Jak se starat o popraskané bradavky
Kojení je nádherná něžná a neopakovatelná záležitost, která je mimo maminku a děťátko nesdělitelná. Bohužel se však může změnit v nepříjemnou noční můru, když se objeví popraskané bradavky. Jak popraskaným bradavkám předcházet a jak je léčit?
Popraskané bradavky jsou velmi bolestivé a bývají jedním z důvodů, proč žena přestává kojit již v průběhu prvních týdnů života dítěte. To, že bradavky popraskají, je zapříčiněno nesprávnou technikou kojení, tedy špatným způsobem přiložení miminka. Mnohdy stačí jedno špatné přiložení, bradavky jsou pak bolavé a maminka kojení prožívá s velkou bolestí. Rozhodně není příčinou dlouhé sání dítěte, neboť délka kojení na vznik bolestivých bradavek vliv nemá. Kojení by nemělo bolet. S technikou kojení pomůže laktační poradkyně nebo dětské sestřičky již v porodnici.
Prevence popraskaných bradavek
Prevencí je jednoznačně správní technika kojení. Hned po porodu, kdy dítě přikládáte k prsu, se snažte při kojení střídat různé polohy. To proto, aby tlak na bradavku byl vždy v jiném místě. Kontrolujte, zda je miminko dobře přisáté, tedy zda uchopí celou bradavku i s dvorcem. Prsa by se neměla omývat (mýdlem už vůbec ne, to je vysušuje). Ideální je nechávat prsa po kojení oschnout s kapkou mateřského mléka.
Pokud chcete ukončit kojení a dítě se nechce bradavky pustit, neodtrhávejte jej násilím, ale vsuňte do koutku úst malíček a pak prs odtáhněte.
Pokud na popraskané bradavky trpíte, nepoužívejte jednorázové vložky do podprsenky. Mohou pouštět vlas a pokožku bradavky tak podráždí.
Léčba popraskaných bradavek
- Zábaly ze šalvěje. Přikládejte po kojení na prsa asi na 10 minut. Šalvějový čaj (2 sáčky) přelijte 100 ml vařící vody a nechte 10 minut vyluhovat. Každý den si připravujte čaj čerstvý a uchovávejte v uzavřené nádobě.
- Opatrně na mastičky určené na popraskané bradavky. Nemusí pomáhat a mohou ovlivnit chuť bradavky a miminko může odmítat kojení.
- Bolavou bradavku pomažte vlastním mateřským mlékem. Má léčivé účinky.
- Před kojením prsa nahřejte a rozmasírujte. Vhodné jsou vlhké zábaly. Dojde k snadnějšímu uvolňování mléka. Mimiko nebude muset tak silně sát.
- Aby se popraskané bradavky rychle hojily, zkuste hydrogel (náplast či gel). Jedná se o vlhké hojení, které je rychlé a nevzniká při něm strup.
- Novinkou jsou tzv. stříbrné kloboučky, což jsou kloboučky ze stříbra, které se mezi kojením přikládají na popraskanou a podrážděnou bradavku. Stříbro usnadňuje hojení. Nejedná se o levnou záležitost, ale nemohou se zničit, vydrží mnoho let.
- Kojení nabídněte dítěti dříve, než začne být plačtivé a hladové. Uplakané dítě při breku směřuje jazyk k hornímu patru, a pak se nemůže správně přisát, tím dráždí bolavou bradavku.
- Pokud máte příliš plné prsy, buď dítěti nabídněte, nebo mléko odstříkejte.
- Při kojení nejdříve dítěti nabídněte méně bolavý prs, aby se uspokojila jeho chuť. Poté prsy vyměňte.
Pokud obtíže přetrvávají, obraťte se na laktační poradkyni nebo na lékaře. Je možné, že i dítě má problém, který vaše potíže zhoršuje (např. krátká uzdička pod jazykem).
S přáním krásného dne
www.mimulo.cz
Pingback: Co přesně jíst a nejíst během kojení? | Blog Mimulo
Pingback: Bezplenková metoda | Blog Mimulo