Main menu

 

Jak sterilizovat dětské láhve a jak vyvařit správně dudlík

12 Lis 2015

Novorozená miminka a kojenci nemají zcela vyvinutou imunitu, a proto jsou velmi citlivá na mikrobiální nákazu. Než jim obranyschopnost vyspěje do určité míry, chvíli to potrvá. Jsou náchylná k infekcím, tedy je nutné dbát na hygienu, pomůcky na přípravu mléka, dětské láhve a dudlíky je nutné pečlivě umývat, oplachovat a sterilizovat.

433449-top_foto1-f3ps4

Proč sterilizovat?

Jsou i lidé, kteří považují sterilizaci za nesmysl. Krmení dítěte je však něco jiného. Teplé mléko je pro mikroby živnou půdou. Dítěti se do těla může z lahvičky při krmení dostat velké množství mikrobů, které mohou způsobovat průjem a zvracení. Sterilizace je tedy více než vhodná.

Do kdy sterilizovat?

Doporučuje se sterilizovat dětské láhve a dudlíky minimálně do 6 měsíců věku dítěte. Je sice pravda, že dítě, které leze a ochutnává vše, k čemu se dostane, už sterilizaci nepotřebuje, protože do kontaktu s mikroby se dostává neustále, ale rozhodně neuškodí alespoň občas lahvičky sterilizovat. Po 6. měsíci nemusíme vše vyvařovat, ale postačí potřeby oplachovat tekoucí horkou vodou za použití štětky, kterou používáme jen na dětské lahvičky, nikoliv na ostatní kuchyňské nádobí.

Před sterilizací

Před sterilizací si umyjte ruce. Kromě lahviček sterilizujte také vše, co používáte na odměřování, míchání nebo uchovávání hotového mléka. Mléko, které dítě nevypije, vylijte.

Než předměty ke krmení budeme sterilizovat, je potřeba je důkladně vyčistit. Lahvičky a další nádobky umyjeme horkou vodou, prostředkem na nádobí a kartáčem na mytí lahviček. Na špatně dostupná místa použijeme malý kartáček. Dudlíky a savičky obrátíme naruby. Pokud jsou slizké, omyjeme je solí. Poté vše důkladně opláchneme, zkontrolujeme, aby nebyla dírka v savičce ucpaná. Toto čištění a odstranění zbytků mléka je důležité, protože sterilizací odstraňujeme pouze mikroorganismy z povrchu. Patogeny pod zaschlým nánosem se sterilizací neodstraní. Častým úkrytem pro mikroby jsou i praskliny a poškozené předměty. Takto poškozené věci ihned vyhodíme a dál nepoužíváme.

Způsoby sterilizace

Vyvařování – pro tento způsob sterilizace použijeme větší nerezový hrnec s pokličkou, který budeme používat jen k tomuto účelu. Hrnec naplníme studenou vodou a vložíme do něj lahvičky, savičky, dudlíky a předměty, které chceme vyvařit. Všechny předměty musí být ponořené pod hladinou. Hrnec přiklopíme pokličkou a vodu uvedeme k varu. Poté vaříme po dobu 5-10 minut. Vyvařené předměty necháme chladnout v hrnci a hrnec odkryjeme, až když budeme láhev či dudlík potřebovat. Za bezpečnou dobu se považují 3 hodiny po sterilizaci, jestliže věci zůstávají v zakrytém hrnci. Tento způsob sterilizace je považován za levný. Dochází však k rychlejšímu opotřebení lahviček.

Sterilizace párou – potřebovat budeme elektrický parní sterilizátor, který musíme zakoupit. Jde o samostatný elektrospotřebič. Řídit se budeme návodem. Proces sterilizace trvá většinou 10 minut. Počáteční investice k nákupu parního sterilizátoru je vyšší.

parní sterilizátor

Sterilizace v mikrovlnné troubě je nutné zakoupit sterilizační box do mikrovlnné trouby. Ten vypadá jako přepravka na lahvičky. Sterilizace trvá asi 5 minut. Tato metoda je nejméně časově náročná a náklady na pořízení nižší než u parního sterilizátoru.

Sterilizační tablety a roztok – jde o sterilizaci za studena. Je to nejméně obvyklá metoda. Do nádoby se studenou vodou se ponoří předměty určené ke sterilizaci. Poté se vloží sterilizační tableta nebo naředí sterilizační roztok. Předměty se musí ponořit pod hladinu. Sterilizace trvá 15-30 minut, podle pokynů výrobce. Před použitím je potřeba předměty vypláchnout zchlazenou převařenou vodou. Sterilizace za studena se hodí v případě, kde nemůžete použít předchozí způsoby sterilizace. Např.na dovolené, na návštěvě, na chatě atd.

Vyváření dudlíků

Máte-li doma miminko, které používá dudlík, je nutné dbát na hygienu a dudlík vyvářet. Dudlíky se vyvařují stejně jako pomůcky ke krmení.

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia