Main menu

 

Jaká jsou první slovíčka našich nejmenších?

19 Kvě 2017

„Slyšeli jste to? Řekl: máma (nebo táta)!“ Tak se raduje většina rodičů, když jejich potomek poprvé promluví. Ve většině případů je to jinak. Děti okolo prvního půlroku žvatlají slabiky podobné „mama“ „tata“, jenže to ještě nemůžeme považovat za smysluplné slovo. Skutečná první slůvka přichází až okolo prvních narozenin.

Na to, aby mohlo miminko vědomě promluvit, se připravuje již od narození. Děti nejprve naslouchají svému okolí, učí se rozumět jednoduchým slovům, později větám. Teprve potom mohou začít tvořit svá první skutečná slůvka. To se stane ve chvíli, kdy si dítě ve své hlavičce dokáže spojit slovo s osobou – mámou. Potom z jeho úst vychází vědomě vyřčené slovo – máma. Prvním slůvkům se snažte věnovat maximální pozornost a snažte se jim porozumět. A také se učit vzájemnému dialogu s dítětem.

První slůvka

V období kolem 1. roku dítě začíná používat první slova. Dítě slovem označuje a vyjadřuje myšlenku, celou větu. Třeba slovo máma neznamená jen máma, ale zároveň tím dítě říká: „Maminko, mám tě rád, neodcházej, chci, aby tu byla se mnou.“

Prvními slovy dítě označuje členy rodiny, věci, které dítě zaujaly. Také slova, která se dítěti dobře vyslovují a zaujala ho svou melodií. Mnohdy jsou to slova, která bychom jako první slůvka rozhodně nečekali.

Z hlediska výslovnosti to bývají slova, která obsahují hlásky, jež se dětem dobře vyslovují. Jsou to hlásky „b, p, m, n, h, d, t“ a samohlásky „a, e, i, o , u“.

Často z dětských úst slyšíme slova: máma, táta, pápá, papu, ham, haf, titi,…

Proč je častým prvním slůvkem právě máma?

Často je prvním slůvkem právě máma. Není to rozhodně proto, že maminka stojí celé hodiny nad miminkem a sladkým hláskem mu domlouvá: „Řekni má-ma“. Dítě by tuto zdvojenou slabiku pravděpodobně vyslovilo, i kdyby ji nikdy neslyšelo. Hláska M vzniká špulením rtů a jazyka, jako když dítě pije z mámina prsu nebo z lahvičky. Díky tomu se dětem slabika ma nebo ma-ma snadno tvoří. Možná právě proto je slovo mama označením pro maminku ve většině světových jazycích.

Podpořte první slůvka!

  • Mluvte na dítě ze stejné úrovně. Buď si k němu sedněte, nebo ho zvedněte. Zkrátka mu umožněte sledovat váš obličej (ústa a oči).
  • Když dítě něco dělá, sledujte ho. Věnujte mu dostatek času.
  • Naslouchejte mu a zajímejte se o něj. Pojmenovávejte, co děláte….
  • Dítěti dejte prostor reagovat. Když na dítě promluvíte, chvíli dítě sledujte, mlčte a nechte jej reagovat. My dospělí jsme na dítě příliš rychlí. Dítě reaguje většinou v době, kdy už jeho reakci nečekáte.
  • Používejte krátké a jednoduché věty a základní slovní zásobu.
  • Hrajte si s melodií a dynamikou hlasu. Mluvte na dítě přiměřeným, raději pomalejším tempem.
  • Snažte se vést s dítětem dialog. Reagujte na jeho komunikační aktivitu. Opakujte po něm zvuk, melodii a slovo.
  • První slůvka lze podpořit i hračkami se zvukem a melodií.

Když stále nemluví

Když dítě oslavilo své první narozeniny a stále nemluví, není třeba se znepokojovat. Jestliže dítě rozumí, reaguje a alespoň nějak žvatlá, vydává zvuky, slabiky, nebo napodobuje melodii, je to v pořádku. Vývoj řeči je individuální. Psychický vývoj a rozvoj komunikace závisí na vnějších i vnitřních podmínkách. Hlavně na vlivu prostředí, výchovy, množství a kvalitě podnětů, vzorů a také na vrozených dispozicích dítěte. Z hlediska podnětů je vždy lepší komunikace přímá, tedy dítě komunikující s lidmi (vliv televize, tabletů, počítačů a mobilů je diskutabilní).

Když rodiče dítěte mnoho mluví, dítě pak má málo prostoru pro svou vlastní komunikaci. Stejně tak když rodiče na dítě nemluví, dítě nemá vzor a nemá potřebu mluvit.

Když si nejste jistí, zda vám dítě rozumí nebo se vám jeho reakce zdají náhodné, dítě méně a méně používá zvuky, pak je na čase se poradit s odborníkem.

Přečtěte si i další články na téma výchova dětí:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním nádherného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia