Main menu

 

Jak vyléčit ucpané mlékovody či zánět prsu?

30 Bře 2015

Krátce po porodu máte prsa nalitá, bradavky bolavé a k tomu se navíc přidala bolestivá zatvrdlina v prsu a stav podobný chřipce? Můžeme vás ujistit, že v tom nejste sama. Ucpané mlékovody (retence) a zánět prsu (mastitida) jsou si velmi podobné a prodělá je asi třetina maminek, nejčastěji prvorodiček a objeví se asi 2. až 4. týden po narození miminka. Přiblížíme vám příčinu retence/zánětu a poradíme, jak tento neduh co nejrychleji rozehnat.

Jaké jsou příznaky?

Cítíte zatvrdlé místo v prsu, připomínající hrudku nebo bouli. Postižené místo je bolestivé, tvrdé, horké a citlivé na dotek. V místě zatvrdnutí může být pokožka červená. Zatvrdlina se objevuje nejčastěji jen v části jednoho prsu.

Příznaky jsou velmi podobné chřipce – máte zimnici, kterou střídá horečka, bolí vás svaly, jste unavená a slabá. Může se objevit i malátnost a pocity na zvracení.

zánět prsu

Jak odlišit ucpaný mlékovod od zánětu?

Často nelze s jistotou určit, zda právě proděláváte mírnou mastitidu nebo silnou retenci prsu. Zablokované mlékovody se velmi podobají zánětu, ale jsou méně intenzivní. Při ucpaných mlékovodech se objeví místní zarudnutí prsu, naopak u zánětu je začervenání mnohem větší a může se objevit červený pruh, který se táhne přes prso. Pokud navíc zjistíte, že mléko obsahuje hnis, jde s největší pravděpodobností o zánět.

Proč k tomu dochází?

  • Důvodů může být hned několik. Nejčastějším důvodem je nedostatečné vyprázdnění prsu, kde je na vině špatná technika kojení (dítě nepije efektivně).
  • Příčinou může být i dlouhé pauzy mezi kojením v noci či nepravidelné kojení. Tím dochází k přeplnění prsou.
  • Na vině může být i tlak na prsa (těsné oblečení či ležení na boku).

Jak rozehnat ucpaný mlékovod/zánět?

Abyste se zbavila nepříjemností co nejdřív, základem je zlepšit vyprázdnění prsu. Kojte proto co nejčastěji i z postiženého prsu.

Než začnete s kojením, nahřejte si prsa třeba ve sprše a promasírujte je (lépe se z nich mléko uvolní). Před kojením zkuste ještě trochu mléka odstříkat a až pak přiložte dítě k prsu. Platí pravidlo, že dítě by mělo svou bradičku směřovat k zatvrdlině. Někdy je to pěkná akrobacie, ale určitě stojí za to (ulehčí vám kojící polštář). Pokud cítíte i po kojení prsa nalitá, pokuste se ještě mléko odstříkat, avšak pouze do pocitu uvolnění, nikoliv vyprázdnění (zvýšila byste si tak tvorbu mléka). Po kojení si udělejte studený obklad z tvarohu (použijte tradiční tvaroh balený v kostce, ne z vaničky).

Střídejte polohy. Často se doporučuje fotbalová poloha (podobně jak fotbalista drží míč, tak dítě přiložíte z boku k prsu).

Dodržujte správnou techniku kojení. Přesvědčte se, že dítě pije mléko efektivně (tzn. pusinku má široce otevřenou, spodní ret ohnutý dolů, bradičkou se plně dotýká prsu a celé tělo je v jedné linii).

Hodně odpočívejte a pijte až do odeznění potíží. Pokud jste zvyklá ležet na boku, neležte na straně postiženého prsa. Můžete použít paralen nebo ibuprofen podle běžného dávkování.

Jestliže se však situace nezlepší do 24 hodin, navštivte neprodleně svého gynekologa nebo ambulanci porodnice, kde vám předepíšou antibiotika. Nepodceňujte proto léčbu, neléčený zánět může přerůst v absces prsu, který lze pak odstranit jen operativně.

Co dělat, aby se to už neopakovalo

  • Kojte pravidelně.
  • Při pocitu přeplnění prsou odstříkejte jen do pocitu uvolnění.
  • Střídejte polohy při kojení.
  • Ve sprše si prsa promasírujte.
  • Dopřejte si vitamíny pro kojící ženy.
  • Neprochladněte, hlavně při nočním kojení.

Přečtěte si i další články o kojení:

 

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Jak vyléčit ucpané mlékovody či zánět prsu?

  1. Pingback: Milý deníčku … aneb můj první měsíc s miminkem | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia