Main menu

 

Jak se starat o popraskané bradavky

29 Čvc 2016

Kojení je nádherná něžná a neopakovatelná záležitost, která je mimo maminku a děťátko nesdělitelná. Bohužel se však může změnit v nepříjemnou noční můru, když se objeví popraskané bradavky. Jak popraskaným bradavkám předcházet a jak je léčit?

zánět prsu

Popraskané bradavky jsou velmi bolestivé a bývají jedním z důvodů, proč žena přestává kojit již v průběhu prvních týdnů života dítěte. To, že bradavky popraskají, je zapříčiněno nesprávnou technikou kojení, tedy špatným způsobem přiložení miminka. Mnohdy stačí jedno špatné přiložení, bradavky jsou pak bolavé a maminka kojení prožívá s velkou bolestí. Rozhodně není příčinou dlouhé sání dítěte, neboť délka kojení na vznik bolestivých bradavek vliv nemá. Kojení by nemělo bolet. S technikou kojení pomůže laktační poradkyně nebo dětské sestřičky již v porodnici.

Prevence popraskaných bradavek

Prevencí je jednoznačně správní technika kojení. Hned po porodu, kdy dítě přikládáte k prsu, se snažte při kojení střídat různé polohy. To proto, aby tlak na bradavku byl vždy v jiném místě. Kontrolujte, zda je miminko dobře přisáté, tedy zda uchopí celou bradavku i s dvorcem. Prsa by se neměla omývat (mýdlem už vůbec ne, to je vysušuje). Ideální je nechávat prsa po kojení oschnout s kapkou mateřského mléka.

Pokud chcete ukončit kojení a dítě se nechce bradavky pustit, neodtrhávejte jej násilím, ale vsuňte do koutku úst malíček a pak prs odtáhněte.

Pokud na popraskané bradavky trpíte, nepoužívejte jednorázové vložky do podprsenky. Mohou pouštět vlas a pokožku bradavky tak podráždí.

Léčba popraskaných bradavek

 • Zábaly ze šalvěje. Přikládejte po kojení na prsa asi na 10 minut. Šalvějový čaj (2 sáčky) přelijte 100 ml vařící vody a nechte 10 minut vyluhovat. Každý den si připravujte čaj čerstvý a uchovávejte v uzavřené nádobě.
 • Opatrně na mastičky určené na popraskané bradavky. Nemusí pomáhat a mohou ovlivnit chuť bradavky a miminko může odmítat kojení.
 • Bolavou bradavku pomažte vlastním mateřským mlékem. Má léčivé účinky.
 • Před kojením prsa nahřejte a rozmasírujte. Vhodné jsou vlhké zábaly. Dojde k snadnějšímu uvolňování mléka. Mimiko nebude muset tak silně sát.
 • Aby se popraskané bradavky rychle hojily, zkuste hydrogel (náplast či gel). Jedná se o vlhké hojení, které je rychlé a nevzniká při něm strup.
 • Novinkou jsou tzv. stříbrné kloboučky, což jsou kloboučky ze stříbra, které se mezi kojením přikládají na popraskanou a podrážděnou bradavku. Stříbro usnadňuje hojení. Nejedná se o levnou záležitost, ale nemohou se zničit, vydrží mnoho let.
 • Kojení nabídněte dítěti dříve, než začne být plačtivé a hladové. Uplakané dítě při breku směřuje jazyk k hornímu patru, a pak se nemůže správně přisát, tím dráždí bolavou bradavku.
 • Pokud máte příliš plné prsy, buď dítěti nabídněte, nebo mléko odstříkejte.
 • Při kojení nejdříve dítěti nabídněte méně bolavý prs, aby se uspokojila jeho chuť. Poté prsy vyměňte.

Pokud obtíže přetrvávají, obraťte se na laktační poradkyni nebo na lékaře. Je možné, že i dítě má problém, který vaše potíže zhoršuje (např. krátká uzdička pod jazykem).

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Jak se starat o popraskané bradavky

 1. Pingback: Co přesně jíst a nejíst během kojení? | Blog Mimulo

 2. Pingback: Bezplenková metoda | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia