Main menu

 

Jak zabavit děti během dlouhé jízdy autem

24 Čvc 2015

Cestování s dětmi je náročné. Všichni rodiče jistě znají větu: „A kdy už tam budem?“. Děti vnímají čas jinak než my dospělí. A pokud děti v autě nebaví jen koukat z okna a nemají co dělat, je pro ně, a většinou i pro nás rodiče, jízda nekonečná. Jízda může proběhnout v klidu a pohodě, pokud dětem vymyslíte zábavu.

Než vyrazíte, je rozhodující, zda jede s dětmi jen jeden rodič. Pokud na dlouhou vzdálenost je na dítě či děti jen jeden dospělí, který se při řízení auta nemůže dětem věnovat, měl by mít dopředu naplánované činnosti, kterými děti zabaví. Pokud se cestuje s menšími dětmi, pro které vymyslet zábavu je velmi obtížné, jeďte raději na noc. Přes noc se s dětmi cestuje lépe, ačkoliv jízda v noci má spoustu nevýhod, např.horší viditelnost, nebezpečí mikrospánku. Avšak děti jízdu v noci většinou prospí a řidič se může soustředit jen na jízdu.

Two boys in car seats, travelling, sleeping in the car with teddy bears

Když jedou dospělé osoby dvě, může jeden řídit a druhý se věnovat dětem. Co tedy dětem připravit za zábavu?

Hračky v hlavní roli

Malým dětem vezměte více hraček. Ti nejmenší si nevydrží hrát pouze s jednou hračkou. Můžete využít například kapsář, který se umístí na sedadlo před nimi a ony si mohou samy vybírat hračky dle vlastní chuti. Kromě kapsáře je fajn všechny potřebnosti a hračky mít pohromadě. Třeba v kufříku nebo v batůžku. Kromě hraček nezapomeňte sbalit také knížky, pastelky, omalovánky. Pozor někomu se při dlouhém koukání do knihy za jízdy dělá nevolno.

Tablety, DVD a další technické vymoženosti

Ač mnozí rodiče u svých děti neradi vidí tyto technické vymoženosti, při dlouhé jízdě je často rádi vezmou na milost. Malé děti jistě zabaví pohádky na přenosném DVD. Součástí jsou i sluchátka, takže na chvíli budete mít klid. Větší si mohou zahrát oblíbené hry na tabletu.

Slovní hrátky

  • S většími dětmi si zahrajte slovní fotbal na poslední písmenko či slabiku.
  • Můžete hrát hádanky – Hádej, kdo jsem. Myslíte si nějaké zvíře, pohádkovou postavu nebo věc a dítě se ptá, vy odpovídáte jen ano/ne.
  • Pozorujte cestu a sledujte, kdo uvidí koně, traktor, modré auto. Ten, kdo vidí první, může vymýšlet další hledanou věc.
  • S menšími dětmi zpívejte nebo vyprávějte pohádky.
  • Starším dětem vytiskněte mapu trasy, kudy jedete. Děti mají za úkol, vyznačovat města, kterými projíždíte.

Přestávky

S malými dětmi, pokud zrovna nespí, je potřeba častěji zastavovat. Děti nevydrží dlouho sedět. Přestávky plánujte na odpočívadla, kde mají děti možnost trochu se proběhnout, protáhnout, nebo kde je dětské hřiště.

Svačina

Rozhodně nezapomeňte dětem sbalit dobrou svačinku. Ač někteří řidiči neradi vidí, když se v autě jí, pokud chcete zvládnout cestu s dětmi v pohodě a klidu, budete muset přimhouřit oko nad nějakým tím drobkem nebo rozlitým pitím. Na cestu se doporučuje zelenina a ovoce, toasty, zkrátka vše, co mají děti rádi. Sladkostem se raději vyhněte, děti by mohlo bolet při cestě bříško. Stejně tak dětem nedávejte perlivé nápoje a limonády. Ty by mohly napěnit a nehezky polít auto. Rozhodně nezapomeňte vzít s sebou dostatek pití. Může se stát, že budou na silnicích dlouhé kolony a kde pak budete shánět něco k pití.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia