Main menu

 

Jak zvládnout péči o miminko v horkých letních dnech

28 Čvn 2019

Velká tepla přichází! A s nimi také otázka pro všechny maminky, jak jen ochránit své dítě a zároveň dát pozor i na sebe? Přece jen ve velkém horku trpí dospělí, natož pak malé děti. Co lze udělat proto, aby bylo dobře miminku i mamince? A kolik toho vlastně může miminko vypít?

Samozřejmě bez pití ani ránu

Zachovávat pitný režim se musí, to už víme všichni. Tedy dostatek tekutin musí mít miminko i maminka, ale v jaké míře? Množství se může lišit podle aktivity, teploty a i konkrétního dítěte. Jestli má dítě dost tekutin, prozradí frekvence močení. V případě že močí jedenkrát či dvakrát za den, je to málo.

U miminek je to mnohdy těžké. Dá se zvýšit frekvence kojení. Nejlepší tekutina od narození do šesti měsíců věku je vždy mateřské mléko. V případě horkých dnů se doporučuje v období mezi kojením nabízet čistou kojeneckou vodu s minimální mineralizací nebo ovocný čaj z této vody připravený. Od šestého měsíce, kdy se začínají přidávat příkrmy, by dítě mělo dle odborníků vypít asi 200 ml dalších tekutin denně.

Co přesně pít?

Minerální voda, fenyklový čaj, ostatní bylinné čaje, ředěné zeleninové či ovocné šťávy, čaj s ovocnou šťávou. Ale nesladit! Základní zásadou pro výběr vhodných tekutin v horkých dnech je, aby šlo o tekutiny neslazené. Tekutiny s vysokým obsahem cukru žízeň spíše zvětší, než zaženou.

Dítě většinou preferuje jeden druh tekutiny, na který je zvyklé. Důležité je příchutě hodně ředit a zkoušet nabízet občas i čistou vodu, aby si děti nezvykly na pravidelné pití slazených nápojů do budoucna.

Kohoutkovou vodu lékaři u malých dětí nedoporučují. Nikdy totiž nelze lokálně vyloučit přítomnost nežádoucích látek, jako jsou dusičnany, vyšší obsah vápenných a železitých minerálů a jejich solí. Proto pediatři doporučují pro přípravu kojenecké stravy a čajů používat do jednoho roku dítěte kojeneckou vodu, splňující nejpřísnější limity.

Na sluníčku s mírou

Procházky si určitě dopřejte, ať si vyčistíte hlavu a dopřejte si relax na slunci i dobrou náladu. Ovšem pokud je velké horko, tak se přímému slunci raději vyhněte, teplota v kočárku může dosáhnut až 50 °C. Venku by děti měly být spíš dopoledne a pak až tak od čtyř hodin odpoledne. Nenechejte dítě v kočárku celou dobu, prostřídejte ho s podložkou, kterou položíte na zem, aby k němu mohl čerstvý vánek. A takové poležení ve stínu ve slunečný den bude pro miminko velmi příjemné. Ale pozor, UV paprsky dosáhnou na dítě i tam, mažte proto miminko opalovacím krémem s vysokým UV faktorem.

Pro jistotu se pak doma z vycházky ještě zchlaďte mokrým hadříkem či plenou, kterou sobě i miminku přiložíte na čelo. Doma, aby to vedro pro vás bylo snesitelné, si větrejte jen večer. A dopřejte si ovoce každý den. A citrusy ochlazují, tedy ty nejvíce.

Lehké oblečení

V létě je lepší se neoblékat téměř vůbec, a to platí i pro miminka. Pokud můžete, nechte miminko venku ve stínu nahaté, velmi si to užije. Pokud ho oblečete, tak ho oblečte jako sebe, s vrstvami to v létě rozhodně nepřehánějte. Miminko oblékejte jen do vzdušné, tenké bavlny nebo jiných přírodních materiálů. V extra horkých dnech se doma také pravidelně zvlažujte. Dopřejte si sprchu, když dítě bude spát, a miminko pak můžete omýt žínkou namočenou ve vlažné vodě.

Zvlažujte se lehce každý horký letní den. A zároveň si dopřejte odpočinek a relax. To je nejlepší recept na zvládnutí velmi teplých letních dnů.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia