Main menu

 

Jak se zotavit po císařském řezu

30 Čvn 2016

Císařský řez může být plánovaný nebo akutní. Nastávající maminka může mít z císařského řezu obavy a hlavu plnou otázek. Jaké to bude po císařském řezu? Jak se po něm nejlépe zotavit?

pregnant-518793_1920

Psychika po císařském řezu

Jak se žena cítí po císařském řezu, záleží na tom, co se před i během porodu přihodilo. Rozhodující je také, jaká byla ženina očekávání. Některé ženy jsou rády, že je porod u konce a narozené děťátko je v pořádku, cítí se pak spokojeně. Jiné ženy mohou být zklamané a naštvané, že neporodily miminko přirozeně. Pokud žena začala rodit přirozeně, ale porod se zkomplikoval a císařským řezem skončil, pak může být hluboce rozrušená a těžko se s tím srovnávat.

Psychicky může ženě pomoci znát důvod, proč byl císařský řez proveden. Žena by po porodu měla mít možnost mluvit o tom, co a proč se stalo. Ideálně s porodníkem nebo porodní asistentkou, ale i s kýmkoli jí blízkým.

Jak se žena po císařském řezu cítí fyzicky

Porod císařským řezem je velká břišní operace, je normální, že pocítíte velkou bolest. Žena může mít problém i s malými pohyby, jako otočení se na posteli, zakašlání i smích. Pomáhá si při pohybu ránu na břiše přidržet rukama nebo si na břicho přitisknout polštář.

birth-466140

Co pomáhá zmírnit obtíže

Jídlo a pití. Jíst a pít by měla žena mít možnost, kdykoliv pocítí hlad a žízeň. Doporučuje se hodně pít a jíst potraviny bohaté na vlákniny, které pomáhají předcházet zácpě. S nadýmáním pomůže máta v podobě čaje. Dobrá je i žvýkačka, která rozpohybuje střeva.

Vhodné je volné oblečení, bavlněné spodní prádlo, nejlépe větší velikosti nebo speciální elastické fixační kalhotky.

Jakmile se z jizvy odstraní obvazový materiál, dejte pozor, aby nedošlo k infekci. Jestliže je jizva bolestivá, zarudlá nebo mokvá, okamžitě to sdělte lékaři. Stejně tak, když by jizva praskala.

Doporučuje se jizvu denně pravidelně sprchovat nebo omývat vodou a jemně osušit čistým ručníkem. Ránu v žádném případě netřete, ručník jen přitiskněte.

Potřeba budou menstruační vložky, neboť krvácení z dělohy je stejné jako po vaginálním porodu.

Úleva od bolesti

Pokud žena má místní anestezii (spinální, epidurální anestezii), neměla by bolest cítit ještě po operaci. Poté se bolest tlumí na pooperačním pokoji zavedeným katetrem. Ten se odstraňuje obvykle druhý den po operaci.

Při celkové anestezii lékaři zajistí úlevu od bolesti po celou dobu, co žena spí. Po operaci se do žíly podává lék proti bolesti, jehož dávkování si v některých porodnicích může žena určit sama, kdy dávkování ovládá stisknutím tlačítka. Díky anestetikům se žena může lépe pohybovat, může lépe fungovat, chovat a krmit své dítě.

Kojení

I po císařském řezu může žena kojit své dítě stejně úspěšně jako po porodu vaginálním. K úspěšnému zahájení kojení pomáhá bonding, neboli kontakt kůže na kůži s miminkem bezprostředně po porodu po dobu alespoň 1 – 2 hodin. Během prvních dnů po porodu může být kojení kvůli bolestivosti jizvy náročnější, proto se maminky nemusí bát požádat o pomoc. Důležité je najít pohodlnou polohu na kojení, která bude mamince vyhovovat. Dobře se obvykle po císařském řezu kojí maminkám vleže na boku, než vsedě. Na produkci mléka nemají vliv léky proti bolesti.

Zvednutí se z postele, cvičení

Ze začátku může mít žena pocit, že už nikdy nebude chodit. Zdravotní sestry a lékaři však ženě doporučí, aby se co nejdřív hýbala a vstala z postele. Nejlépe je postavit se do 24 hodin po porodu. Čím dřív začne žena chodit, tím lépe pro její tělo. Když je žena pohyblivá, může jí být odstraněna cévka a každý další pohyb bude lehčí a snadnější. Při ležení v posteli může procvičovat kotníky, nohy, zlepšovat si krevní oběh a zabránit tak krevním sraženinám.

Jizva

Ze začátku je jizva silná a červená. Postupně však světlá a slábne. Během hojení je jizva citlivá, svědí, může mít žena pocit znecitlivění kolem jizvy, které ustupuje za několik měsíců po porodu. Jizvu se doporučuje masírovat, např. sádlem nebo měsíčkovou mastí. Jestliže jizva začne bolet, je zarudlá, zanícená, je možná infekce. Je nutná okamžitá návštěva lékaře.

Z porodnice domů

Jestliže je vše v pořádku, jde žena s miminkem domů po 5 dnech po operaci. Doma by neměla zvedat těžká břemena. Miminko zvedat může. Náročný je pro ženu pohyb směrem vzhůru, tedy vstávání a pohyb, při kterém se nešetrně tlačí na jizvu. Nedoporučují se žádné těžké práce v domácnosti nebo okolo domu.

Přečtěte si další články na téma

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Použitá literatura:

Pařízek A, Kniha o těhotenství a dítěti

Murkoffová H.? Eisenbergová A., Hathawayová S, Co čekat v radostném očekávání

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jak se zotavit po císařském řezu

  1. Pingback: Jak a kdy začít cvičit po porodu? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia