Main menu

 

Jak se zbavit opruzenin

18 Srp 2015

Opruzeniny jsou onemocnění, které alespoň občas potrápí většinu miminek a hlavně jejich maminek. K opruzení dochází tam, kde se dotýkají nebo třou o sebe dvě plochy pokožky. V těchto místech se pak zadržuje více tepla a vlhka, je tam malý přísun vzduchu a dochází k nahromadění kožního potu a mazu. Nemalý vliv na opruzení má také vliv stolice na pokožku. Vliv na vznik opruzenin mohou mít i bakterie a kvasinky. Všechno dohromady má pak za následek podráždění pokožky (svědění, zarudnutí, pálení).

U miminek dochází k opruzení nejčastěji v místech kožních záhybů a především v plenkové oblasti. Je nutné o podrážděnou pokožku šetrně pečovat a opruzeniny se během několika dní ztratí. Ovšem mnohem lepší je dbát na prevenci.

Child baby toddler crawling facing backwards from the back rear

Prevence

O zadeček miminka je nutné pečlivě a důsledně pečovat. Přebalovat co nejčastěji, nenechávat miminko v mokré plence. Po každé stolici omýt zadeček vodou. Osušit jemnou látkovou plenou. Pokud používáte vlhčené ubrousky, je potřeba, aby byl zadeček suchý, než miminko zpět zabalíte. Zadeček je možné ošetřit tenkou vrstvou krému či masti proti opruzeninám. Pokud není pokožka choulostivá a není zarudlá, ošetřovat krémem nemusíte. Většina mastí a krémů proti opruzeninám obsahuje alergizující látky (konzervanty, parfémy). Existují i masti se zinkem, které se používají jen při problému, při léčbě poškozené kůže, nikoliv jako prevence.

Na vznik opruzenin má často vliv i oblečení vyrobené z umělých materiálů. Takového oblečení se u miminků vyhněte. Nejvhodnějším je bavlněné kojenecké oblečení.

Léčba

Jednou za čas se stane, a to i když jste pečlivě pečovali o zadeček miminka, že dojde k opruzení. Často na to může mít vliv u kojených dětí strava maminky nebo u přikrmovaných dětí např.nově zařazená potravina. Vytvoří se zarudlá místa, mokvavá ložiska – opruzeniny. V takovém případě je nutné nechat zadeček co nejčastěji větrat bez plínky. Nepoužívat syntetická mýdla, mnohem vhodnější jsou glycerinová. Na umytou a suchou pokožku pak nanést ochrannou mast proti opruzeninám. V tomto případě již i s obsahem zinku. Masti či krému stačí jen tenká vrstva, to proto aby mohla pokožka dýchat. Nezbytná je častá výměna plen.

Návštěva lékaře, pokud nejsou opruzeniny příliš velké a samy po několika dnech domácí léčby mizí, není nutná. Pokud však domácí léčba není účinná a pokožka je stále zarudlá, mokvá a miminku způsobuje bolest, k lékaři s ním zajděte. Nejčastěji se pak jedná o opruzeniny způsobené kvasinkami, bakteriemi či plísněmi. V takový případech lékař odebere stěr a doporučí vhodnou léčbu.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia