Main menu

 

Jak vybrat ten správný dudlík?

20 Říj 2015

Sání dudlíku miminka uklidňuje, to se ví již mnoho let. Naše babičky a maminky moc na výběr neměly. Tenkrát se prodával dudlík – kytička. Dnešní maminky však mohou vybírat v nepřeberném množství všemožných dudlíků, které se liší velikostí, tvarem a materiálem. Jak si v nabídce dudlíků, které nabízí současný trh, vybrat ten správný?

Než se rozhodnete, že svému dítěti koupíte dudlík, zvažte všechny klady i zápory. Nejdůležitějším kladem je, že se dítě dumláním a sáním uklidní. Také je dudlík vždy lepší, než když si dítě cucá palec. Záporem mohou být pozdější problémy se zoubky – špatný skus, riziko vzniku zubního kazu a kožní problémy v okolí úst. Pokud dítě používá dudlík od narození, může to mít špatný vliv na techniku kojení.

Velikost

Při rozhodování je první důležitou informací velikost dudlíku. Ta se odvíjí od věku dítěte, pro které je dudlík určen. V různém věku je potřeba rozdílná velikost dudlíku. Doporučuje se tento parametr dodržovat, protože správná velikost dudlíku snižuje hrozbu deformace patra a zoubků. Dudlíky na trhu se vyrábí ve velikostech – pro předčasně narozené děti, pro miminka 0-6 měsíců, pro miminka 6-12 měsíců, pro děti 12-18 měsíců. Existují i univerzální dudlíky, kde není doporučený věk uveden. Těmto dudlíkům je lepší se vyhnout.

8526_0a_8

Materiál

Při nákupu dudlíku je rozhodující, z jakého materiálu je vyroben. U nás se dudlíky vyrábí především ze dvou materiálů. Ze silikonu a z kaučuku (latexu). Oba materiály mají své klady a zápory. Latexový (žlutohnědě zbarvený) je příjemně měkký, zato se však rychleji opotřebovává a při delším používání lepí. Jsou i děti, které trpí alergií na latex. Silikonové dudlíky (z průhledného materiálu) jsou pevnější, snáze se udržují v čistotě a dobře drží tvar. Jsou odolnější a trvanlivější. Avšak děti, které již mají zuby, je mohou snadno prokousnout.

Tvar

Dětské dudlíky se liší i tvarem. Klasický dudlík má tvar kapky. Ortodonticky tvarované dudlíky jsou se zploštěným spodkem. Umožňuje to správné položení jazyka při sání a tyto dudlíky by měly, dle výrobců, předcházet ortodontickým vadám. Neexistuje přesné pravidlo pro volbu tvaru dudlíku. Nejvíc záleží na miminku, který dudlík mu bude vyhovovat. Některé děti si oblíbí tvarované dudlíky, jiným naopak vyhovují klasické. Ze začátku bude nejlepší vyzkoušet více druhů a podle toho se rozhodnout.

Důležitá je také plastová část, ve které by měly být otvory, aby kůže okolo úst větrala a nezapařovala se.

2715_0a_8

Rady na závěr

  • O dudlík je nutné se starat. Nezapomeňte dudlík pravidelně vyvářet. Dudlík je místo, kde se daří bakteriím. Pořiďte si také uzavíratelné pouzdra na dudlík, do kterých dudlíky schováte, když je zrovna dítě nepoužívá.
  • Dudlík, pokud spadne dítěti na zem, nečistěte vlastními slinami a neolizujte jej.
  • Při přiměřeném používání dudlíku by jeden kus měl vydržet na přibližně dva měsíce. Přesto dudlík kontrolujte každý den. A jakmile bude povrch lepkavý nebo se v dudlíku objeví prasklina, hned ho vyměňte.
  • Každý dudlík musí být zdravotně nezávadný a měl by splňovat potřebné normy. O tom se přesvědčíte na obalu nebo na stránkách výrobce.
  • Dítěti dávejte dudlík jen tehdy, když ho vyžaduje. Ideálně na usnutí.
  • V žádném případě na dudlík nekapejte med či sladkou šťávu. Kazily by se dítěti zoubky.
  • Opatrní buďte při připevňování dudlíku na různé šňůrky, kterými se dudlík připevní k oděvu dítěte. Pozor na udušení dítěte onou šňůrkou. Ideální jsou krátké řetížky na dudlíky.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jak vybrat ten správný dudlík?

  1. Pingback: Jak se zbavit dudlíku | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia