Main menu

 

Jak si spočítat plodné dny

8 Lis 2018

Nerada berete pilulky a nechcete si zahrávat s hormony? Nebo jen prostě chcete otěhotnět? V tom případě je dobré si umět spočítat plodné dny a den ovulace. Ono to totiž vůbec není jednoduché, ale zároveň pro cyklickou ženu velmi důležité. Jelikož během ovulace dochází v těle ženy k mnoha hormonálním změnám, měly bychom si umět ji vypočítat. Vede to tak i k poznání sebe sama. Jak tedy na to? Nebojte se poznat své tělo.

Recept na výpočet plodných

Menstruační cyklus začíná v první den menstruace a končí poslední den před další menstruací. V případě, že je vaše menstruace pravidelná a trvá 28 dní, za nejplodnější dny považujeme dny kolem ovulace.

V ovulační dny se z vaječníku uvolňuje zrající vajíčko a putuje vejcovodem k děloze. Uvolněné zralé vajíčko je schopné oplodnění pouze 12, maximálně 24 hodin po jeho uvolnění (po ovulaci). K tomuto procesu dochází 14. den cyklu. Obvykle k tomuto období připočítáváme dalších 5 dnů před a pak už jen 1 – 3 dny po dni ovulace. Z toho vyplývá, že nejplodnější dny jsou od 9. do cca 17. dne cyklu.

V případě, že nemáte pravidelný cyklus, protože každá žena má svůj originální cyklus, výpočet plodných dnů je trochu složitější. Je proto ideální zaznamenat si cykly alespoň 6 měsíců zpětně a určit nejdelší a nejkratší dobu cyklu. Od doby nejkratšího cyklu odečtěte 20 a dostanete první plodný den. Od doby nejdelšího cyklu pak odečtěte 10 a dostanete poslední plodný den.

Ale pozor, k menstruaci dochází i tehdy, nedojde-li během cyklu k ovulaci, tedy k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. V takovém případě je však cyklus neplodný (anovulační).

Takový cyklus může čas od času mít i zdravá žena! Příčinou bývá například stres, cestování, prochladnutí, velká fyzická námaha apod. Žena, která však má jen anovulační cykly, nemůže pochopitelně otěhotnět. Příčinou bývají nemoci vaječníků, štítné žlázy apod.

Zázračná ovulace a další odhalení plodných dnů

A proč je ovulace tolik důležitá pro plodné dny? Jelikož, jak je uvedeno výše, vajíčka mají omezenou životnost. Odhaduje se, že vajíčko je schopné oplodnění asi tak 12 – 14 hodin (max. 24 hod.) po ovulaci. Spermie, které vajíčko mohou oplodnit, přežívají 24 – 48 hodin. Čím blíže ovulace proběhne pohlavní styk, tím větší je pravděpodobnost, že otěhotníte.

K ovulaci obvykle dochází pouze jednou v průběhu jednoho cyklu. Velmi výjimečně může dojít k tzv. vícečetné ovulaci.

Pokud již máte dobře nastudované své změny v rámci cyklu, vypozorujte, že během ovulace pociťujete větší vlhkost u poševního vchodu a také se objevuje tzv. cervikální hlen v téže oblasti (pozor, nezaměnit s výtokem či poševním sekretem). Cervikální hlen se oproti poševnímu sekretu, jehož množství se zvyšuje při vzrušení, nerozpouští ve vodě.

V období ovulace je děložní čípek na omak měkký, krátký a otevřený – je v něm hmatatelný otvor. V období neplodných dní je čípek tuhý, zavřený a dlouhý.

Pokud byste si pravidelně ráno před vstáváním měřila teplotu, zjistíte, že v polovině cyklu vám teplota náhle stoupne zhruba o 3 desetiny stupně (například z 36,5 na 36,8 stupně) a až do menstruace zůstává vyšší. Poslední den nižších teplot je zpravidla označován jako ovulační den. Od večera třetího dne již s velkou pravděpodobností nelze otěhotnět.

U některých žen se během ovulace dostavuje také bolest podobná menstruační, ovulační bolest se objevuje zhruba vprostřed cyklu a může ji doprovodit i lehoučké špinění.

Mnoho žen udává, že mají v období ovulace zvýšenou chuť na sex, také se můžete cítiti více sexy a budete se oblékat provokativně a již na pohled budete žádostivější. I pleť je během ovulace čistší. Řekněte samy – není skvělé být ženou, tedy v překladu cyklickou, vnímavou, jedinečnou bytostí?

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia