Main menu

 

Jak snížit horečku u dětí a miminek

20 Říj 2015

Tělesná teplota u dětí bývá okolo 36 – 37,5°C. Hodnota se během dne mění, uprostřed noci bývá nejnižší, naopak nejvyšší bývá navečer. Pokud má dítě teplotu vyšší než 37,5°C, říkáme, že má zvýšenou teplotu. O horečce mluvíme, když teplota přesáhne 38°C (38,5°C při měření v konečníku). Horečka často provází různá virová a bakteriální onemocnění, ale u malých dětí může přicházet i s přehřátím, vyčerpáním, při cestování, při požití některých potravin.

Pediatrician measure the temperature of the baby child

U malých dětí mají rodiče tendenci horečku co nejdříve snížit pomocí běžných léků. Není to však příliš vhodné. Horečka sama je však často nejlepším lékařem. Horečka totiž není nemocí, je příznakem nějakého jiného onemocnění a ukazuje, že se tělo pustilo s onemocněním do boje. Horečka je běžnou reakcí zdravého imunitního systému, který se snaží s nějakým virem nebo jiným oslabením vypořádat. Horkost v těle pomáhá odstranit z těla vše, co tam nepatří.

U dětí horečka často vyskočí velmi zprudka, ale stejně tak rychle může i odeznít. Během horečky je potřeba sledovat, jaké příznaky nemoci dítě má. Zda ho bolí hlava, bříško, zda mu nerostou zoubky, nebo je po očkování atd. Pokud dítě horečku zvládá, bude dobré udržet ho v klidu v posteli a zajistit mu dostatek tekutin. Velmi důležitý je spánek. Jestliže však horečka neklesá ani 3. den (to je doba běžných viróz), raději se snažme teplotu snížit.

Jak snížit teplotu bez léků?

Zábaly – Osušku nebo prostěradlo namočíme ve vlažné vodě (o teplotě asi 25°C) a dítěti zabalíme hrudník a břicho. Končetiny necháváme volné. Dítě ničím jiným nepřikrýváme. V zábalu ho ponecháme asi 10-15 minut. Tuto proceduru opakujeme po půlhodině odpočinku alespoň 3x. Zároveň dbáme na přísun tekutin. Teplota v místnosti by měla být asi 24°C. Jakmile zábal sundáme, necháme dítě odpočinout, přikryjeme slabší přikrývkou a asi po 20 minutách dítěti změříme teplotu. Pomocí zábalů se může teplota snížit o 1-2 stupně. Pod dítě nedávejte igelit, mohlo by se zapařit. Raději použijte jednorázové podložky nebo silnější osušku.

Omývání houbou – Napustíme do vaničky či vany mírně teplou vodu (asi 29°C) a dítě do ní položíme nebo posadíme. S pomocí houby omýváme trup i končetiny po dobu asi 10-30 minut. V místnosti by měla být teplota kolem 24°C. Jakmile se však objeví třes nebo husí kůře, tuto proceduru ukončíme. A opět po 20 minutách zkontrolujeme, zda dítěti teplota klesla.

Sprchování – Podobně jako při omývání houbou můžeme dítě sprchovat vlažnou vodou (opět asi 29-30°C). Na pokožce se vytváří jemný filtr vody, která se odpařuje a tělo tak ochlazuje. Vlásky nenamáčíme. Sprchujeme dítě přibližně 2 minuty, poté hned osušíme a po 20 minutách opět měříme teplotu.

Ledové kostky – Velmi efektivní metodou ke snížení teploty je i přikládání ledových kostek do třísel. Provádí se to tak, že na obě třísla dítěte položíme tenkou látku (hadřík, kapesník) a na ni položíme igelitový sáček naplněný 2-3 kostkami ledu. Ponecháme tak asi 10 minut. Dítě lehce přikryjeme. Poté odstraníme a po 20 minutách provedeme kontrolu, zda teplota klesla. Pokud neklesne, můžeme tento postup zopakovat. Tato metoda bývá účinná, neboť třísly prochází velké tepny, takže se krev rychleji chladí. U kojenců se tato metoda nedoporučuje vzhledem k anatomickým poměrům.

Upozornění Tyto metody nikdy nepoužíváme, jestliže má dítě studené končetiny, mramorovanou kůži na těle, vyrážku nebo pokud dítě nespolupracuje a proceduře se brání.

Jak snížit teplotu pomocí léků?

U malých dětí můžeme použít antipyretika, tedy léky na snížení horečky v podobě sirupů, čípků, od 3 let i tablet, možno i vzájemně kombinovat. Kombinovat se nesmí druh přípravku (paracetamol, ibuprofen a kyselina acetylsalicylová).

Paracetamol – Léky Paralen, Panadol, Mexalen,… Existuje ve formě sirupů, čípků i tablet. Vždy dodržujte dávkování uvedené v příbalovém letáku nebo podle doporučení lékaře.
Ibuprofen – Léky Ibalgin, Nurofen,…Opět se dá sehnat v různých formách. Řídíme se příbalovým letákem nebo konzultací s ošetřujícím lékařem. Léky s ibuprofenem mají navíc i protizánětlivé působení.
Kyselina acetylsalicylová – Léky Acylpyrin, Aspirin. Pozor! Tyto léky jsou vždy na lékařský předpis. Dítěti je nikdy sami nepodávejte. Jsou doporučeny až dětem nad 15 let z důvodu nebezpečí jaterního selhání (tzv. Reyův syndrom).

Rady na závěr

  • Nechladit končetiny.
  • Nepoužívat k zábalům alkohol.
  • Nepoužívat k zábalům igelitové fólie.
  • Nesrážet teplotu na normální hodnotu, vždy jen o 1-2°C.
  • Sledovat reakce dítěte a jeho stav.
  • Nekombinovat druh podávaného léku (kombinovat lze jen formu – tableta, sirup, čípek).
  • Dbát na pitný režim.
  • Dbát na přiměřenou teplotu v místnosti, krátce a často větrat.

Kdy k lékaři?

K lékaři se vydejte, jestli je dítě mladší než 3 měsíce, jestliže horečka neklesá ani 3. den, jestliže se nedaří teplotu srazit, jestli jste se stavem dítěte znepokojeni.

Okamžitě vyhledejte lékaře, jestli je dítě ochablé, nereaguje, má poruchy hybnosti, ztuhlou šíji (nemůže předklonit hlavu), jestli má mramorovanou kůži, nafialovělé rty, krvavé skvrnky na kůži či malé modřinky, je světloplaché či silně zvrací.

Každé dítě reaguje při teplotách jinak, proto tedy neuděláte chybu, když situaci budete konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, zvláště když doposud teplotu nemělo nebo pokud si nejste jisti, co a jak udělat.

Máte již vše potřebné pro Vaše očekávané miminko? Nebo už maminkou jste a potřebujete ještě něco dcerce nebo synovi dokoupit?

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jak snížit horečku u dětí a miminek

  1. Pingback: Plané neštovice – neškodná infekce či hrozba? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia