Main menu

 

Jak se zbavit dudlíku?

17 Bře 2015

Miminka se rodí se sacím reflexem, díky kterému umí sát z prsu (příp. z lahve). Většinou miminka mají potřebu tento reflex uplatňovat častěji, než na zahnání hladu. Sací reflex časem odeznívá, dudlání však dítěti dělá dobře a přináší mu příjemné pocity. Proto ho vyhledává v pro něj náročných a jej stresujících situacích. Dudlání je zkrátka uklidňující.

Dokdy nechat dudlík?

Pro většinu maminek je přijatelné, že dítěti nechá dudlík přibližně do 1 roku. Část maminek toleruje dudlík na noc do vyššího věku.
Pokud plánujete odnaučit dítě na dudlík, musíte zvolit ten správný čas a musíte být plně rozhodnutí svůj plán nezměnit. V žádném případě neodnaučujte dítě, pokud prožíváte nějakou změnu (stěhování, narození sourozence,…).

Adorable baby with pacifier

Několik tipů, jak se dudlíku zbavit

 • Dudlíku dejte ošklivou chuť – Je to sice trochu drastické, ale funguje to. Dudlík namočte do něčeho, co nebude dítěti chutnat. Ovšem pozor, nesmí to dítěti ublížit. Takže použít můžete třeba hořčici, česnek,…
 • Dudlík někomu darujte – Pokud je dítě srarší a pochopí, co znamená „dát“, můžete využít toho, že se někomu ve vašem okolí narodí miminko a vy můžete dudlík darovat.
 • Dudlík odevzdejte – Ať dítě samo odevzdá dudlík třeba Mikulášovi nebo čertům.
 • Dudlík dítěti vyměňte za něco, po čem touží – Pokud je dítě schopné pochopit výměnu, zkuste dudlík vyměnit třeba v hračkárně za nějakou hračku, kterou si dítě samo vybere.
 • Dudlík dítěti zakažte a řekněte NE, kdykoliv ho bude chtít – Pro dítě může být psychicky náročné, když mu jeho rodiče dudlík odmítnou dát. Náročné to bude i pro vaše nervy, ale časem si dítě na dudlík ani nevzpomene. Ideální je vždy nabídnout nějakou náhradu, činnost…
 • Dudlík dítěti odebírejte postupně – Tato metoda není tak drastická. Omezte dudlání na uklidnění a přes den a dávejte jen na spaní. Postupně omezte i to.
 • Dudlíku se zbavte včas – Čím dříve, tím lépe. Jde o jakýkoliv jiný zlozvyk dítěte. Udělejte to včas, než začne mluvit a vyjednávat s vámi.
 • Dudlík dítěti poškoďte či rozbijte – Dítě by mohlo přestat jevit zájem o rozbitý dudlík, který je prasklý nebo jinak poškozený. Můžete ho proříznout. Ovšem buďte opatrní, aby z něj neupadla část a dítě ji nesnědlo nebo nevdechlo.
 • Dudlík ztraťte a nehledejte ho – Využijte toho, že jste dudlík ztratili ať už doma, nebo někde venku. Dítě může samo hledat, ale nenajde ho, prostě je ztracený. Pozor u starších dětí se nenechte přemluvit ke koupi nového. Řekněte, že v obchodě je zavřeno a nechoďte s ním nějaký čas do obchůdu, kde se dudlík dá koupit.
 • Dudlíková pohádka – Vymyslete si nějaký poutavý příběh o dudlíku. A dítě naveďte k chování, které od něj očekáváte. Třeba aby ho vyhodilo samo nebo jak dudlík šel na vandr…
 • Nechte to být – Pokud výše uvedené rady nefungují, odložte odnaučování na pozdější čas.

Na závěr vám přejeme – PEVNÉ NERVY!

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Jak se zbavit dudlíku?

 1. Pingback: Který dudlík je ten nejlepší? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia