Main menu

 

Jak vybrat šátek na miminko?

24 Bře 2015

Pokud jste se, milí rodičové, rozhodli šátkovat, musíte nejprve nějaký šátek pořídit. Aby se vám líbil, byl pohodlný a miminko v něm spokojené. Šátky jsou levné i drahé, různých délek a materiálů, s různými příměsemi… Podle čeho šátek na nošení miminka vybrat? Jak se v tak široké nabídce, kterou dnešní trh nabízí, vyznat?

Pro začátek bude ideální koupit pouze jeden šátek, abyste zjistili, jak se vám a vašemu potomkovi nošení zalíbí. Existují internetové diskuze, kde zjistíte, že jsou maminky – nosnice, které mají obrovské množství šátků, ale nebojte, pro začátek jeden bude stačit. Obzvlášť pokud budete nošení v šátku kombinovat i s kočárkem a nebudete výhradně nosit.

Délka šátku

Poohlédněte se zkraje po nějakém univerzálním šátku. Dlouhý by měl být tak, abyste s ním zvládli vázat všechny základní úvazy, které jsou pro miminko vhodné. Tedy úvazy s více vrstvami látky, aby bylo miminko usazeno pevně a bezpečně. Většina šátků má délku podle konfekční velikosti nosícího:

  • konfekční velikost do 38 – kupuje většinou šátky kolem 4 m
  • konfekční velikost 40-42 – šátky délky kolem 4,5 m
  • konfekční velikost 44 a více – délka šátku kolem 5 m

Pokud bude nosit i tatínek, který má asi větší hrudník než žena, bude potřebovat ve většině případů delší šátek. Ale ze začátku berte ohled spíš na sebe, aby šátek seděl vám. Pokud se tatínkovi nošení v šátku zalíbí, může pořídit později šátek vlastní.

Newborn baby sleeping in a sling, in the embrace of her mother

Materiál

Základní surovinou pro výrobu šátků je bavlna. Dnes se již přidávají do šátků i příměsi, jako vlna (hřeje), len (má větší nasákavost a je typický pro letní šátky), bambus (moderní, ekologický, nasákavý, jemný), hedvábí (luxusní, velmi jemné šátky, lesklé).

Pro první šátek je však nejvhodnější šátek bez příměsi, tedy čistá bavlna. Bude snadno udržovatelný, může se prát i při vyšší teplotě a sušit v sušičce a zvládne běžné žehlení. Bavlněné šátky snesou většinu pracích prášků a není nutné o ně nijak výrazně pečovat.

Letní či zimní nošení

Ze začátku, pokud vybíráte jen jeden univerzální šátek, nehleďte na roční období. Když se miminko narodí v létě, kdy budou velká vedra nebo naopak když se narodí miminko v zimě při teplotách pod nulou, stále vystačíte s jedním univerzálním bavlněným šátkem. Mnohem důležitějším kritériem pro výběr vhodného šátku bude jak je pohodlný a nosný, než jak je teplý-silný. V zimě je stejně nutné dítě zateplovat . A v létě je možné navázat úvaz i s nosným šátkem jen do jedné vrstvy látky.

Kolik do šátku investovat?

Některé šátky jsou velmi drahé, některé naopak podezřele levné. Ceny se liší u jednotlivých výrobců v závislosti na tom, zda jsou šátky vyráběné v Evropě či v zemích třetího světa. Nejdůležitějším kritériem by měly být ohlasy a doporučení samotných nosících maminek. Mezi nejčastěji doporučované značky pro první šátek patří Didymos, Ellevill, Storchenwiege.

Před nákupem si stanovte limit a pokuste se jej nepřekročit.

Mnoho maminek nechce ze začátku do šátku investovat moc peněz, vybere co nejlevnější šátek. Ten však nemusí mít dobré nosící vlastnosti a od nošení maminku odradí.

Výhody šátkování:

  • při nošení miminka v šátku máte volné ruce
  • při nošení novorozence si jsou maminka i miminko blízcí jako v těhotenství
  • bezprostřední styk maminky a miminka při nošení napomáhá jejich vzájemnému porozumění
  • s miminkem v šátku se lehce dostanete i do míst, kam byste se s kočárkem nedostali
  • při správném nošení v šátku je miminko v anatomicky správné a přirozené poloze
  • nošené děti daleko lépe prospívají jak po fyzické, tak psychické stránce
  • miminko slyší tlukot srdíčka maminky, které pro něj znamená pocit bezpečí a klidu

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia