mateřství připraveno nejlépe právě ve 20 letech, na tom se shodují všichni odborníci. Ženský organismus je vrcholu svých sil, má dostatek energie na těhotenství, porod a následnou péči o dítě. Mladé maminky mají menší riziko vzniku různých těhotenských komplikací (cukrovka, vysoký krevní tlak, preeklampsie). Také je nižší pravděpodobnost výskytu genetických vad a malformací u dítěte. Mladé maminky se lépe zotavují po porodu, jejich tělo je pružné a dokáže se s nenadálým stavem lépe vyrovnat. Při péči o miminko mladé maminky pociťují méně únavy a vyčerpání, lépe se v mladém věku odolává stresu.

Mnohem problematičtější může být rovina psychická. Ve dvaceti je žena na počátku partnerského vztahu, na začátku kariéry, také finančně ještě ve dvaceti není žena moc nezávislá. Vrstevníci na děti zatím nepomýšlí. Možná bude těžké najít ve svém okolí maminky ve stejném věku. Přírůstek do rodiny však může mladé partnerství či manželství posílit a posunout dál. Nebo také narušit, bohužel.

Maminkou ve 30 letech

Ve třiceti má těhotná o něco větší riziko výskytu různých těhotenských a poporodních komplikací. Nicméně většinou těhotenství proběhne bez problémů. Jaká hrozí rizika? Po třicítce se zvyšuje riziko preeklampsie, zvyšuje se výskyt chromozomálních abnormalit u plodu. Ženám po 35. roku se doporučuje amniocentéza, neboli odběr plodové vody pro zjištění vývojových a genetických vad plodu. Po třicítce se zvyšuje pravděpodobnost vícečetného těhotenství (často to souvisí s hormonální léčbou s cílem otěhotnět). Po třicátém roce porod častěji končí císařským řezem.

Třicátnice jsou na porod a mateřství z psychického hlediska připraveny. Partnerský vztah či manželství má pevnější základy než u dvacetiletých maminek. Svému děťátku mohou zralejší maminky poskytnout stabilní zázemí, které si již stihly vybudovat.

Maminkou ve 40 letech

Těhotenství ve čtyřiceti nebo po čtyřicítce není nic výjimečného. Po čtyřicátém roku však stoupá riziko různých komplikací jak pro matku, tak pro dítě. Stoupá riziko vícečetného těhotenství, předčasného porodu či narození dítěte s nižší váhou. Dále stoupá riziko a výskyt těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku, preeklampsie a dalších. K vyššímu věku prvorodičky je přímo úměrná také doba regenerace těla po porodu. Čím starší tělo, tím pomaleji se regeneruje, nemá tolik sil a energie jako mladá maminka. Výhodou je naopak vyzrálost, sebedůvěra, nadhled i větší psychická pohoda.

Pokud se žena zdravě stravuje, je fyzicky zdravá a nemá žádné zdravotní potíže, i těhotenství po čtyřicítce nemusí být ohroženo o nic víc, než u žen ve dvaceti či třiceti letech. Pozdním mateřstvím si navíc prodloužíte mládí.

Může se stát, že těhotenství po čtyřicítce není plánované. Často už s dalším přírůstkem žena nepočítala. Anebo otěhotní po dlouholetém snažení. V okolí často bude za nejstarší matku s tak malým dítětem, proto není třeba ostychu a navázání přátelství s mladší maminkou je jen doporučováno. Mateřství sjednocuje (v mateřském centru, v parku, na dětském hřišti).

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia