Main menu

 

Jak zapojit děti do úklidu?

27 Čvc 2017

Jestliže máte doma malé děti, tak si o domácnosti jako ze škatulky můžete nechat zdát. Běžný úklid však zvládnete. A dokonce do něj můžete zapojit i děti. Ty pochopí, že uklízení je povinnost a zábava v jednom. Děti se při úklidu budou cítit důležitě, zodpovědně a navíc to posílí rodinné vztahy. Již od útlého věku by děti měly být zvyklé na to, že i doma mají nějaké povinnosti. Rodiče by měli děti zapojit do domácích prací, zejména do úklidu, aby se děti naučily uklízet a pomáhat. Rodiče však musí při učení malých dětí dodržovat několik zásad a také volit vhodné činnosti úměrné věku dítěte.

Jak dítě zapojit?

Již od začátku nastavte jasná pravidla a trvejte na jejich dodržování, avšak bez stresu a zbytečného nátlaku. Nedávejte dětem příkazy, ale raději prosbu o úklid formulujte lépe. Třeba: „Pojď, uklidíme společně hračky do krabice.“ dítě přijme lépe než větu: „Ukliď si po sobě hračky.“ Dítě bude pyšné, že zvládlo uklidit. Rozhodně dítě chvalte a při vymýšlení motivace buďte kreativní, používejte úklidové písničky a básničky, aby práce šla lépe od ruky.

S dítětem by rodiče měli danou činnost provádět společně. Od malého dítěte těžko odejdete a necháte jej uklízet hračky samotné. To je zcela nereálné. Malé dítě musí považovat úkoly za zábavu, nikoliv za povinnost. U starších dětí už je to jiné. Puberťákům těžko vnutíte představu, že vynášení odpadků a vyklízení myčky je zábava. Zato batole bude nadšené, že vám může pomáhat. Vybavte se dětským vysavačem, smetáčkem či dětskou žehličkou.

Nezapomeňte, že když dítěti dovolíte vám pomáhat, tak vám to nikterak práci neulehčí, ba naopak. Avšak vaše snaha brzy ponese své ovoce. Dítě se naučí základním dovednostem v domácnosti a bude je považovat na normální.

U dětí starších, které již vědí, že úklid není zábava, ale povinnost, můžete zkusit využít přirozené soupeřivosti při domácích pracích. Uspořádejte dětem závody a vyhlašujte vítěze. Disciplíny mohou být různé (skládání prádla, žehlení kapesníků, vyklízení myčky, apod.).

Odborníci se shodují na tom, že ze začátku je důležité ukázat dítěte, jak domácnost má fungovat. Pro každé dítě je osobní vzor to, co dítě potřebuje vidět. Dítěti můžete říkat, co chcete, ale když uvidí, že v domácnosti nikdo nic nedělá, vezme si takový vzor za svůj. Jestliže však z rodiny zná, že každý má nějaké povinnosti, že každý něco dělá, bude se snažit takový vzor napodobovat. Dítě musí vidět smysl v tom, co právě dělá, nikoliv v odměně za vykonanou práci. Pokud byste dítě učili na odměny, dítě to za čas bude brát tak, že nemá důvod dělat něco zadarmo bez odměn. Dítě musí vidět důsledek své pomoci v domácnosti. Třeba když pomůže mamince s nádobím, ta bude na něj pak mít víc času a zahraje si s ním nějakou hru. Výrazné odměny, třeba finanční, by se měly používat jen za něco výjimečného (např. za hezké vysvědčení, nikoliv za vynesení odpadků).

Jaké činnosti jsou pro děti vhodné?

Úklid hraček – Pokud se přerážíte o hračky na podlaze a nejednou jste si šlápli na kostičku lega, začněte děti učit tomu, aby si hračky uklízely. Na hračky vyčleňte úložný box nebo velkou krabici, do které si po hraní dítě svoje hračky uklidí. Zvládnou to již ty nejmenší děti (okolo 2 let). Až budou děti větší, pak už zvládnou hračky třídit do šuplíků, skříněk či poliček. Ale u nejmenších dvouleťáků bude prozatím stačit jedna velká krabice, do které večer, než půjde dítě spát, společně s rodiči hračky uklidí. Dítě by tuto činnost mělo vnímat jako zábavu a zároveň povinnost, které se nelze vyhnout.

Stolování – Děti je možné zapojit do prostírání stolu. Mohou chystat příbory a později i talíře a další nádobí. Pro malé děti volte raději nerozbitné plastové nádobí. Stejně postupujte i po jídle a učte dítě, jak naskládat nádobí do myčky, nebo jak ho po umytí dosucha utřít utěrkou.

Zbavme se prachu – Děti můžete zapojit do utírání prachu, což není nic složitého. Dětem můžete pořídit jejich vlastní prachovku, třeba v podobně pestrobarevného hadříku nebo jemných štětinek. Dovolte dítěti, ať může otírat spodní poličky, kam dosáhne. Stejně tak můžete dítě zapojit do vysávání drobečků ze stolu či podlah. Děti rády napodobují dospělé, a tak jim můžete pořídit vlastní dětský vysavač.

Připravit postel – Naučte děti, jak ustlat postýlku, naklepat polštář, přehnout peřinu napůl. Jak složit pyžamko. A to vše nejlépe hned ráno po probuzení, aby mohla postel přes den odpočívat.

Zalévání květin – Tato činnost je u dětí obzvlášť oblíbená. Kytičky potřebují pít a nejvíc jim chutná z barevné konvičky, kterou jste s dítětem společně koupili. Takhle můžete dítě motivovat. Počítejte pro začátek s pár kapkami či loužemi navíc, ale časem se děti naučí zalévat, aniž by bylo všude kolem vylité vody.

Péče o domácí mazlíčky – Zapojte dítě do péče o domácí mazlíčky. Mohou třeba pejskovi měnit vodu, dávat králíkům seno, nebo sypat granule do misky. Děti zvířata milují, a tak pomoc s péčí o ně bude oblíbená. Starší děti mohou venčit psa.

Další činnosti pro batolata – Vyndávání prádla z pračky, věšení prádla, vyklízení myčky, pomoc při vaření, pomoc při zahradních pracích, hrabání listí, zalévání, sklízení ovoce a zeleniny…

Další činnosti pro předškoláky a malé školáky – Plnění a vyklízení myčky, samostatné uklízení hraček, skládání a uklizení oblečení, špinavé prádlo patří do koše či pračky, zajištění vody a potravy pro domácího mazlíčka, utírání nádobí, pomoc při vaření, vynášení odpadkového koše, stlaní postele, zametání, vysávání, věšení prádla nebo podávání kolíčků, pomoc na zahradě. Samozřejmostí je osobní hygiena, oblékání, čištění zoubků, česání, přichystání si vhodného oblečení apod.

Přečtěte si i další články na téma výchova dětí:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a potřeb pro miminka.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia