Main menu

 

Jak správně prát prádlo miminek?

16 Lis 2017

Dětská pokožka je velmi citlivá, náchylná k různým alergickým reakcím a ekzémům, proto je nutné o dětské oblečení náležitě pečovat, abychom předešli podráždění pokožky. Budoucí a čerstvé maminky často řeší, jak správně prát oblečení pro miminka. Jaký prací prostředek použít, zda použít aviváž, na kolik stupňů prát atd.

Prací prostředek

Na praní dětského oblečení by se měly používat speciální prací prášky pro děti, ať už komerčně vyráběné, nebo domácí výroby. Klasické dětské prací prostředky najdete v každé drogerii. Trh nabízí širokou škálu pracích prášků a gelů pro děti. Běžné prací prášky a gely obsahují více chemických přísad, které by mohly citlivou dětskou pokožku dráždit. Na dětské prádlo používejte prací prášky určené na kojenecké prádlo, které by neměly obsahovat žádné chemické látky, barviva a parfémy. Neměly by, ale mnoho z nich však i tak obsahuje zbytečné parfémy a další látky, které nemusí být pro dětskou pokožku vhodné a které dokonce mohou způsobit ekzém či alergickou reakci. Ono kojenecké oblečení, dokud je dítě jen kojeno nebo krmeno umělým mlékem, oblečky nezašpiní. Pak stačí na každé praní opravdu jen malé množství prostředku.

Pokud maminky nechtějí používat komerční prací prostředky, mohou zvolit alternativu na přírodní bázi a bez chemických složek, a to mýdlové ořechy nebo domácí mýdlový sliz, který si lehce každá maminka může vyrobit. Mýdlové ořechy neobsahují žádné bělící ani zjasňující látky. A mýdlový sliz se lehce vyrobí pomocí jádrového mýdla, prací sody a vody. Mýdlový sliz je šetrný nejen k dětské pokožce, ale i k životnímu prostředí a vaší peněžence. Návodů na výrobu mýdlového slizu je plný internet.

Co na skvrny?

Během prvních měsíců života se dětské prádlo nijak moc neušpiní. Ale jakmile se začne se zaváděním masozeleninových a ovocných příkrmů, skvrnám se nevyhnete. Banán, mrkev, borůvky,… mohou zanechat ošklivé flíčky, kterých už se nezbavíte. Pokud použijete na skvrny okamžitě žlučové mýdlo, máte po problému. Žlučové mýdlo je rovněž k dostání v drogerii a stojí pár korun. Navíc je pro dětskou pokožku neškodné.

Pozor na aviváž!

Pokuste se omezit používání aviváže nebo ji nepoužívat raději vůbec. Používání aviváže není příliš vhodné, protože zbytečně dráždí citlivou dětskou pokožku a způsobuje kožní problémy. Když už chcete aviváž použít, tak až raději od šesti měsíců dítěte a ještě pozorně sledujte, zda nebude mít děťátko kožní reakci. Když by dítě reagovalo vyrážkou, okamžitě přestaňte aviváž používat.

Nové oblečení vyperte!

Nikdy dítěti nedejte neseprané oblečení přímo z obchodu. Nové oblečení sice vypadá čistě, ale v oblečení mohou být různé chemikálie ještě z výroby. Navíc nikdy nevíte, kdo je kdy držel v ruce. Oblečení vyperte vždy podle pokynů výrobce na teplotu, kterou doporučuje. Tuto teplotu nepřekračujte, aby se oblečení nezničilo.

Na jakou teplotu prát?

Pryč jsou doby, kdy se dětské prádlo vyvářelo. Z hygienického hlediska je dostačující teplota praní kojeneckého oblečení 60 stupňů. U batolat a starších dětí pak stačí teplota 40 stupňů.

Pleny vyvářejte!

Kojenecké oblečení se již vyvářet nemusí. Obávaní roztoči se zahubí již při teplotě 57 stupňů. Vyvařovat, tedy prát na 90 – 95 stupňů, by se měly látkové pleny, protože fekální bakterie jsou velmi agresivní.

Dvojité máchání

Při praní dětského prádla se doporučuje přidat jedno máchání navíc, abyste při praní odstranili všechny zbytky pracího prostředku, které by mohly zůstat v oblečení a následně dráždit dětskou pokožku. Nežádoucí látky se tak lépe vyplaví.

Žehlení

Možná patříte k těm, kteří téměř nežehlí. Dětskou výbavičku a vše, co dáváte malým miminkům, žehlete. Především žehlete alespoň v šestinedělí. Žehlení je časově náročné, a tak pokud miminko nemá žádné kožní problémy, můžete s ním po šestinedělí skončit.

Velký výběr konejeckého oblečení najdete v našem e-shopu www.mimulo.cz.

S pozdravem a přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jak správně prát prádlo miminek?

  1. Pingback: Zvýšení rodičovského příspěvku | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia