Main menu

 

Jak vybavit děti na hory

25 Led 2017

Zimní počasí je letos velmi ideální pro pěkný výlet na hory a zimním sportům teploty pod bodem mrazu přímo přejí. Plánujete-li tedy vyrazit s dětmi za zimními radovánkami na hory, pokuste se na zimní sportování a horské podmínky řádně vybavit. Obzvláště když chcete vaše děti učit a budou například na lyžích stát poprvé, je dobré vědět, co vše byste jim měli opatřit.

Něco pro zahřátí

Dříve než dítě pustíte na půl dne na lyže, zkuste prvně jeho tělo pořádně prohřát. To je základ celé výpravy. Snídaně je bezpochyby nejdůležitější jídlo dne, tedy připravte malému sportovci velký hrnek s čajem a k tomu tepelně upravená vejce nebo kaši. Taková snídaně vás i dítě prohřeje a posílí.

Kdyby vám ještě tohle nestačilo, dnes je již možné koupit si spodní prádlo, které permanentně prohřívá, není to přímo term prádlo, ale je obdobné. Ovšem prádlo se ven nenosí, nasadíte ho v místnosti, prohřejete se a pak nasadíte funkční prádlo. Prohřívací prádlo má v sobě zašité kapsle s vodou, stačí jej pak dát na chvíli do mikrovlnky nebo jiné trouby, pak nasadit a prohřát se, voda nevydrží dlouho teplá a kapsle mírně tlačí, proto prádlo není vhodné pro venkovní použití. Ale jako prohřívací pomůcka ideální. Koupit jej zatím můžete jen na internetu. Pořídit si můžete ještě prohřívací masážní olej nebo prohřívací náplast. Proč je důležité se před zimními sporty prohřívat? Nenachladnete – tělo bude odolnější, prokrvíte se a zrychlí se vám metabolismus.

Vybavení, které vám nesmí chybět

Naprostou samozřejmostí jsou helmy. Dítě by ji mělo nosit od chvíle, kdy se na lyže postaví. Zvykne si, že patří k lyžování a bez ní se jezdit nemůže. Helma nesmí být volná, ale zároveň by neměla tlačit. Samozřejmě nejlepší je helmu před koupí či půjčením dětem vyzkoušet. Není-li to možné, můžete dítěti změřit obvod hlavy a dle tohoto údaje helmu zakoupit. Při koupi si vždy ověřte, že splňuje bezpečnostní normy. Pod helmu se nenosí čepice. Výborná je speciální kukla – beze švů. Dobrým tipem je také současně s helmou pořídit i brýle. Ne vždy se hodí všechny typy brýlí ke všem helmám (a naopak).

Dítě by taktéž mělo mít dobré oblečení. Zpočátku bude zřejmě často padat, takže se bude hodit nepromokavá kombinéza nebo komplet. Výborné je taktéž kvalitní funkční prádlo (prádlo odvádí pot z pokožky do dalších vrstev, zabraňuje pocitu mokra, vlhkosti a tím i prokřehnutí).

Sjezdové lyže a boty

Sjezdové lyže pro děti se v dnešní době vybírají dle jiných pravidel, než tomu bylo dříve. Délka lyží se vybírá dle výšky dítěte, a to takto: lyže mají být dítěti po bradu (maximálně nos). Jejich délka by tedy měla být o cca 10-20 cm kratší než je výška dítěte (u nejmenších lyžařů pak o cca 15-30 cm). Pokud váháte, tak odborníci doporučují vybrat spíše kratší lyže, protože se zbytečně dlouhými si dítě neumí poradit. Bota by měla být o jeden, maximálně dva centimetry větší. Nesmí nikde tlačit – bylo by to dítěti nepohodlné a navíc by mu v botě byla zima. Není bez zajímavosti, že dětské lyže se prodávají už výhradně jen carvingové. Letošní boom v prodeji zaznamenaly lyže s délkou 80- 100 cm.

Tip závěrem: Rozhodnete-li se pro koupi nových lyží, pak zajímavé jsou nabídky setů lyže + vázání. Často bývají za zvýhodněnou cenu.

Pár rad na závěr

Pokud neplánujete pravidelné zimní výlety, můžete si lyže v různých lyžařských centrech a areálech také vypůjčit, ale než někam pojedete, zjistěte si, zda je v daném areálu půjčení možné. V dnešní době je však půjčování lyží oblíbené, tudíž téměř v každé lyžařské oblasti si můžete lyže půjčit, a to právě také pro děti.

Kupujete-li nové lyžařské vybavení, tak se určitě vyplatí sledovat nabídky jednotlivých obchodů a e-shopů. Často jsou v akci či výprodeji cenově velmi zajímavé lyže (eventuálně další sportovní vybavení). Taktéž je nutné zmínit, že při koupi zboží přes internet máte 14 dní na jeho vrácení (často lze bezproblémově domluvit i výměnu za větší/menší velikost apod.).

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia